LOT składa skargę na decyzję KE

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
24 kwietnia 2018 15:31
17 komentarzy
Polskie Linie Lotnicze LOT wniosły do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości skargę o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej zezwalającej na przejęcie aktywów airberlin przez easyJet.
Reklama

Pasazer.com dotarł do informacji o rozpoczęciu postępowania przeciwko Komisji Europejskiej przez PLL LOT. Jak udało się nam ustalić, wątpliwości narodowego przewoźnika budzi decyzja Komisji Europejskiej, zezwalająca na przejęcie aktywów linii lotniczych airberlin, które zakończyły działalność pod koniec ubiegłego roku, przez linie lotnicze easyJet. LOT argumentuje, że przejęcie to doprowadziło do nadmiernej koncentracji aktywów.

- Jest to skarga na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie koncentracji easyJet / AirBerlin. Dotyczy zgody Komisji Europejskiej na przejęcie aktywów AirBerlin przez easyJet - potwierdza w rozmowie z Pasazer.com Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT.

Na razie mało jest informacji na temat postępowania, poza tym że sprawa została założona 16 kwietnia b.r. Przedstawiciele LOT są wstrzemięźliwi w komentowaniu sprawy.

- Jesteśmy o oficjalnym trybie skargi na decyzję KE i czekamy na jej rozstrzygnięcie. W trakcie trwania postępowania nie zamierzamy tej sprawy szerzej komentować - wyjaśnia Kubicki.

Linie lotnicze airBarlin zakończyły operacje 28 października ubiegłego roku. Po tym, gdy przewoźnik ogłosił bankructwo, jego aktywa, w tym samoloty oraz sloty na lotniskach, przejęła Grupa Lufthansa oraz niskokosztowe linie lotnicze easyJet. Jak wynika z przedstawicieli PLL LOT, na razie polski przewoźnik skarży jedynie decyzję zezwalającą na przejęcie części aktywów airberlin przez easyJet, nie skarżąc przejęcia części aktywów upadłego przewoźnika przez Lufthansę.


W październiku ubiegłego roku złożenie skargi do Komisji Europejskiej na przejęcie większości aktywów airberlin, wraz z flotą i dwoma liniami zależnym, przez Lufthansa Group, zapowiadały linie lotnicze Ryanair.

W marcu tego roku KE pozwała firma kurierska UPS ze Stanów Zjednoczonych. W tym przypadku skarżący precyzyjnie wskazuje interes prawny oraz wymierną stratę finansową poniesioną w wyniku decyzji Komisji.

Jak wynika ze statystyk postępowań przez ETS, rzadko kiedy postępowania przeciwko Komisji Europejskiej rozstrzygane są na rzecz skarżących.

Rozpoczęcie postępowania przeciwko Komisji Europejskiej jest już kolejnym w ostatnim czasie występowaniem PLL LOT ze skargą na drodze prawnej. W styczniu tego roku przewoźnik złożył zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące nadużycia pozycji dominującej przez lotnisko w Modlinie.

- 
Z mojej strony chciałbym po prostu, żeby w Polsce było sprawiedliwie - tłumaczył to działanie Rafał Milczarski, prezes LOT w rozmowie z Pasazer.com.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
skorzewski 2018-04-26 21:47   
skorzewski - Profil skorzewski
Wizzair z Ryanair się nie odważy zaskarżyć LOTu bo w odwecie więcej stracić moze niż zyskać.
Ciekawe czemu LOT o Alitalie się nie poskarżył?
Upadają rok i upaść nie mogą, tanie linie by sie tam rzuciły krzyzujac szyki Lufthansie ale też odpuscily by troche rynek Polski
gość_29954 2018-04-26 15:36   
gość_29954 - Profil gość_29954
eFJot

to był przykład. Jeżeli Wizzair i Ryanair wspólnie oskarżą LOT o praktyki monopolistyczne to może się dla LOTu źle skończyć. Mogą też spokojnie zablokować Okęcie swoimi nowymi połączeniami na kilka lat bo LOT nie będzie się miał jak rozwijać (zgodnie z przepisami IATA).
Ile to ten potężny LOT ma pasażerów? 7 mln? Wizzair 5 razy więcej a Ryanair 20 razy więcej.
Jak ich nie wpuszczą do Warszawy i okolic to rozjadą LOT połączeniami regionanymi.
My zapłacimy 50 czy 60 mld za CPK z którego pies z kulawą nogą nie będzie latać.
marcowy 2018-04-26 09:37   
marcowy - Profil marcowy
eFJot: masz rację oczywiście :). Wczoraj również coś się spóżniło ale dwa różowe też lądowały po czasie. Jak to wygląda praktycznie, muszą płacić coś ekstra za takie lądowanie ? Ktoś wie ?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama