Opóźnienie wymiany floty dalekiego zasięgu Austriana

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
18 maja 2018 15:45
13 komentarzy
Wstrzymanie planów odmłodzenia floty dalekiego zasięgu Austrian Airlines jest okazją dla LOT-u i portu Chopina do skuteczniejszego konkurowania z rywalami znad Dunaju.    
Reklama

Kratky zakładał, że unowocześnienie floty nastąpi w latach 2019-2020. Obecnie austriacki przewoźnik posiada 12 samolotów dalekiego zasięgu. Jest to 6 Boeingów B777-200ER oraz 6 Boeingów B767-300ER. Odnowienie floty szerokokadłubowców jest o tyle ważne, że są to już, bardzo delikatnie ujmując, samoloty zaawansowane wiekiem. I tak B777 mają średnio ponad 17 lat, a B767 aż ponad 22 lata. Odmłodzenie floty musi stanowić jeden z priorytetów linii lotniczej z Wiednia. Jednak w ostatnią środę plany te stanęły pod bardzo dużym znakiem zapytania.


Dwa dni temu Carsten Spohr, prezes Lufthansa Group, do której należą Austrian Airlines stwierdził, że austriacki przewoźnik nie ma wystarczająco dużych zasobów finansowych, żeby pozwolić sobie na tak poważny wydatek. Ponadto zauważył, że potencjał Austrian ciągle nie został w pełni wykorzystany, o czym ma świadczyć fakt, że samoloty austriackiego przewoźnika stanowią 10 proc. floty grupy, ale generują zaledwie 4 proc. jej zysków. Już we wcześniejszych wypowiedziach Spohr podkreślał, że każda linia lotnicza należąca do Lufthansa Group musi sama „zasłużyć” sobie na otrzymanie kapitału inwestycyjnego dostępnego dla holdingu.

Nie wiadomo na razie, kiedy zasługi Austrian będą wystarczające żeby uzyskać zgodę na tak bardzo Austriakom potrzebne inwestycje. Wiadomo natomiast, kto z takiego obrotu sprawy powinien się cieszyć.

Austrian i lotnisko wiedeńskie to jeden z najbliższych konkurentów LOT-u i Lotniska Chopina. Austriacy swoją wiekową flotą dalekiego zasięgu obsługują 6 kierunków, do których lata obecnie również LOT. Są to Chicago, Nowy Jork, Los Angeles i Toronto na półkuli zachodniej oraz Pekin i Tokio w Azji. Dreamlinery naszego narodowego przewoźnika mają przewagę nad austriackimi staruszkami zarówno pod względem komfortu dla pasażera jak i kosztów dla przedsiębiorstwa.

LOT powinien wykorzystać tę szansę.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ff26e 2018-05-20 11:50   
gość_ff26e - Profil gość_ff26e
Adam7691 - wydaje mi się, że w tym wypadku typowe opinie mogą mieć trochę racji, ale oczywiście możesz się z tym nie zgadzać. Dla rozwinięcia:
1) throne seat w Austrian (lub w Swiss) jest zdecydowanie wygodniejszy i bardziej prywatny od układu w LO lub LH 2-2-2
2) wystrój senator lounge w Wiedniu jest dla mnie ładniejszy od tego w Warszawie (a oba bije na głowę w Zurychu w terminalu non-schengen)
3) catering w Austrian jest dla mnie lepszy niż ten w Locie (łącznie z wcześniej wspomnianymi przeze mnie kawami)
4) lecąc LH, OS czy LX zawsze jest większa szansa na znalezienie innego lotu w wypadku opóźnienia itp
5) jako, że koniec końców najczęściej kieruje się ceną i czasem lotu - często kupowałem LH tylko dlatego, że była tańsza lub miała krótsze przesiadki. Tak więc jeżeli LO będzie miało konkurencyjne ceny (a z tego co widzę, to ma na lotach do Azji gdzie w sumie nigdy nie byłem) to z chęcią polecą lotem.
gość_579d3 2018-05-20 11:30   
gość_579d3 - Profil gość_579d3
Panie redaktorżyno z Bożej łaski, piszesz Pan,że niby Austrian ma leciwe samoloty ,Niech Pan popatrzy ile odwołanych dziennie ma tak wychwalany przez PanA PLL LOT przy dużo mniejszej flocie niż Austrian 5albo 6 dziennie plus notoryczne opóźnienia i usterki "nowych" 787 a Austrian może 1 odwołane dziennie i z czym chce tu PLL LOT konkurować.śmiech na sali i błażenada
adam7691 2018-05-20 11:09   
adam7691 - Profil adam7691
znowu typowe opinie: wszystko lepsze od LOTu, latajmy wszystkim tylko nie LOTem
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama