SAS dąży do utworzenia jednolitej floty airbusów A320neo

Konrad Korycki - Profil Konrad Korycki
16 kwietnia 2018 08:30
Po raz pierwszy w swojej historii, SAS tworzy flotę składającą się z jednego modelu samolotu. Skandynawski przewoźnik zamówił 50 odrzutowców A320neo, które mają zastąpić używane dotychczas boeingi 737 i airbusy A320. Linia oczekuje, że wymiana floty zostanie ukończona do 2023 roku.
Reklama

SAS powinien otrzymać nowe maszyny w przedziale czasowym od wiosny 2019 do 2023 roku. Zamówienie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza obejmuje 15 nowych samolotów, zabezpieczonych za pośrednictwem deklaracji woli z leasingodawcami, które zostaną dostarczone w terminie od wiosny 2019 do 2021 roku. Pozostałe 35 airbusów A320neo ma zostać dostarczone bezpośrednio przez producenta do 2023 roku – czytamy w oświadczeniu przewoźnika.

Kontrakt obejmuje także możliwość nabycia 5 dodatkowych samolotów oraz zwiększania liczby maszyn wynajętych od leasingodawców.

Zamówienie ma zostać sfinansowane poprzez połączenie leasingu finansowego, sprzedaży i leasingu zwrotnego oraz przepływów pieniężnych generowanych przez działalność linii lotniczej. Sugerowana cena 35 nowych airbusów A320neo, zamówionych bezpośrednio u producenta wynosi prawie 4 miliardy dolarów po cenach katalogowych, z uwzględnieniem silników, które nie zostały jeszcze wybrane.

SAS, będący klientem Airbusa od 1980 roku, obecnie posiada w swej flocie 17 odrzutowców A320neo. Licząc najnowszy nabytek, ich ilość do 2023 roku powinna wzrosnąć do przynajmniej 80 sztuk.

Fot. sasgroup.net

- Nieco ponad rok temu zaczęliśmy wprowadzać do floty nowe airbusy A320neo. Otrzymaliśmy od tego czasu bardzo pozytywne opinie od naszych klientów. Dlatego też cieszę się, że dzięki temu zamówieniu możemy nadal ulepszać i inwestować w naszą ofertę dla klientów, a tym samym w przyszłość SAS. Po raz pierwszy tworzymy także ujednoliconą i wydajniejszą flotę. Zamówienie 50 airbusów A320neo daje nam dostęp do najbardziej wydajnych samolotów na rynku, dzięki czemu możemy dalej poprawiać naszą efektywność operacyjną i nadal redukować emisję zanieczyszczeń, wpływającą na klimat – powiedział w oświadczeniu Rickard Gustafson, prezes i dyrektor generalny SAS;

- Jesteśmy dumni z lojalności SAS. Nowe A320neo uzupełnią istniejącą flotę airbusów w SAS, zapewniając niezrównaną oszczędność paliwa i najniższe koszty eksploatacji oraz wpływ na środowisko. Jest to dla SAS idealne zastępstwo samolotów starszej generacji. Oznacza to również, że więcej pasażerów SAS będzie mogło cieszyć się najbardziej komfortowymi warunkami na niebie – podsumował transakcję Eric Schulz, dyrektor ds. handlowych w Airbus Commercial Aircraft;

Według przewoźnika, A320neo zostały wybrane jako najefektywniejszy samolot do lotów krótko i średniodystansowych, pod względem kosztów oraz wpływu na środowisko. SAS jest w trakcie realizacji planu zwiększania swych zysków o 3 miliardy SEK do 2020 roku. W tym kontekście, linia lotnicza postrzega odnowienie i ujednolicenie swojej floty, jako znaczący krok ku osiągnięciu zamierzonego celu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama