Znakomity wynik grupy Emirates

9 maja 2018 15:22
3 komentarze
Grupa Emirates opublikowała wyniki finansowe za rok 2017-18 i może pochwalić się stabilnym rozwojem oraz zyskiem 30. rok z rzędu.
Reklama
W opublikowanym sprawozdaniu Grupa Emirates wykazała zysk w wysokości 4,1 mld AED (1,1 mld USD) za rok finansowy trwający do 31 marca 2018 roku. Stanowi to wzrost o 67% w stosunku do ubiegłego roku. Przychód grupy wyniósł w sumie 102,4 mld AED (27,9 mld USD), czyli o 8% więcej niż w zeszłym roku. Saldo gotówkowe Grupy Emirates wzrosło o 33% do 25,4 mld AED (6,9 mld USD), m.in. dzięki emisji obligacji w marcu i bardzo dobrych wynikach sprzedaży, do których przyczyniło się wcześniejsze w tym roku nadejście okresu wielkanocnego pod koniec marca.

- Mimo poprawy warunki gospodarcze w roku 2017-18 pozostały trudne. W dalszym ciągu obserwowaliśmy niestabilność polityczną, gwałtowne wahania i dewaluacje walut w Afryce, wzrost cen ropy, przez co zwiększyły się nasze koszty, czy presję na obniżanie marż ze strony bezlitosnej konkurencji. Z drugiej strony skorzystaliśmy z poprawy koniunktury globalnej branży lotniczych przewozów cargo i względnego umocnienia kluczowych walut w stosunku do dolara amerykańskiego - powiedział Jego Wysokość Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates.


Pomimo sytuacji politycznej, która wpływała na zapotrzebowanie na loty i korekty cen biletów wywołane silną konkurencją, linie Emirates zdołały zwiększyć przychód do 92,3 mld AED (25,2 mld USD). Pierwszy od wielu lat spadek dolara amerykańskiego względem walut na większości spośród kluczowych rynków, na których działa przewoźnik, przyniósł zwiększenie przychodu Emirates o 661 mln AED (180 mln USD).

Inwestycje w Emirates

W 2017-18 roku Grupa przeznaczyła łącznie 9 mld AED (2,5 mld USD) na nowe samoloty i wyposażenie, przejęcia spółek, nowoczesną infrastrukturę, najnowsze technologie i inicjatywy na rzecz pracowników. Linie Emirates dokonały dwóch znaczących zamówień na nowe samoloty, zawierając wartą 15,1 mld USD umowę na 40 Boeingów 787-10 Dreamliner z terminem dostawy wyznaczonym na 2022 r. i umowę o wartości 16 mld USD na 36 Airbusów A380, która obejmuje opcję zakupu 16 samolotów.

Wśród głównych inwestycji spółki należy wymienić: przejęcie AirLogistix USA i tym samym wejście na amerykański rynek cargo, rozwój możliwości przeładunkowych poprzez budowę nowych magazynów i zaplecza na lotniskach Londyn-Gatwick, Amsterdam-Schiphol i Adelajda, stworzenie nowych obiektów cateringowych w Dublinie i Melbourne oraz nowych poczekalni Marhaba Lounge w Karaczi i Melbourne.


Linie Emirates rozszerzyły także swoją ofertę dla pasażerów poprzez umowy z partnerami strategicznymi. W ubiegłym roku przewoźnik zawarł ważne porozumienia z liniami flydubai i Cargolux, zwiększając wybór dostępnych połączeń – odpowiednio pasażerskich i towarowych. W dodatku linie Emirates zostały upoważnione do przedłużenia współpracy z liniami Qantas do 2023 roku.

– W przyszłości głównym celem Emirates pozostanie konsekwentne świadczenie naszym klientom bezpiecznych, efektywnych usług wysokiej jakości. Nieustanne inwestycje w naszych pracowników, technologie i infrastrukturę pozwolą nam zachować przewagę konkurencyjną, skutecznie wykorzystywać pojawiające się możliwości oraz utrzymać zrównoważony i dochodowy rozwój grupy – podsumował szejk Ahmed.

Wyniki przewozowe Grupy Emirates

Linie Emirates przewiozły rekordową liczbę 58,5 mln pasażerów (wzrost o 4%) i uzyskały współczynnik wypełnienia miejsc (Passenger Seat Factor) na poziomie 77,5%. Wyższy współczynnik wypełnienia miejsc w porównaniu z zeszłorocznym (75,1%) to wynik skutecznego zarządzania oferowaniem w obliczu braku stabilności politycznej i silnej konkurencji na wielu rynkach pomimo nieznacznego wzrostu (2%) zdolności przewozowej.

Również Emirates SkyCargo zanotowało bardzo dobre wyniki w okresie ożywienia na rynku i nadal odgrywa ważną rolę w rozwoju działalności firmy, przynosząc 14% całkowitego przychodu linii z transportu. Pomimo trudności na rynku i przy stale zmieniającym się zapotrzebowaniu na przewozy towarowe linie lotnicze cargo Emirates odnotowały przychód w wysokości 124 mld AED (3z4 mld USD), co stanowi wzrost o aż 17% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Pełny raport roczny 2017-18 Emirates Group – obejmujący dane dotyczące Emirates, dnata oraz ich spółek zależnych – dostępny jest na stronie: www.theemiratesgroup.com/annualreport.



Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a2381 2018-05-09 22:35   
gość_a2381 - Profil gość_a2381
Coś mi ten super wynik śmierdzi, słabo przędą, w końcu z flyDubai się ugadali a to znowu samolotów kilkanaście uziemić trzeba ... oficjalnie z braku pilotów, których na rynku jest sporo ... chyba, że jednak nie płacą tak dobrze i jest to jeden wielki blef marketingowy (że szejk dobrze płaci)
gość_94269 2018-05-09 19:22   
gość_94269 - Profil gość_94269
Qantas się chyba wypiął na EK więc o jakiej współpracy do 2023 r. mowa?
gość_968ef 2018-05-09 16:05   
gość_968ef - Profil gość_968ef
Nic o problemach politycznych Qatar Airways, ich glownego konkurenta, a to jest zasadnicza przyczyna swietnego wyniku.

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy