Państwo Suazi zmieniło swoją nazwę

Damian Tobór - Profil Damian Tobór
21 maja 2018 09:20
4 komentarze
Południowoafrykańskie państwo Suazi zmieniło oficjalnie nazwę na Królestwo eSwatini. Z inicjatywą w tej sprawie wystąpił król Mswati III.
Reklama

W miejscowym języku, nazwa eSwatini oznacza "ziemię ludu Suazi". Pierwsze wzmianki o zmianie nazwy kraju pojawiły się w połowie kwietnia podczas obchodów 50-lecia powstania Suazi oraz 50-tych urodzin władcy kraju króla Mswatiego III. W języku angielskim oficjalna nazwa brzmiała dotychczas Swaziland. Król Suazi tłumaczył, że za granicą ludzie mylą nazwę jego kraju ze Szwajcarią - po angielsku Switzerland.

BBC podkreśla, że zmiana nazwy była dużym zaskoczeniem. Wprawdzie Mswati III wcześniej przez lata określał Suazi mianem eSwatini, ale nie obnosił się z zamiarem sformalizowania tej nazwy. Określenia eSwatini monarcha użył m.in. w 2017 roku podczas wystąpienia przez Zgromadzeniem Ogólnym ONZ i w 2014 roku w orędziu na forum parlamentu. Reporter BBC w Królestwie Suazi Nomsa Maseko relacjonował, że decyzja króla została przyjęta z mieszanymi uczuciami przez jego poddanych. Obywatele twierdzą, że monarcha powinien skupić się raczej na niemałych problemach gospodarczych kraju.

Krajobraz eSwatini / Fot. Wikimedia Commons

Królestwo eSwatini zamieszkiwane przez ok. 1,3 mln ludzi, jest jedną z niewielu istniejących jeszcze na świecie monarchii absolutnych i należy do grupy krajów najmniej rozwiniętych. Szacuje się, że ok. 90 proc. populacji Królestwa wyznaje religie chrześcijańskie (głownie anglikanizm i protestantyzm), 0,2 proc. wyznaje islam a poniżej 10 proc. populacji to wyznawcy lokalnych religii tradycyjnych. Państwo ma najwyższy odsetek obywateli zarażonych wirusem HIV na świecie. Według danych z 2017 roku, co piąty mieszkaniec Królestwa eSwatini, jest zarażony wirusem HIV, a przeciętna długość życia wynosi 54 lata dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

Stolicą państwa jest Mbabane, ale siedzibą króla i parlamentu jest Lobamba. Głównym towarem eksportowym kraju jest cukier. Król Mswati III posiada 13 żon (niektóre źródła mówią o 15). Jego ojciec Sobhuza II w trakcie panowania poślubił aż 125 kobiet.

Jedynym międzynarodowym portem lotniczym w kraju jest port lotniczy w Manzini im. Króla Mswati III (kod IATA: SHO). Port zainaugurował działalność w marcu 2014 roku. Jedynym przewoźnikiem operującym z lotniska jest linia Swaziland Airlink, która wykonuje z Manzini loty do Johannesburga. Pragnąc dostać się do Królestwa, można skorzystać z lotniska Kruger Mpumalanga w RPA lub z lotniska w Maputo w Mozambiku. Najłatwiej jednak dolecieć na lotnisko w Johannesburgu i kontynuować podróż drogą lądową. Z lotniska O.R Tambo w Johannesburgu do stolicy eSwatini Mbabane jest ok 350 km.

Fot. (okładka) Pixabay
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Andrzejak 2018-10-29 22:51   
Andrzejak - Profil Andrzejak
Witam wszystkich,

tak sobie czytałem o Suazi i bardzo mnie ten temat zainteresował. Dla mnie to bardzo egztyczne miejsce. Szkoda tylko że nigdy tam nie pojadę bo nie mam na to środków.
Ale pomarzyć można. Tak patrzyłem na zdjęcie monarchy Mswati III i zastanawiam się co on ma takiego na głowie? Dla mnie wygląda jak helikopter. Zdjęcie to widziałem w linku podanym w odpowiedzi gość_6438b. Nie wiem jak dodać linka.
gość_6438b 2018-08-08 21:47   
gość_6438b - Profil gość_6438b
Fajnie autor udowadnia że nazwa Swaziland myli się z nazwą szwajcarii czyli Switzerland.
To bardzo dziwna argumentacja, dlatego zacząłem szukać w necie i znalazłem coś innego. Teraz nie wiemy, kto się pomylił?
Oto żródło: zobacz link
gość_b7ff1 2018-05-22 07:36   
gość_b7ff1 - Profil gość_b7ff1
@gosc_8c8ef więcej pozytywnej energii, chyba nie do końca przemyślałeś swoją wypowiedz.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama