Rząd przyjął projekt specustawy o CPK
Rząd przyjął projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (CPK). Według planów, inwestycja powstanie za niecałą dekadę.
Reklama
Zgodnie z założeniami dokumentu, w chwili otwarcia CPK będzie obsługiwał 45 mln pasażerów rocznie. Plany zakładają, że po kilku latach działalności, liczba ta ma wzrosnąć do 100 mln podróżnych rocznie.
"Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r." - czytamy w dokumencie.
CPK będzie pełnił rolę nie tylko głównego lotniska w kraju, ale także węzła kolejowego. Rząd planuje, by z każdej większej metropolii w Polsce, można było dojechać koleją na nowe lotnisko w przeciągu 2,5 godzin. Wyjątkiem ma być Szczecin, który połączony będzie z CPK głównie za pomocą transportu lotniczego.
-
Centralny Port Komunikacyjny ma funkcjonować jako węzeł przesiadkowy oparty na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej. Ma to być rentowny, innowacyjny węzeł transportowy, który wprowadzi nas do pierwszej dziesiątki najlepszych portów lotniczych świata, doprowadzi do intensywnego rozwoju pasażerskiego transportu kolejowego, stanowiącego atrakcyjną alternatywę dla transportu drogowego oraz zapewni trwałą integrację aglomeracji warszawskiej i łódzkiej - stanowi dokument.
Twórcy ustawy chcą, by weszła ona w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że rząd najprawdopodobniej nie zamierza czekać na wyniki referendum w sprawie budowy CPK, które na wniosek mieszkańców chcą przeprowadzić radni gminy Baranów.