×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


RFID wspiera służby celne na lotniskach


Bezpieczeństwo na lotniskach, zwłaszcza w XXI wieku, to priorytet. W dobie światowego terroryzmu, w obliczu przestępczości zorganizowanej czy przemytników, służby operujące w obrębie portów lotniczych muszą działać w oparciu o precyzyjne i skuteczne systemy kontroli.


Sprawdzają się także w procedurach odprawy celnej, której wielu.... chce uniknąć. Kilka portów w Polsce – m.in. lotnisko w Katowicach, Krakowie i Gdańsku – zdecydowało się zastosować najnowocześniejszą technologię RFID, w celu podniesienia bezpieczeństwa podróżnych. Korzysta z jej wsparcia w procesie identyfikacji podejrzanych przesyłek, co znacznie zwiększa efektywność działania oraz szybkość reakcji służb celnych i ochroniarskich. Nowe technologie mają realny wpływ na nasze bezpieczeństwo.

System identyfikacji bagażu metodą RFID 

RFID (ang. radio-frequency identification) to inaczej identyfikacja radiowa. Specjalny czytniki odbiera fale radiowe wysyłane przez niewielki chip przymocowany do bagażu. Technologia ta stosuje się w systemach zabezpieczeń osób i przedmiotów. Działa efektywnie na odległość do kilku lub kilkunastu metrów, dzięki czemu można bezbłędnie, bezinwazyjnie rozpoznając zagrożenie. Systemy działające w portach lotniczych pozwalają nawet na na śledzenie bagaży (lub osób) od chwili wyjścia z terminala i wejścia na pokład samolotu na jednym lotnisku, aż do chwili odebrania bagażu na terenie innego lotniska (pod warunkiem, że oba porty lotnicze są podłączone do tego samego systemu). Dzięki temu wiemy dokładnie ile ich wchodzi na pokład i ile go opuszcza, czy nic nie zginęło lub nie zostało skradzione. Właśnie możliwość identyfikacji oznaczonych bagaży jest tak przydatna dla celników, którzy mają za zadanie udaremnić przewóz nieoclonych, nielegalnych lub niebezpiecznych towarów. 


RFID jako wsparcie dla służb celnych

Pracownicy skanują zawartość bagaży, a w przypadku wykrycia nielegalnych, podejrzanych lub, co gorsza, groźnych elementów (np. broni), muszą zareagować. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko dla zachowania bezpieczeństwa, ale i polityki fiskalnej. Wielu pasażerów usiłuje bowiem przemycić, czasami nieświadomie, nie znając przepisów prawa towary, za które powinno się uiścić konkretne opłaty w trakcie tzw. odprawy celnej. Wwożą perfumy, wyroby tytoniowe, leki, alkohol... Na wszystkie ustanowiono limity, których jeśli nie chcemy dopłacić, nie wolno przekraczać. Celnicy nie mogą jednak zawsze działać otwarcie. Zatrzymanie paczki, w której znajduje się wzbudzający podejrzenie obiekt, musi nastąpić szybko i sprawnie. Przemytnika należy złapać za rękę, in flagranti.

-  Systemy RFID pozwalają to zrobić na odległość, dzięki czemu możliwa jest szybka i zdecydowana reakcja. Żadna inna technologia nie zapewnia dyskretnego, a zarazem tak dokładnego (powyżej 98%) odczytu danych i możliwości lokalizacji obiektów, jak fale radiowe - mówi Jacek Krywult, specjalista ds. systemów RFID w PWSK.

Trzy wymienione wcześniej porty lotnicze z powodzeniem wykorzystują te metody, znacznie poprawiając wykrywalność podejrzanych substancji i przedmiotów, a także zwiększając liczbę zatrzymań. Przechwytują używki (narkotyki, dopalacze), nieoclone i nielegalne towary (elektronikę, zwierzęta, substancje zakazane prawnie), a nawet broń palną i białą. Część towarów jest rekwirowana, reszta wydawana jest właścicielom po uiszczeniu niezbędnych opłat i kar za naruszenie przepisów. 

RFID w systemach zabezpieczeń portów lotniczych 

Warto wspomnieć także o innych aspektach zabezpieczenia terminali lotniskowych. Jednym z nich jest możliwość przyznawania uprawnień i kontrola dostępu, które można programować na chipach RFID umieszczonych na identyfikatorach pracowniczych. Znacznie ogranicza to możliwość wejścia do strefy, w której mogą się poruszać tylko wyznaczeni pracownicy. Nie ma więc obawy, że czyjaś ciekawość wywoła alarm lub uszkodzenie mienia. Zapewnia to dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla pasażerów, jak i osób zatrudnionych w obiekcie. Co więcej, w sytuacji zagrożenia, gdy np trzeba chwytać uciekającego przemytnika, część drzwi jest zablokowana, łatwiej więc obstawić pozostałe wyjścia. 

Przyszłość technologii RFID w przemyśle lotniczym 

RFID, choć znana jest od niemal 100 lat (warto dodać, że początkowo służyła m.in. do identyfikacji... samolotów), zyskuje na znaczeniu dopiero w okresie ostatnich kilku dekad. Postęp techniczny umożliwił nieustanny rozwój tej technologii, wzrost zainteresowania i eksploatacji. W Polsce korzysta z niej m.in. LIDL, Instytut Lotnictwa czy Polimex-Mostostal. Kilka tygodni temu na łamach RFIDJournal pojawiły się informacje, że takie firmy jak Boeing i General Motors będą wykorzystywać RFID w zarządzaniu magazynem. To duże firmy. RFID ma przed sobą świetlaną przyszłość.


Redakcjagość_65f6e - Profil
gość_65f6e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie