Budapeszt: LOT poleciał do Chicago, AA do Filadelfii

5 maja 2018 12:54
13 komentarzy
Dwa dni po uruchomieniu własnych połączeń z Budapesztu do Nowego Jorku i dzień po uruchomieniu transatlantyckich lotów ze stolicy Węgier przez American Airlines, LOT zainaugurował loty z Budapesztu do Chicago.
Reklama
Dzisiejsza inauguracja połączenia LOT z Budapesztu do Chicago miała miejsce dwa dni po tym, gdy polski przewoźnik narodowy połączył stolicę Węgier z Nowym Jorkiem. W ten sposób polski przewoźnik odpowiada na ogromne zapotrzebowanie na bezpośrednie rejsy z Węgier do Nowego Jorku i Chicago.

Pierwszy rejs z Budapesztu do Nowego Jorku wystartował w czwartek tuż po południu i będzie wykonywany boeingami 787-8 Dreamliner cztery razy w tygodniu: w poniedziałki, czwartki, piątki i niedziele samoloty wystartują o godzinie 11:55 z Budapesztu. Bezpośredni rejs trwa 9 godz. 45 minut. Do Chicago połączenia będą odbywać się dwa razy w tygodniu – we wtorki i soboty, a czas przelotu to 10 godz. 15 minut. 



Ostatni raz Węgry miały bezpośrednie połączenie ze Stanami Zjednoczonymi w 2011 r. Od tego czasu po upadku Maleva, narodowego przewoźnika z Węgier - mimo braku bezpośrednich rejsów - liczba pasażerów podróżujących z Budapesztu do USA nieustannie rośnie, tworząc ogromny niezagospodarowany rynek. Dzisiaj rocznie na tej trasie podróżuje ponad 170 tys. pasażerów.


LOT był jedynym przewoźnikiem, który oferował bezpośrednie loty ze stolicy Węgier do Stanów Zjednoczonych zaledwie przez jeden dzień. W piątek, 4 maja br. swoje własne połączenia pomiędzy Budapesztem a Filadelfią uruchomiły linie lotnicze American Airlines. Loty American Airlines będą obsługiwane codziennie samolotami boeing 767-300ER mieszczącymi do 209 pasażerów. Starty z Filadelfii w locie do Budapesztu zaplanowano na godzinę 18:25, a lądowanie - o 9:35. Starty z kierunku powrotnym będą odbywały się o 11:35, czyli w podobnych godzinach co rejsy oferowane przez LOT, a lądowanie w Filadelfii - o 16:00.
chicFiladelfia to piąta co do wielkości baza American Airlines, ale największa na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Linie American Airlines będzie zapewne woził podróżnych przede wszystkim przez Filadelfię do i z innych miast w Stanach, choć sama aglomeracja Filadelfii, w której mieszka ponad 7 mln osób, to także ważny ośrodek gospodarczy oraz miejsce zamieszkania wielu osób pochodzenia środkowoeuropejskiego.


LOT lata z Budapesztu boeingami 787-8 Dreamliner z 252 miejscami na pokładzie, w tym 21 w klasie premium, którą American dopiero zaczął wprowadzać do swojej floty i wciąż może nie mieć w samolocie obsługującym loty do Budapesztu. Polski przewoźnik kieruje swoją ofertę głównie do pasażerów podróżujących bezpośrednio na trasach do Nowego Jorku i Chicago. W JFK ma ograniczone możliwości oferowania przesiadek z uwagi na to, że z lotniska tego nie korzysta United, partner LOT-u w ramach Star Alliance (polska linia ma jednak umowę code-share z bazującym w JFK JetBlue).

Nawet jeśli samoloty LOT-u zabierają na pokład więcej pasażerów, to American dzięki codziennym lotom ze swojego hubu z Filadelfii może zaproponować zbliżone oferowanie na trasach do Stanów. Co więcej, dzięki oferowaniu lotów codziennie, pozwala swoim pasażerom na wygodniejsze planowanie podróży.

W tej bezpośredniej konkurencji z amerykańskim przewoźnikiem LOT chce przyciągnąć węgierskich pasażerów personelem pokładowym, który lepiej rozumie ich potrzeby. Do obsługi bezpośredniego połączenia z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago LOT zatrudnił węgierskie załogi. Początkowo rejsy będą wykonywane w mieszanych składach polsko-węgierskich. Docelowo jednak, połączenie będzie obsługiwane wyłącznie przez Węgrów.

- Chcemy, żeby pasażerowie z Węgier poczuli, że LOT może stać się dla nich narodowym przewoźnikiem. Jako jedyni w Europie postawiliśmy na bezpośrednie połączenia. Dziś w drodze z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago przesiadają się głównie we Frankfurcie, Paryżu, Amsterdamie i Londynie, co znacznie wydłuża ich podróż. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy Budapesztu i okolic zasługują na znacznie lepszy, dedykowany ich potrzebom produkt - mówi Rafał Milczarski, prezes LOT-u.
W sukces polskiego przewoźnika mocno wierzą też przedstawiciele lotniska w Budapeszcie. 



- Jestem bardzo dumny, że dzięki wspólnym staraniom udało nam się osiągnąć tak ważny kamień milowy w historii lotniska Budapeszt. Chciałbym podziękować węgierskim i polskim przywódcom politycznym i dyplomatom, którzy pomogli stworzyć podwaliny lotów LOT-u z Budapesztu, przyczyniając się w ten sposób do utworzenia nowych miejsc pracy w obszarze lotnictwa w naszym kraju - mówi Jost Lammers, dyrektor generalny lotniska w Budapeszcie.

- Polskie Linie Lotnicze LOT zaoferowały pasażerom na pokładzie Boeinga 787 Dreamliner dodatkowy komfort i wyjątkowe wrażenia podróży do Nowego Jorku i Chicago. Loty te z pewnością odniosą wielki sukces wśród dziesiątków tysięcy podróżujących służbowo, turystycznie i wśród osób odwiedzających krewnych i przyjaciół zagranicą – dodaje Lammers.



- Nasza decyzja o uruchomieniu bezpośrednich rejsów dowodzi, jak silnie wierzymy w Węgry będące dla LOT-u jednym z kluczowych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Mamy zamiar podbić serca pasażerów z Węgier i okolicznych krajów najlepszym produktem na rynku, jakim są bez wątpienia rejsy bezpośrednie. Dla LOT-u to także zupełnie nowy rozdział w historii. Po raz pierwszy w swojej 90-letniej historii LOT uruchamia połączenie do Ameryki Północnej spoza terytorium Polski –mówi Milczarski.

Jak wykazują analizy przeprowadzone przez LOT, z bezpośrednich połączeń z Budapesztu będą korzystać nie tylko mieszkańcy węgierskiej stolicy, ale również innych miast w tym kraju, a także wschodniej części Austrii, ze Słowacji, zachodniej Rumunii i państw bałkańskich. W odległości zaledwie dwóch godzin jazdy samochodem od lotniska w Budapeszcie mieszka ponad 8 mln mieszkańców i to wszystkim im dedykowane są nowe połączenia.

- W Nowym Jorku i Chicago mieszka wiele osób pochodzących z tego regionu Europy. Rozwijają się też relacje gospodarcze. Nowe bezpośrednie połączenia z pewnością będą stanowić dodatkowy impuls dla wzrostu zarówno liczby pasażerów, jak i przewozów cargo. Co ważne oferta połączeń transatlantyckich z Budapesztu będzie uzupełnieniem dla połączeń z Warszawy, ale nie będzie z nią bezpośrednio konkurować – mówi prezes LOT-u.

Po uruchomieniu połączeń między Węgrami a USA LOT będzie obsługiwał w sumie dziewięć połączeń do Ameryki Północnej, w tym osiem do USA: z Warszawy do Nowego Jorku JFK, Newark, Chicago, Los, Angeles i Toronto, z Budapesztu do JFK i Chicago, Z Krakowa do Chicago i z Rzeszowa do Newark. Uruchomienie rejsów z Budapesztu to kolejny element realizacji strategii rentownego wzrostu LOT-u, która oprócz budowania węzła przesiadkowego w Warszawie zakłada również wykorzystanie potencjału rynkowego innych portów w regionie.

Uruchomienie bezpośrednich rejsów między Budapesztem a Nowym Jorkiem i Chicago oznacza, że na lotnisku w Budapeszcie na stałe zostanie zbazowany jeden z Dreamlinerów LOT-u. Na miejscu otwarta została również baza serwisowa spółki LOT AMS.

fot. PLL LOT, Aero Icarus (Flickr/CC), Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
przemo122 2018-05-07 20:06   
przemo122 - Profil przemo122
Czy ktoś czyta artykuły przed publikacja? Co oznacza zdanie poniżej? Skoro mają umowę z JetBlue z JFK to chyba mogą ofeować przesiadki?

"W JFK ma ograniczone możliwości oferowania przesiadek z uwagi na to, że z lotniska tego nie korzysta United, partner LOT-u w ramach Star Alliance (polska linia ma jednak umowę code-share z bazującym w JFK JetBlue)."
gość_3ba40 2018-05-07 15:52   
gość_3ba40 - Profil gość_3ba40
vscrew
Ile razy będziesz pisał takie bzdety.
Puste samoloty zarabiają :-)))

Ciekawe po co linie liczą break even load factors. I ten wskaźnik w latach 60-tych był na poziomie 50% ale teraz musi być znacznie wyższy. Bez wypełnienia na poziomi 75-80% nie da się zarabiać (nie piszę o przetrwaniu).
Ile jest tej biznes klasy w 787? 10% miejsc?
Może gdyby to mieli w first class to by pokryło sporą część kosztów.
vscrew 2018-05-07 09:40   
vscrew - Profil vscrew
... CD. jest cargo, i dobrze podpisane umowy handlingowe, linia na takim połączeniu zarabia. LOT w BUD ma prawie zerowe koszty bo Węgrzy dofinansowują LOTowskie połączenia na maxa.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy