Rosja odmawia Islandii prawa do przelotu

Konrad Korycki - Profil Konrad Korycki
18 maja 2018 09:09
11 komentarzy
Rosyjskie władze lotnicze w dalszym ciągu nie przyznały islandzkim liniom prawa do wykonywania lotów tranzytowych do Azji. Powodem nieprzychylności Federacji jest udział Islandii w sankcjach, jakie Unia Europejska wystosowała przeciwko Rosji.
Reklama
Zarówno WOW air jak i Icelandair planują ekspansję na Azję. Niedawno pisaliśmy o ogłoszeniu przez WOW air nowego połączenia do Delhi. Islandczycy zamierzają realizować także rejsy do Chin, Japonii i Korei Południowej, jednakże droga do tych krajów wiedzie z portu lotniczego Keflavík przez rosyjską przestrzeń powietrzną.

Islandzkie linie rozpoczęły latem 2017 roku negocjacje z Rosją, w sprawie możliwości przelotów nad jej terytorium. Po niespełna roku rozmów strony wciąż nie mogą dojść do porozumienia. Za niewielki postęp można uznać propozycję Rosji, wedle której islandzcy przewoźnicy mieliby płacić za przelot od 7 tys. do 10 tys. ISK (ok. 250 – 360 PLN), liczone od każdego pasażera za lot w jedną stronę.


Według islandzkiego portalu turystycznego – Turisti.is, powodem takiego stanu rzeczy są sankcje handlowe nałożone na Rosję przez Unię Europejską, w których Islandia wciąż bierze czynny udział. Pomijając napięcie związane z sankcjami, Rosja nie chce zezwalać na przelot przez swoją strefę powietrzną przewoźnikom, którzy nie latają na rosyjskie lotniska.

Końca negocjacji na razie nie widać i trudno przewidzieć, kiedy Islandczycy będą mogli polecieć do wspomnianych destynacji. Z pewnością krokiem w dobrą stronę jest uruchomienie połączenia do Indii, gdyż Delhi stanowi doskonały węzeł przesiadkowy do pozostałych krajów azjatyckich.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_3cefd 2018-05-18 21:26   
gość_3cefd - Profil gość_3cefd
do gosc_bea6d
1. Zukowski jest lotniskiem wojskowym tam testują wszystkie nowe samoloty ma jeden z najdłuższych pasów startowych na świecie ponad 5000 m
2. Jadąc od Moskwy przed żukowskim po prawej stronie jest lotnisko cywilne Bykowo
gość_bdf17 2018-05-18 20:11   
gość_bdf17 - Profil gość_bdf17
I bardzo dobrze. Islandczycy niech siedzą i łowią łososie a nie podniebne mają marzenia.
gość_81b8a 2018-05-18 19:32   
gość_81b8a - Profil gość_81b8a
ff3b3: jeżeli myślisz, że tylko Rosja pobiera opłaty za przelot, to jednoznacznie można stwierdzić, że jesteś ekspertem w dziedzinie lotnictwa! Otóż wyobraź sobie, że KAŻDE państwo pobiera opłaty za przelot nad jego terytorium! KAŻDE bez wyjątku.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy