×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT składa skargę na decyzję KE


Polskie Linie Lotnicze LOT wniosły do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości skargę o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej zezwalającej na przejęcie aktywów airberlin przez easyJet.


Pasazer.com dotarł do informacji o rozpoczęciu postępowania przeciwko Komisji Europejskiej przez PLL LOT.  Jak udało się nam ustalić, wątpliwości narodowego przewoźnika budzi decyzja Komisji Europejskiej, zezwalająca na przejęcie aktywów linii lotniczych airberlin, które zakończyły działalność pod koniec ubiegłego roku, przez linie lotnicze easyJet. LOT argumentuje, że przejęcie to doprowadziło do nadmiernej koncentracji aktywów. 

- Jest to skarga na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie koncentracji easyJet / AirBerlin. Dotyczy zgody Komisji Europejskiej na przejęcie aktywów AirBerlin przez easyJet - potwierdza w rozmowie z Pasazer.com Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT.

Na razie mało jest informacji na temat postępowania, poza tym że sprawa została założona 16 kwietnia b.r. Przedstawiciele LOT są wstrzemięźliwi w komentowaniu sprawy. 

- Jesteśmy o oficjalnym trybie skargi na decyzję KE i czekamy na jej rozstrzygnięcie.  W trakcie trwania postępowania nie zamierzamy tej sprawy szerzej komentować - wyjaśnia Kubicki. 

Linie lotnicze airBarlin zakończyły operacje 28 października ubiegłego roku. Po tym, gdy przewoźnik ogłosił bankructwo, jego aktywa, w tym samoloty oraz sloty na lotniskach, przejęła Grupa Lufthansa oraz niskokosztowe linie lotnicze easyJet. Jak wynika z przedstawicieli PLL LOT, na razie polski przewoźnik skarży jedynie decyzję zezwalającą na przejęcie części aktywów airberlin przez easyJet, nie skarżąc przejęcia części aktywów upadłego przewoźnika przez Lufthansę. 


W październiku ubiegłego roku złożenie skargi do Komisji Europejskiej na przejęcie większości aktywów airberlin, wraz z flotą i dwoma liniami zależnym, przez Lufthansa Group, zapowiadały linie lotnicze Ryanair

W marcu tego roku KE pozwała firma kurierska UPS ze Stanów Zjednoczonych. W tym przypadku skarżący precyzyjnie wskazuje interes prawny oraz wymierną stratę finansową poniesioną w wyniku decyzji Komisji.

Jak wynika ze statystyk postępowań przez ETS, rzadko kiedy postępowania przeciwko Komisji Europejskiej rozstrzygane są na rzecz skarżących. 

Rozpoczęcie postępowania przeciwko Komisji Europejskiej jest już kolejnym w ostatnim czasie  występowaniem PLL LOT ze skargą  na drodze prawnej. W styczniu tego roku przewoźnik złożył zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące nadużycia pozycji dominującej przez lotnisko w Modlinie.

- 
Z mojej strony chciałbym po prostu, żeby w Polsce było sprawiedliwie - tłumaczył to działanie Rafał Milczarski, prezes LOT w rozmowie z Pasazer.com

gość_12795 - Profil
gość_12795
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie