Bośnia i Hercegowina: Będą połączenia do Chin?

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
08 maja 2018 09:50
Bośnia i Hercegowina znosi wizy dla Chińczyków i zabiega o uruchomienie połączeń między Sarajewem a Pekinem.
Reklama

Swobodne poruszanie się między krajami w celach turystycznych będzie możliwe z końcem maja br. Jednak rządy Bośni i Hercegowiny dążą do uzyskania kolejnego porozumienia, na mocy którego Sarajewo uzyska połączenie lotnicze z Pekinem.

Dialog w tej sprawie potwierdził Minister Łączności i Transportu Bośnii i Hercegowiny, Ismir Jusko, który zapewnił, że resortowi zależy na uruchomieniu dalekodystansowego połączenia Sarajewo - Belgrad - Pekin. Z entuzjazmem do pomysłu podchodzi także Ambasador Chin w stolicy bałkańskiego państwa, Chen Bo, zauważając że w 2017 roku Bośnię i Hercegowinę odwiedziło prawie 32 tys. turystów z Państwa Środka, czyli o 140 proc. więcej niż w roku poprzedzającym.


Idea uruchomienia połączenia między Chinami, Serbią oraz Bośnią i Hercegowiną nie jest nowa. Dotychczas, połączenie z Pekinu do Belgradu zapewniały Hainan Airlines, wykonując jednak loty z międzylądowaniem w Pradze. Władze serbskiej stolicy postulują, aby na potrzeby rynku, zmienić jej przebieg, tak by samoloty operowały bezpośrednio do stolicy dawnej Jugosławii i dalej kontynuowały lot do Sarajewa.

Według danych lokalnych organizacji turystycznych, obecnie turyści z Chin przybywający do Belgradu decydują się spędzić kilka dni w Serbii, po czym wyjeżdżają do sąsiedniej Czarnogóry. Bośniacki rząd chce, żeby w programie pobytu azjatyckich gości znalazło się także miejsce na czas spędzony na terytorium ich kraju. Zachęcić ma do tego specjalnie przygotowywana trasa turystyczna "Ścieżkami Waltera", której atrakcje związane są z fabułą wojennego filmu "Walter broni Sarajewa", popularnego w jednym z największych państw świata.

Bośnia i Hercegowina od 29 maja br. stanie się trzecim krajem w Europie, który zniesie wizy podróżnicze dla osób posługujących się paszportem Chińskiej Republiki Ludowej. Dotychczas takie porozumienie osiągnięto jedynie w San Marino i we wspomnianej Serbii.

fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama