5 pytań do... Ireneusza Kołodzieja (Arup)

22 maja 2018 10:00
12 komentarzy
Firma doradcza Arup, działająca od lat także na rynku polskim, stała się szerzej znana opinii publicznej za sprawą analizy zleconej przez PPL. O misji spółki i o tym jak Arup odnosi się do zarzutów dotyczących swojej pracy rozmawiamy z Ireneuszem Kołodziejem, wicedyrektorem firmy.
Reklama
Pasazer.com: Na czym polega doradztwo przy tak poważnym projekcie inwestycyjnym jak CPK? Jakie są główne wyzwania?

Ireneusz Kołodziej: Do tej chwili w sprawie inwestycji CPK firma Arup przeprowadziła wyłącznie analizy lokalizacyjne – były to analizy kluczowe ale jedynie rozpoczynające pracę nad tym ważnym projektem. Więcej rozgłosu w ostatnich tygodniach przysporzyły nam prace dotyczące lotniska Chopina, dla którego pracujemy już ponad 10 lat. Zagadnienie CPK jest niezwykle szerokie co jest charakterystyczne dla dużych projektów infrastrukturalnych o wielkiej skali i to powoduje inne podejście do tego rodzaju przedsięwzięć. Obserwujemy to przy innych projektach lotniczych, które realizowaliśmy jak: nowe lotnisko dla Istambułu czy Meksyku. Projekty tej skali rozwijają się z czasem i niezwykle ważne jest by nie stracić z oczu głównego celu, a jednocześnie dopasować zakres szczegółowości do zaawansowania / dojrzałości projektu równolegle dla wszystkich branż. Inne wyzwania to jak zawsze przy wielodyscyplinarnych projektach mnogość branż, wzajemne powiązania i wpływ jednej decyzji na inne obszary projektowe. Wyzwanie duże ale na końcu dające niezwykłą satysfakcję z pracy nad ikonicznymi projektami.


Pasazer.com: ​Czy w swoich analizach rozważali Państwo wariant remontu drogi startowej Modlina w przerwach nocnych zamiast budowy nowego pasa, tak jak to robi się na lotnisku Gatwick?

Ireneusz Kołodziej: Oczywiście tak. Kwestia wyboru metody realizacji takiego zadania zależna jest przede wszystkim od głębokości koniecznej interwencji. W przypadku Gatwick przeprowadzenie remontu w porach nocnych podyktowane było dwoma kwestiami. Po pierwsze głębokość ingerencji w konstrukcję była bardzo nieznaczna (zebrano warstwę 1 cm, położono nową warstwę 5 cm). Z przekazanych przez Spółkę badań nośności i stanu technicznego nawierzchni drogi startowej, dróg kołowania ale i płyt postojowych Lotniska Warszawa-Modlin, wynika, że przy następnym remoncie konieczna będzie całkowita wymiana konstrukcji. Tego nie da się praktycznie wykonać w krótkich (kilkugodzinnych) odcinkach nocnych zamknięć. Podobna sytuacja ma miejsce w Balicach – do wymiany zakwalifikowano całą konstrukcję DS. – do głębokości 1,5 metra. W obu przypadkach (Kraków i Modlin) mamy do czynienia z nawierzchniami betonowymi (a Gatwick asfaltobeton), która ma inny reżim pracy. Po drugie Gatwick, a właściwie miasto Londyn, nie mogło sobie w żaden sposób pozwolić na zamknięcie lotniska obsługującego ponad 40 milionów pasażerów rocznie. Nie posiada również zgody na budowę drugiej niezależnej drogi startowej, wykorzystuje natomiast równoległą drogę kołowania do obsługi operacji podczas zamknięcia głównej drogi startowej. ​

Pasazer.com: Jak ustosunkują się Państwo do zarzutów udziałowców Modlina, zarzucających Arupowi, że analiza ​„​to obłoki niekompetencji​"?

Ireneusz Kołodziej: Ze spokojem przyjmujemy uwagi osób w różny sposób powiązanych z lotniskiem Warszawa-Modlin. W prawdzie charakter naszego doradztwa jest neutralny i bezstronny, ale rozumiemy, że wyniki naszych analiz mogą stanowić argument dla podjęcia przez PPL decyzji ważkich dla przyszłości portów lotniczych na Mazowszu. Nerwowa reakcja władz lotniska, pozbawiona de facto merytorycznych argumentów, jest zatem zrozumiała. Firma Arup świadczy szerokie spektrum doradztwa na lotniskach na całym świecie i znana jest ze swoich kompetencji i niezależności, zarówno w świecie doradczym jak i inżynierskim. Zawsze jesteśmy gotowi bronić swojej pracy, ale w tym przypadku zarzuty podyktowane są nerwowością a nie merytorycznym uzasadnieniem. Nie widzimy zatem płaszczyzny dyskusji – mówimy po prostu innymi językami. Zwracamy uwagę, że w kwestiach najbardziej kontrowersyjnych – stanu technicznego drogi startowej i płaszczyzn postojowych – posiłkujemy się materiałem opracowanym przez ITWL na zlecenie portu. W tym zakresie przełożyliśmy wyniki tych badań na finanse i harmonogram i w tym zakresie posiadamy szeroki zakres kompetencji. Zwracam uwagę, że ten sam zarząd portu w Modlinie kilkakrotnie prosił nas o ofertę na wykonanie różnych prac i wiemy, ze czasem powołuje się na nasze opinie między innymi w zakresie przepustowości terminala. Dlatego jeszcze raz przypomnę, że jest to opinia wyrażona w sytuacji silnego stresu i tak należy ją traktować.

Pasazer.com: Jak Arup ustosunkuje się do zarzutów linii Ryanair o stronniczość? Czy Arup rozważa akcje prawne przeciwko Rynairowi?

Ireneusz Kołodziej: Ryanair posądza firmę Arup o stronniczość. Tymczasem firma Arup nie ma żadnego interesu w rekomendacji tego bądź innego rozwiązania. Gdyby fakty przemawiały za Modlinem, naszą rekomendacją do przeniesienia ruchu byłoby Lotnisko w Nowym Dworze Mazowieckim. Fakty są jednak inne, i nasz klient to akceptuje. Operacyjne cele naszego klienta nie są zbieżne z celami Ryanair i prawdopodobnie stąd taka reakcja przewoźnika - obliczona na podważenie całej analizy. Z drugiej strony Ryanair byłby niewątpliwie zachwycony gdyby PPL zainwestował setki milionów złotych na lotnisku, które stanowi bazę tego przewoźnika. Tymczasem spór wewnątrz spółki niewątpliwie musi niepokoić Ryanair gdyż zależeć będzie od niego przyszły kształt lotniska.

W jaki sposób Arup planuje przeprowadzić analize due diligence w przypadku braku zgody linii Ryanair na ujawnienie treści umowy z lotniskiem? ​Umowa z Ryanair to zaledwie jedna z setek dokumentów, które zostaną przeanalizowane w ramach badania due diligence. Dotyczy ona przychodów lotniskowych i w tym przypadku przyjmujemy za dobrą monetę twierdzenie Zarządu Spółki o tym, że w tej umowie nic nie ma. Dla tej części analizy bazować będziemy zatem na obowiązującym cenniku usług. Dodatkowo analizę można przeprowadzić – niejako w drugą stronę. Przeprowadzona zostanie analiza finansową, która na podstawie wszystkich innych materiałów i dokumentów finansowych lotniska, wykaże jaka powinna być minimalna stawka dla linii lotniczej aby model biznesowy się domykał i stanowił zrównoważony biznes dla wszystkich udziałowców. Niemniej, do przeprowadzenia takiej analizy także niezbędna jest współpraca władz Lotniska, które w tym celu miałyby przekazać wspomnianą dokumentację finansową. Jesteśmy po pierwszych rozmowach – na razie udało się nam doprecyzować połowę listy zamówionej przez nas dokumentacji. Będziemy kontynuować i czekać na przygotowanie materiałów.

Pasazer.com: Czy to prawda, że rząd zadeklarował firmie Arup przygotowanie inwestycyjne CPK?

Ireneusz Kołodziej: Traktujemy to jako czarny PR naszych konkurentów. Z oczywistych powodów to nie prawda. Rząd nic nie może obiecać firmie Arup – byłoby to złamanie prawa zamówień publicznych. Z drugiej strony nasza firma oczywiście będzie starała się pozyskać to zamówienie, ponieważ głęboko wierzymy, że jako nieliczni posiadamy odpowiednie doświadczenie do tego, żeby taki projekt przygotować. Nasze doświadczenie w opracowywaniu części lub całości planów realizacji inwestycji lotniskowych o takiej skali, wymieniając najciekawsze projekty tego typu z ostatnich lat: Istambuł i Meksyk, jest unikalne. Zaufali nam prywatni Inwestorzy w Istambule wykładający za koncesję 20 mld EUR i kolejne 10 na wybudowanie lotniska o docelowej przepustowości 200 mln pax rocznie. Podobnie było z Rządem Meksyku, który analogicznie jak w przypadku polskim, musi przenieść istniejące lotnisko z centrum miasta w lokalizację, w której może rozwijać ruch w sposób mniej uciążliwy dla obywateli. Jesteśmy w stanie przygotować i pilotować tego typu przedsięwzięcie i niewątpliwie będziemy walczyć o taką możliwość. Jest to jednak projekt o skali globalnej i kilka międzynarodowych firm stanie w szranki. Przewagą firmy Arup jest posiadanie silnego i doświadczonego zespołu lotniskowego w Polsce, który od 10 lat realizuje projekty w Polsce i na świecie. W Polsce pracowaliśmy praktycznie dla każdego lotniska a wewnątrz naszej organizacji jesteśmy jako biuro warszawskie ekspertami - planistami infrastruktury ariside. Naszym mottem jest „Lokalne rozwiązania – globalne doświadczenia” - rozumiemy rynek lokalny i polskie uwarunkowania a jednocześnie korzystamy z globalnego doświadczenia firmy w dostarczaniu tego typu projektów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_0ea65 2019-07-10 09:39   
gość_0ea65 - Profil gość_0ea65
Panie Kołodziej zwróć Pan dymplom swojej sorbonie bo hańbisz Pan uczelnię
gość_fb7dc 2018-05-24 09:00   
gość_fb7dc - Profil gość_fb7dc
do gość_97229
Brawo! wreszcie ktoś trzeżwo myślący i znający realia się wypowiedział.
Ponieważ Modlin jest w części własnością Skarbu Państwa to podlega mam nadzieję ew. kontroli NIK i ocenie za marnotrawstwo....
gość_b1367 2018-05-23 19:46   
gość_b1367 - Profil gość_b1367
gość_83076: Nie da się napisać, że za PO ich analizy pokrywały się z oczekiwaniami PO, bo jedyne oczekiwania tamtego czasu to była ciepła woda w kranie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy