Sejm przyjął specustawę o CPK

11 maja 2018 18:11
31 komentarzy
Sejm przyjął w czwartek (10.05) specustawę, dzięki której będzie można rozpocząć budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Reklama
Za jej przyjęciem opowiedziało się 235 posłów, przeciwko było 190, 4 wstrzymało się od głosu. Sejm odrzucił poprawki PO dotyczące m.in. uprawnień pełnomocnika rządu ds. CPK.

Projekt ustawy określa m.in. zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy nowego lotniska oraz infrastruktury towarzyszącej, zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości oraz organów właściwych w tych sprawach. Ma też określać umocowania pełnomocnika rządu ds. CPK oraz ustroju korporacyjnego spółek realizujących inwestycje.

CPK ma powstać w Stanisławowie (gmina Baranów) 40 kilometrów od stolicy. Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli powinien być otwarty w 2027 r.

Nowy międzykontynentalny port ma powstać niedaleko jednej z głównych tras wylotowych ze stolicy - przy autostradzie A2 i w pobliżu jednej z ważniejszych i bardziej uczęszczanych tras kolejowych łączących Warszawę i Łódź. Port będzie oddalony od stolicy o ok. 40 kilometrów. Dzięki rozbudowie sieci kolejowej między Warszawą i Łodzią obszar ten będzie najlepiej skomunikowany w Polsce.

Standardem będzie połączenie CPK z każdą z głównych aglomeracji Polski w czasie do 2,5 godziny (w okresie startowym), a docelowo w czasie do 2 godzin. Technologicznie system kolejowy jest w stanie osiągnąć ten standard dla wszystkich polskich aglomeracji poza Szczecinem. W odniesieniu do niego pierwszoplanową rolę mogą odgrywać wewnątrzkrajowe połączenia lotnicze.

Centralny Port Komunikacyjny ma funkcjonować jako węzeł transportowy oparty na zintegrowanych ze sobą węzłach lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej. Ma to być rentowny, innowacyjny węzeł transportowy, który wprowadzi nas do pierwszej dziesiątki najlepszych portów lotniczych świata i doprowadzi do intensywnego rozwoju pasażerskiego transportu kolejowego oraz zapewni trwałą integrację aglomeracji warszawskiej i łódzkiej.

W praktyce chodzi o integrację ruchu lotniczego i kolejowego w jednym węźle. Oznacza to, że port lotniczy ma się łączyć z siecią kolejową, która będzie rozbudowywana. Jest to szczególnie ważne, bo w Polsce znajduje się największa liczba średnich miast nieobsługiwanych przez kolej. W naszym kraju jest ok. 100 miast o liczbie mieszkańców powyżej 10 tys., zamieszkałych przez 2,1 mln ludzi, pozbawionych dostępu do transportu kolejowego (np. w Czechach jest tylko jedno takie miasto, a na Słowacji osiem). Wykluczenie dotyczy głównie obszarów turystycznych.

Komponentem planowanego przedsięwzięcia będą także inwestycje drogowe. Założono przebudowę autostrady A-2 oraz budowę Autostradowej Obwodnicy Warszawy.

Przewidziano także stworzenie prawnych i infrastrukturalnych warunków do ulokowania w otoczeniu Portu Solidarność nowego miasta, w skład którego mogłyby wchodzić np. parki biznesu, centrum targowo-wystawiennicze i kongresowe obsługujące region Europy Środkowej, a także inne centra konferencyjne oraz obiekty biurowo-administracyjne. Oznacza to, że od początku w sposób przemyślany będzie można stworzyć nowe miasto.

Realizacja planowanego przedsięwzięcia wymaga przyjęcia programu wieloletniego, który zapewni niezbędny poziom finansowania inwestycji z budżetu państwa. Konieczne będzie także przyjęcie specjalnej ustawy, przyspieszającej proces inwestycyjny oraz zakładającej usprawnienia proceduralne, np. połączenie postępowania środowiskowego i lokalizacyjnego. Niezbędne będzie też wszczęcie procedur środowiskowych mających na celu uzyskanie wykonalnych, prawomocnych decyzji środowiskowo-lokalizacyjnych.

Jednym z istotnych działań będzie także przygotowanie Lotniska Chopina do przeniesienia ruchu cywilnego do Centralnego Portu Komunikacyjnego, przy równoczesnym zapewnieniu jego odpowiedniej przepustowości do 2027 r., tj. do momentu otwarcia CPK.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a3047 2018-05-15 15:38   
gość_a3047 - Profil gość_a3047
@gość_60226 - bądź łaskaw nie używać zwrotów typu 'nikt poza politykami nie chce', gdyz np ja tego chcę, i z pewnością nie jestem jedyny. Uprzedzająć hejt dodam że nie jestem politykiem, nigdy też nie latałem z Okęcia.
gość_60226 2018-05-15 15:01   
gość_60226 - Profil gość_60226
zamiast budować coś (CPK) od nowa i czego poza politykami nikt nie chce, wykorzystajmy te NATURALNE centra, które już mamy (rozbudowując odpowiednio wokół nich sieć kolejową i drogową) i połączmy je :
- zespół portów Gdańsk/Gdynia - z lotniskiem w Rębiechowie i rzeką Wisłą (którą wreszcie trzeba użeglownić!);
- porty Świnoujście/Szczecin - z lotniskiem w Goleniowie i rzeką Odrą;
- terminal w Sławkowie, na końcu LHS - z lotniskami Pyrzowice i Balice oraz z Odrą i Wisłą.
Naturalnymi centrami są też ISTNIEJĄCE lotniska regionalne, które taniej by było rozbudować, niż budować lotnisko, które ma być dla całej Polski a będzie dla NIKOGO - za daleko od W-wy i dla ZDECYDOWANEJ większości Polaków, mieszkających przecież w odległości większej niż 100 km od niego.
Liczenie na pasażerów z krajów sąsiednich jest wyjątkową megalomanią.
Czas 'centralnych hubów' mija wraz z rozwojem technologii, możliwością pokonywania coraz większych odległości przez mniejsze samoloty, z rozwojem połączeń nisko-kosztowych - również międzykontynentalnych, z problemami z dowozem/wywozem milionów pasażerów z mega-lotnisk, itd. Pasażerowie nie chcą już tracić czasu i pieniędzy na dojazdy i przesiadki, chcą mieć połączenia bezpośrednie, których oferowanych jest coraz więcej.
Polska ma dobre położenie geograficzne ale aby je wykorzystać musimy stworzyć WIELE możliwości dla odbioru/wywozu towarów i tranzytu a nie koncentrować wszystko w jednym punkcie, do którego i z którego będzie bardzo trudno się wy/dostać.
gość_b1367 2018-05-15 13:05   
gość_b1367 - Profil gość_b1367
BA850 wybiera jednak zaklinanie rzeczywistości...
Dojazd do CPK z Warszawy będzie tak samo kosztowny jak do Modlina, bo to ta sama odległość. Natomiast z Grodziska Mazowieckiego, Sochaczewa i Żyrardowa będzie bez porównania lepszy. Tylko w tych trzech miastach mieszka ponad 100 tys. ludzi.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy