×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Norwegian: ewentualne przejęcie przez IAG wzbudza obawy o konkurencyjność


Kataloński Urząd ds. Konkurencji (ACCO) oświadczył, że możliwy zakup Norwegiana przez International Airlines Group (IAG) musiałby zostać poddany dogłębnej analizie, ponieważ może wiązać się z ryzykiem dla konkurencji na lotnisku El Prat w Barcelonie.  Przedstawiciele koncernu IAG, w którego skład wchodzi m.in British Airways i Iberia potwierdzili 12 kwietnia br. zakup 4,61 proc. akcji Norwegiana. Koncern rozważa przejęcie linii a inwestycja mniejszościowa ma na celu stworzenie stanowiska, z którego można zainicjować rozmowy z Norwegianem, w tym możliwość złożenia pełnej oferty.

Kataloński Urząd ds. Konkurencji uważa, że taka operacja może zmniejszyć konkurencję i mieć negatywny wpływ na dobro obywateli Katalonii, ponieważ obydwie firmy są bardzo ważne na lotnisku Barcelona-El Prat. Wchodzące w skład koncernu linie Iberia, Vueling, Level oraz British Airways, obsługują z barcelońskiego lotniska 120 tras, podczas gdy Norwegian lata do 23 miejsc (m.in. sezonowo do Warszawy).

Port lotniczy Barcelona-El Prat

Wstępna analiza sytuacji wskazuje pokrywanie się ofert linii Norwegian z ofertą linii grupy IAG na 17 trasach. Po przejęciu Norwegiana, linie należące do IAG byłyby jedynym operatorem na czterech trasach w tym dwóch transatlantyckich, podał ACCO. Zatem trasy do Dubrownika, Goteborga, Los Angeles i Oakland byłyby obsługiwane przez tylko jednego operatora, w porównaniu z dwoma.

W przypadku siedmiu tras, konkurencja zmniejszyłaby się z trzech do dwóch operatorów. Chodzi tu o trasy do Kopenhagi, Dusseldorfu, Edynburga, Helsinek, Oslo, Reykjaviku oraz na Gran Canarie. Z kolei do Sztokholmu, Hamburga, Tel Awiwu i na Teneryfę latałoby trzech zamiast czterech operatorów, do Londynu czterech zamiast pięciu, a do Warszawy pięciu zamiast sześciu. Obecnie do Barcelony-El Prat z Warszawy lata LOT, Norwegian, Ryanair (z Modlina), Small Planet, Vueling oraz Wizzair.

Fot. Wikimedia Commons

gość_a0819 - Profil
gość_a0819
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie