Grupa Fraport ze spadkiem obrotów handlowych

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
14 maja 2018 09:00
Grupa Fraport odnotowała 4,6 proc. spadek obrotów handlowych w I kwartale tego roku w porównaniu z danymi z pierwszych trzech miesięcy 2017 r.
Reklama
Ogółem obroty handlowe grupy w I kw. osiągnęły poziom 45 mln euro.

Grupa zanotowała znaczący spadek w I kw. w przypadku średniej wartości wydatków w przeliczeniu na pasażera, która w skali rok do roku spadła o 13 proc. do poziomu 3,27 euro.

Za spadkiem obrotów handlowych stała dewaluacja kilku walut narodowych w stosunku do euro, która spowodowała istotny spadek siły nabywczej pasażerów z tych krajów. Innym czynnikiem, na który powołuje się Grupa Fraport, jest wzrost liczby pasażerów na tych trasach europejskich, na których pasażerowie tradycyjnie wydają mniej pieniędzy.


Sytuacji handlowców nie poprawiały problemy z przepustowością na lotniskach, w tym zatory na punktach kontroli bezpieczeństwa. Pomimo, że liczba pasażerów na lotniskach operowanych przez Fraport wzrosła w I kw. tego roku o 10 proc. osiągając poziom 14,4 mln osób, liczba kupujących spadła w tym czasie o 3 proc.

Mimo słabszych wyników sprzedaży, ogólny przychód z tytuły działalności komercyjnej wzrósł w I kw o 0,3 proc., osiągając poziom 117,4 mln euro. Za tak dobrymi wynikami stoi znaczące, 16,1 proc. zwiększenie przychodów z tytułu oferowania miejsc parkingowych.

Ogółem w I kw. tego roku EBITDA Grupy Fraport wyniosła 89 mln euro, co oznacza o 7 proc. lepszy wynik niż w I kw. ubiegłego roku.

fot. Lufthansa

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy