×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Katastrofa samolotu pasażerskiego w Hawanie


38-letni Boeing 737-200 wykonujący lot dla państwowej linii Cubana de Aviacion rozbił się tuż po starcie z lotniska w Hawanie. Samolot miał wykonać rejs do Holguin we wschodniej części Kuby.


Do katastrofy lotu CU-972 doszło o 12:08 czasu lokalnego (tj. po 18 polskiego czasu). Lokalne media donoszą, że na pokładzie maszyny, która uległa katastrofie było 104 pasażerów oraz 9 członków załogi. Granma - oficjalny dziennik Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby - podała, że trzy kobiety przeżyły katastrofę i w stanie krytycznym znajdują się w szpitalu. Wśród pasażerów było pięciu obcokrajowców. MSZ Argentyny poinformowało, że w katastrofie w Hawanie zginęło dwóch obywateli tego kraju.

W sobotę 19 maja kubańskie władze potwierdziły, że w wyniku katastrofy śmierć poniosło 110 ze 113 osób na pokładzie. Jest to najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w regionie Karaibów od niemal 30 lat. W 1989 roku w pobliżu Hawany rozbił się Ił-62M zabijając 126 osób na pokładzie i kolejne 14 na ziemi.

Samolot rozbił ok. 10 km od lotniska w pobliżu miasteczka Santiago de las Vegas (ok. 19 km na południe od centrum Hawany).

Zdjęcie z miejsca katastrofy / Fot. Twitter TVVenezuela Noticias

Nad lotniskiem im. Jose Marti w Hawanie widoczny był czarny dym. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia widocznej z terminala lotniska chmury czarnego dymu.


Meksykańskie Ministerstwo Komunikacji i Transportu potwierdziło, że katastrofie uległ niemal 39-letni (!) B737-200 o nr rejestracyjnym XA-UHZ należący do meksykańskiej linii Global Aerolineas Damojh, która wynajęła go na kilka miesięcy liniom Cubana de Aviacion. Swój pierwszy lot maszyna wykonała 15 lipca 1979 roku. 

Linie Global Air oświadczyły, że ich samoloty przeszły inspekcję rządową w listopadzie 2017 r. oraz, że posiadają ważne pozwolenia na eksploatację i dzierżawę. Pierwotnie podawano, że katastrofie uległ Boeing włoskiej linii Blue Panorama. 

Samolot, który uległ katastrofie / Fot. Wikimedia Commons

Kilka dni temu informowaliśmy, że linie Cubana zdecydowały o wycofaniu ze swojej floty maszyn Antonov An-158, ze względu na powtarzające się problemy techniczne, które miały wpływ na bezpieczeństwo pasażerów.

Przyczyny katastrofy nie są na razie znane, jednak wiek samolotu sugeruje, iż przyczyną katastrofy mógł być problem mechaniczny. Władze Kuby ogłosiły dwudniową żałobę narodową.

Portal Flightradar24 poinformował, iż nie śledził trasy feralnego lotu.


gość_e672f - Profil
gość_e672f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie