Handel online napędza przewozy cargo

16 kwietnia 2018 12:29
Konsumenci coraz chętniej robią zakupy w sklepach online oraz częściej decydują się na inne niż standardowe opcje dostawy, co napędza popyt usługi cargo lotniczego, ujawnia badanie przeprowadzone przez UPS. Jednak za tak szybkim rozwojem e-handlu nie nadążają przewoźnicy.
Reklama
Raport "UPS Pulse of the Online Shopper Study” ujawnia, że wielu z konsumentów coraz chętniej robi zakupy online nie tylko we własnym kraju, ale także w sklepach online z siedzibą za granicą. Z zagranicznych sklepów online korzysta 83 proc. kupujących w Kandzie, 81 proc. kupujących w Brazylii i 78 proc. kupujących w Meksyku. W Stanach Zjednoczonych odsetek ten wynosi 47 proc.

Głównym powodem, dla którego konsumenci korzystają ze sklepów online za granicą są niższe ceny oraz dostęp do specyficznych lub unikalnych produktów, informują autorzy raportu.

Badanie ujawniło także, że coraz większa liczba kupujących dokonuje zakupów wykorzystując w tym celu urządzenia mobilne, takie jak smartfony. W Azji, gdzie najpopularniejsze jest kupowanie przy użyciu smartfonów, odsetek kupujących wykorzystujących urządzenia mobilne wzrósł z 55 proc. w 2015 r. do 77 proc. w 2017 r. W tym samym czasie w Europie liczba konsumentów robiących zakupy online przy użyciu urządzeń mobilnych wzrosła z 28 do 43 proc.

Większość konsumentów na świecie korzysta także z urządzeń mobilnych w celu wyszukiwania produktów, porównywania cen, szukania sklepów oraz śledzenia przesyłki z wysłanymi zakupami.

Kupujący oczekują szybkiej realizacji zamówienia online, choć oczekiwania co do szybkości dostarczenia zamówienia są różne. Najmniej cierpliwi są konsumenci w Azji, Meksyku i Brazylii, którzy oczekują, iż zakupy zostaną dostarczone tego samego lub następnego dnia po złożeniu zamówienia.


To, że konsumenci coraz chętniej robią zakupy za granicą jest dobrą wiadomością dla branży lotniczej, gdyż przewozy cargo realizowane na pokładach samolotów są najszybszym sposobem na dostarczenie zakupów do konsumentów. Jednak w praktyce rozwój przewozów lotniczych pozostaje w tyle za rozwojem e-handlu, informuje Air Cargo News.

Niezależny Związek Pilotów (Independent Pilots Association - IPA) ogłosił, że firma UPS zaczęła korzystać z samolotu wynajętego wraz z załogą (wet lease) od innego przewoźnika, gdyż zarząd przewozowego giganta nie był w stanie sprostać “piętrzącym się przesyłkom pochodzącym z e-handlu”. Skorzystanie z pomocy zewnętrznego operatora rozgniewało związkowców z IPA, którzy zarzucili UPS łamanie układów zbiorowych pracy.

W odpowiedzi na działania UPS związkowcy założyli sprawę przeciwko gigantowi w komisji arbitrażowej oraz zlecili przeprowadzenie ankiety wśród klientów UPS mającej ustalić, czy klienci zostali dotknięci przez niewystarczające oferowanie.

- Wprawdzie UPS dostrzega konieczność natychmiastowego zwiększenia liczby samolotów, jednak jak do tej pory władze spółki nie zrobiły wystarczająco dużo w tym temacie, co powoduje że linie lotnicze operują z kulejącym oferowaniem - powiedział Robert Travis, prezydent IPA.

Travis dodał, że poprzednie zamówienia samolotów, pomimo że stanowią krok w dobrym kierunku, nie rozwiązały pilnych krótko- oraz średnioterminowych potrzeb UPS.

- W jaki sposób brak samolotów UPS dotyka klientów UPS? To jest bardzo ważne pytanie, na które nasza ankieta szuka odpowiedzi - mówi Travis.

fot. Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy