Technologie mobilne to klucz do rozwoju rynku turystycznego

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
27 kwietnia 2018 09:15
Wartość światowego rynku turystycznego sięga dziś 7,6 biliona dolarów, a walka o klientów przenosi się obecnie na pole nowych technologii. Do końca tej dekady 70 proc. interakcji związanych z obsługą podróży będzie miało miejsce z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.
Reklama

W czasie jednego wyjazdu turyści już dziś używają aż 16 różnych kategorii aplikacji. Dlatego tak ważna jest znajomość ich oczekiwań. Firma Travelport przeprowadziła badanie The Global Digital Traveler Research, w którym 11 tys. respondentów na całym świecie opisało swoje preferencje związane z korzystaniem z narzędzi cyfrowych.

Do 2020 roku, zdaniem ekspertów branży telefonii komórkowej, na świecie będzie 5,7 miliarda smartfonów. To o blisko 2 miliardy więcej niż na koniec ubiegłego roku. Urządzenia mobilne odgrywają więc coraz większą rolę także na rynku usług turystycznych. Do końca tej dekady ponad 70 proc. interakcji związanych z obsługą podróży będzie miało miejsce z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.


Chcąc poznać lepiej preferencje podróżnych na całym świecie, Travelport przeprowadził międzynarodowe badanie konsumenckie. Wzięło w nim udział 11 tys. uczestników z 19 krajów: Arabii Saudyjskiej, Australii, Brazylii, Chin, Francji, Hiszpanii, Indii, Indonezji, Japonii, Kanady, Kolumbii, Meksyku, Niemiec, Południowej Afryki, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W badaniu wzięli udział tylko ankietowani, którzy ubiegłym roku wykonali co najmniej jeden lot powrotny.

Preferencje podróżnych na świecie

Już na etapie planowania wyjazdu znaczna część badanych korzysta z zaawansowanych rozwiązań. Blisko połowa respondentów (47 proc.) oświadczyła, że korzysta z wyszukiwania głosowego (jak np. Siri, Amazon Echo czy Google Home), zbierając informacje na temat podróży.

Dla osób planujących wyjazd bardzo przydatne okazują się też opinie innych. Aż 81 proc. respondentów powiedziało, że sugeruje się recenzjami w sieci.


Jedną z kluczowych informacji wpływających na wybór noclegu jest możliwość korzystania z bezprzewodowego internetu. Sześciu na dziesięciu ankietowanych wskazało, że unika hoteli, które pobierają opłaty za dostęp do sieci Wi-Fi.

Utrzymanie kontaktu z rodziną lub otoczeniem zawodowym jest ważne dla wielu pasażerów również w trakcie podróży. Blisko 2/3 z nich (64 proc.) zadeklarowało, że ma to w ich przypadku kluczowe znaczenie.

Uczestnicy badania docenili możliwość korzystania z cyfrowych kart pokładowych w samolotach i elektronicznych biletów w komunikacji lądowej. Siedmiu na dziesięciu z nich (71 proc.) wskazało, że ułatwiają one podróżowanie. Dlatego m.in. aplikacja mobilna linii lotniczych EasyJet ma już 600 tys. użytkowników, a 24 proc. pasażerów tego przewoźnika używa mobilnych kart pokładowych.

Z tego względu wielu podróżujących służbowo martwi się o stan swoich urządzeń lub kondycję baterii. Awarii sprzętu lub utraty energii w czasie wyjazdu obawia się 59 proc. badanych. W turystyce biznesowej znaczącą wagę przywiązuje się też do usług dodatkowych, z których można korzystać z pomocą urządzeń mobilnych.


Więcej niż połowa podróżujących służbowo (52 proc.) zadeklarowała w badaniu, że chce mieć dostęp do usług typu concierge na smartfonie.

Aż 75 proc. spośród wszystkich uczestników badania przyznało natomiast, że po powrocie do domu publikuje recenzje i wrażenia na stronach turystycznych (jak np. TripAdvisor).

Preferencje podróżnych w Europie

Swoje specyficzne przyzwyczajenia związane z korzystaniem z technologii mają Europejczycy. Chętniej zarezerwują wycieczki za pomocą komputera niż smartfonu. Ponad połowa z nich zarezerwowała wyjazdy wypoczynkowe za pośrednictwem internetowego biura podróży (OTA).


Turyści europejscy lubią dzielić się wrażeniami ze swoich podróży. Ponad jedna czwarta respondentów z Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii twierdzi, że regularnie publikuje recenzje odwiedzonych hoteli i restauracji. Najbardziej otwarci są pod tym względem Włosi. Prawie czterech na dziesięciu z nich (39 proc.) zdradza, że dzielenie się wrażeniami z wyjazdu jest ich regularnym nawykiem.

Co ciekawe, europejscy turyści są przekonani, że technologie nie są im obce, jednak 3/4 z nich korzysta z usług profesjonalnych pośredników podczas wyszukiwania i rezerwacji wyjazdu. Dotyczy to w szczególności Rosji, gdzie 29 proc. podróżujących w interesach woli dokonywać rezerwacji przez telefon, a 38 proc. preferuje kontakt osobisty.

Tylko 10 proc. Europejczyków podróżujących w celach wypoczynkowych zajmuje miejsca w pierwszej klasie, a 17 proc. - w klasie biznesowej.

- Wyniki badania pokazują znaczenie narzędzi cyfrowych dla podróżnych. Zarówno ludzie młodzi, jak i seniorzy, oczekują od dostawców usług turystycznych wygodnych narzędzi cyfrowych oraz aktualnych i precyzyjnych informacji. Nie są one już tylko dodatkiem, ale niezbędnym środkiem do osiągnięcia i zaspokojenia potrzeb współczesnego podróżnika. od momentu jego wyszukiwania, do chwili powrotu z podróży. - powiedział Gavin Teale, dyrektor zarządzający Travelport w Europie Wschodniej.

Fot. Unsplash.com, TripAdvisor.com
* tekst powstał na podstawie raportu The Global Digital Traveler Research firmy Travelport
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama