Związkowcy LOT-u zapowiadają nową formę strajku

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
21 maja 2018 09:00
21 komentarzy
Związkowcy PLL LOT zapowiedzieli przeprowadzenie tzw. strajku włoskiego, czyli akcji strajkowej polegającej na dokładnym przestrzeganiu procedur dotyczących lotów, donosi Informacyjna Agencja Radiowa.
Reklama

Związkowcy zdecydowali się na przeprowadzenie strajku w tej formie, po tym gdy sąd orzekł iż zapowiadany na 1 maja strajk generalny byłby nielegalny. Strajk włoski nie będzie oznaczał sparaliżowania działalności LOT-u, jednak restrykcyjne przestrzeganie wszystkich procedur może spowodować pewne opóźnienia w rozkładzie, wyjaśnia Adam Rzeszot, przewodniczący Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych w rozmowie z IAR.

Pierwotnie związki zawodowe działające w LOT planowały przeprowadzenie strajku generalnego, którego rozpoczęcie planowano na 1 maja. W tej sposób pracownicy domagali się przywrócenia regulaminu wynagrodzenia z 2010 r. W tej chwili prawie połowa pensji jest uzależniona od różnych dodatków, stąd też pracownicy nie są w stanie przewidzieć ile zarobią. Związkowcy przypominają, iż przez lata godzili się na obniżenie pensji by w ten sposób wesprzeć LOT w trudnej sytuacji finansowej, przez którą przechodził. W tej chwili LOT chwali się dobrymi wynikami finansowymi, a spółka przedstawiana jest jako największy biznesowy sukces rządzącej partii. Mimo to, poprawa kondycji przedsiębiorstwa nie przekłada się na poprawę zarobków pracowników, co budzi niezadowolenie związkowców.


- Dwa związki zawodowe reprezentujące pilotów i personel pokładowy z niezrozumiałą uporczywością działają na szkodę LOT-u i naszych pracowników - mówi Adrian Kubicki, rzecznik prasowy PLL LOT.

Zarząd LOT oraz prezes spółki przekonują, że spełnienie żądań związków zawodowych jest niebezpieczne dla finansów przedsiębiorstwa. Przedstawiciele władz zapewniają, że oferowały pracownikom liczne przywileje, na które nie chciały się zgodzić związki zawodowe. Zdaniem zarządu, pod obecną władzą firma rozwija się stabilnie, czego dowodem są zamówienia nowych samolotów oraz plany zwiększenia liczby pasażerów.

- Nasze załogi jak zawsze z najwyższą troską dbają przy tym o przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i nie jest to bynajmniej efekt działalności protestacyjnej, a profesjonalne wykonywanie codziennych obowiązków. Bardzo za taką postawę dziękujemy. Chcielibyśmy przy tym podkreślić, że wobec braku porozumienia ze związkami zawodowymi, wchodząc na ścieżkę prawną rozstrzygnięcia toczącego się sporu, LOT zawsze deklarował i deklaruje pełną gotowość do respektowania wyroków i postanowień sądów, niezależnie od ich treści. Jest dla nas niezrozumiałe, dlaczego po stronie naszych partnerów z dwóch związków zawodowych nie ma takiej samej postawy - dodaje.


Początkowo związki zawodowe nie chciały się pogodzić z decyzją sądu, która, jak argumentowali przedstawiciele zz, pozbawia pracowników prawa do strajku, co sprzeczne jest z prawami obywatelskimi, jednak ostatecznie związki odstąpiły od akcji protestacyjnej w formie strajku generalnego. Mimo to związkowcy w dalszym ciągu chcą powrotu regulaminu wynagrodzenia z 2010 r. i liczą na to, że strajk włoski przybliży ich do realizacji żądań.

fot. PLL LOT
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_174d9 2018-05-23 21:50   
gość_174d9 - Profil gość_174d9
"akcji strajkowej polegającej na dokładnym przestrzeganiu procedur dotyczących lotów" - czyli poza strajkiem latają na odp..? No to już jasne dlaczego nie ma powrotu do większych pensji - bo normalnie, kiedy nie ma strajku, procedury lotów są przestrzegane niedokładnie. Wychodzi na to że powinni dostawać nagrody za strajk, wtedy wszystko jest wykonywane dokładnie.. jaja
gość_6cef0 2018-05-23 10:06   
gość_6cef0 - Profil gość_6cef0
w innej LOT dziękuje za niedziałania na szkodę poprzez strajk włoski.
To niech prezes i rada dołączy do mądrych pracowników i oddadzą swoje nagrody, to wykaże się nie działaniem na szkodę przewożnika.
albo wszyscy dostają, albo nikt. a w szczególności, niedopuszczalne jest, że wieloletni pracownicy nie dostają nic, a nowo przybyły prezes i rada 2,5 mln.
moherowy 2018-05-22 14:52   
moherowy - Profil moherowy
Czy ten pelikan musi tak spamować?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama