Rząd przyjął projekt specustawy o CPK

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
27 kwietnia 2018 12:56
13 komentarzy
Rząd przyjął projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (CPK). Według planów, inwestycja powstanie za niecałą dekadę.
Reklama

Zgodnie z założeniami dokumentu, w chwili otwarcia CPK będzie obsługiwał 45 mln pasażerów rocznie. Plany zakładają, że po kilku latach działalności, liczba ta ma wzrosnąć do 100 mln podróżnych rocznie.

"Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r." - czytamy w dokumencie.

CPK będzie pełnił rolę nie tylko głównego lotniska w kraju, ale także węzła kolejowego. Rząd planuje, by z każdej większej metropolii w Polsce, można było dojechać koleją na nowe lotnisko w przeciągu 2,5 godzin. Wyjątkiem ma być Szczecin, który połączony będzie z CPK głównie za pomocą transportu lotniczego.

- 

Centralny Port Komunikacyjny ma funkcjonować jako węzeł przesiadkowy oparty na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej. Ma to być rentowny, innowacyjny węzeł transportowy, który wprowadzi nas do pierwszej dziesiątki najlepszych portów lotniczych świata, doprowadzi do intensywnego rozwoju pasażerskiego transportu kolejowego, stanowiącego atrakcyjną alternatywę dla transportu drogowego oraz zapewni trwałą integrację aglomeracji warszawskiej i łódzkiej - stanowi dokument.

Twórcy ustawy chcą, by weszła ona w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że rząd najprawdopodobniej nie zamierza czekać na wyniki referendum w sprawie budowy CPK, które na wniosek mieszkańców chcą przeprowadzić radni gminy Baranów.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gość_65778 2018-04-29 17:15   
gość_65778 - Profil gość_65778
Ja bym proponował Ciudad Baranów.
BA850 2018-04-29 15:18   
BA850 - Profil BA850
Zamiast "Solidarność" powinni nazwać to nowe lotnisko "Mirabel bis" ;)
gość_3ba40 2018-04-28 13:16   
gość_3ba40 - Profil gość_3ba40
Jeszcze jedna uwaga w temacie lotnisk i linii lotniczych.
To jedne z branż o najniższej stopie zwrotu z inwestycji.
A mu pakujemy 40-50 mld na budowę czegoś w polach. Ciekawe kto tam będzie jeździł do pracy. Może Wilk się nie orientuje ale płace w tej branży poza nielicznymi stanowiskami są na bardzo niskim poziomie. A ponieważ w tym miejscu już brakuje ludzi do pracy (w okolicach sa duże centra dystrybucyjne które ściągają nawet więźniów żeby jakoś ogarnąć przeładunek) to dodatkowe 50-100 tys. ludzi będzie trzeba sciągać z Łodzi i Warszawy. Koszt codziennych podróży, korki będą dramatyczne.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama