Norwegian: ewentualne przejęcie przez IAG wzbudza obawy o konkurencyjność

24 kwietnia 2018 10:53
1 komentarz
Kataloński Urząd ds. Konkurencji (ACCO) oświadczył, że możliwy zakup Norwegiana przez International Airlines Group (IAG) musiałby zostać poddany dogłębnej analizie, ponieważ może wiązać się z ryzykiem dla konkurencji na lotnisku El Prat w Barcelonie.  
Reklama
Przedstawiciele koncernu IAG, w którego skład wchodzi m.in British Airways i Iberia potwierdzili 12 kwietnia br. zakup 4,61 proc. akcji Norwegiana. Koncern rozważa przejęcie linii a inwestycja mniejszościowa ma na celu stworzenie stanowiska, z którego można zainicjować rozmowy z Norwegianem, w tym możliwość złożenia pełnej oferty.

Kataloński Urząd ds. Konkurencji uważa, że taka operacja może zmniejszyć konkurencję i mieć negatywny wpływ na dobro obywateli Katalonii, ponieważ obydwie firmy są bardzo ważne na lotnisku Barcelona-El Prat. Wchodzące w skład koncernu linie Iberia, Vueling, Level oraz British Airways, obsługują z barcelońskiego lotniska 120 tras, podczas gdy Norwegian lata do 23 miejsc (m.in. sezonowo do Warszawy).

Port lotniczy Barcelona-El Prat

Wstępna analiza sytuacji wskazuje pokrywanie się ofert linii Norwegian z ofertą linii grupy IAG na 17 trasach. Po przejęciu Norwegiana, linie należące do IAG byłyby jedynym operatorem na czterech trasach w tym dwóch transatlantyckich, podał ACCO. Zatem trasy do Dubrownika, Goteborga, Los Angeles i Oakland byłyby obsługiwane przez tylko jednego operatora, w porównaniu z dwoma.

W przypadku siedmiu tras, konkurencja zmniejszyłaby się z trzech do dwóch operatorów. Chodzi tu o trasy do Kopenhagi, Dusseldorfu, Edynburga, Helsinek, Oslo, Reykjaviku oraz na Gran Canarie. Z kolei do Sztokholmu, Hamburga, Tel Awiwu i na Teneryfę latałoby trzech zamiast czterech operatorów, do Londynu czterech zamiast pięciu, a do Warszawy pięciu zamiast sześciu. Obecnie do Barcelony-El Prat z Warszawy lata LOT, Norwegian, Ryanair (z Modlina), Small Planet, Vueling oraz Wizzair.

Fot. Wikimedia Commons


Ostatnie komentarze

greg0303 2018-05-07 22:44   
greg0303 - Profil greg0303
Zarząd linii Norwegian jednogłośnie odrzucił dwie oferty kupna złożone przez IAG.
Wartość transakcji była zbyt niska.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy