Finnair: Wzrost o 15,9 proc. w I kwartale

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
25 kwietnia 2018 10:50
Linie lotnicze Finnair przewiozły w I kwartale br. ponad 3 mln pasażerów, co oznaczało wzrost o 15,9 proc. względem tego samego okresu w ubiegłym roku. Ruch pasażerski mierzony w pasażerokilometrach (RPK) wzrósł o 21,1 proc.
Reklama

Wzrost ruchu pasażerskiego w I kwartale wyprzedził wzrost oferowania (ASK) który wyniósł 18,9 proc. w skali rok do roku. Możliwe to było dzięki 1,5 proc. wzrostowi średniego współczynnika wypełnienia (LF), który w I kwartale wyniósł 82,9 proc.

W ruchu do Azji oferowanie wzrosło o 25,6 proc., było to możliwe dzięki wprowadzeniu na azjatyckie trasy airbusa A350, który wrócił z przeglądu. Przełożyło się to przede wszystkim na nowych rotacjach do Bangkoku, Hong Kongu, Singapuru i Chongqingu, a także Goa, nowej trasy fińskiego przewoźnika. Ruch RPK wzrósł o 27,4 proc., a średnie wypełnienie na trasach do Azji wyniosło 88,8 proc. (+ 1,2 pkt. proc.).

Na trasach północnoatlantyckich oferowanie (ASK) wzrosło o 20,1 proc. a ruch RPK o 24,4 proc. Wzrost był spowodowany m.in uruchomieniem nowych połączeń sezonowych do Puerto Vallarta, Puerto Plata i do Hawany. Wypełnienie samolotów na trasach do Ameryki Północnej wzrosło o 2,8 pkt. proc. do 81 proc.


W ruchu europejskim dzięki wprowadzeniu na trasach airbusa A321 oferowanie wzrosło o 8,8 proc. przy jednoczesnym wzroście RPK o 11,8 proc. Oferowanie szczególnie wzrosło na trasach do Berlina, Kopenhagi i Sztokholmu. Wypełnienie samolotów w I kwartale na trasach europejskich wyniosło 77,9 proc. (+ 2,1 pkt. proc.).

Na trasach krajowych w Finlandii oferowanie (ASK) Finnaira wzrosło o 24,7 proc., ruch RPK o 11,9 proc. Wypełnienie samolotów na trasach wewnątrz Finlandii wyniosło w I kwartale 64,5 proc., co oznaczało spadek o 5,4 pkt. proc.

- Cieszę się, że po raz pierwszy od dziesięciu lat osiągnęliśmy porównywalny wynik operacyjny w pierwszym kwartale, osiągając rekordową liczbę trzech milionów pasażerów, jednocześnie zwiększając oferowanie o 20 proc. w okresie, który tradycyjnie jest dla nas zawsze najsłabszy. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pracują w Finnair za to osiągnięcie i za dążenie do celu, aby nasz rozwój był możliwy. Liczba pasażerów rozwinęła się solidnie we wszystkich obszarach ruchu, a nasz współczynnik wypełnienia pokładów poprawił się - powiedział Pekka Vauramo, dyrektor generalny w Finnair.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama