×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Państwo Suazi zmieniło swoją nazwę


Południowoafrykańskie państwo Suazi zmieniło oficjalnie nazwę na Królestwo eSwatini. Z inicjatywą w tej sprawie wystąpił król Mswati III.


W miejscowym języku, nazwa eSwatini oznacza "ziemię ludu Suazi". Pierwsze wzmianki o zmianie nazwy kraju pojawiły się w połowie kwietnia podczas obchodów 50-lecia powstania Suazi oraz 50-tych urodzin władcy kraju króla Mswatiego III. W języku angielskim oficjalna nazwa brzmiała dotychczas Swaziland. Król Suazi tłumaczył, że za granicą ludzie mylą nazwę jego kraju ze Szwajcarią - po angielsku Switzerland.

BBC podkreśla, że zmiana nazwy była dużym zaskoczeniem. Wprawdzie Mswati III wcześniej przez lata określał Suazi mianem eSwatini, ale nie obnosił się z zamiarem sformalizowania tej nazwy. Określenia eSwatini monarcha użył m.in. w 2017 roku podczas wystąpienia przez Zgromadzeniem Ogólnym ONZ i w 2014 roku w orędziu na forum parlamentu. Reporter BBC w Królestwie Suazi Nomsa Maseko relacjonował, że decyzja króla została przyjęta z mieszanymi uczuciami przez jego poddanych. Obywatele twierdzą, że monarcha powinien skupić się raczej na niemałych problemach gospodarczych kraju. 

Krajobraz eSwatini / Fot. Wikimedia Commons

Królestwo eSwatini zamieszkiwane przez ok. 1,3 mln ludzi, jest jedną z niewielu istniejących jeszcze na świecie monarchii absolutnych i należy do grupy krajów najmniej rozwiniętych. Szacuje się, że ok. 90 proc. populacji Królestwa wyznaje religie chrześcijańskie (głownie anglikanizm i protestantyzm), 0,2 proc. wyznaje islam a poniżej 10 proc. populacji to wyznawcy lokalnych religii tradycyjnych. Państwo ma najwyższy odsetek obywateli zarażonych wirusem HIV na świecie. Według danych z 2017 roku, co piąty mieszkaniec Królestwa eSwatini, jest zarażony wirusem HIV, a przeciętna długość życia wynosi 54 lata dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

Stolicą państwa jest Mbabane, ale siedzibą króla i parlamentu jest Lobamba. Głównym towarem eksportowym kraju jest cukier. Król Mswati III posiada 13 żon (niektóre źródła mówią o 15). Jego ojciec Sobhuza II w trakcie panowania poślubił aż 125 kobiet.

Jedynym międzynarodowym portem lotniczym w kraju jest port lotniczy w Manzini im. Króla Mswati III (kod IATA: SHO). Port zainaugurował działalność w marcu 2014 roku. Jedynym przewoźnikiem operującym z lotniska jest linia Swaziland Airlink, która wykonuje z Manzini loty do Johannesburga. Pragnąc dostać się do Królestwa, można skorzystać z lotniska Kruger Mpumalanga w RPA lub z lotniska w Maputo w Mozambiku. Najłatwiej jednak dolecieć na lotnisko w Johannesburgu i kontynuować podróż drogą lądową. Z lotniska O.R Tambo w Johannesburgu do stolicy eSwatini Mbabane jest ok 350 km.

Fot. (okładka) Pixabaygość_3715d - Profil
gość_3715d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie