×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Widerøe wprowadza do swej floty pierwszego embraera E190-E2


Norweska linia lotnicza Widerøe kończy erę monopolu turbośmigłowych samolotów Dash 8 i jako pierwsza na świecie wprowadza do komercyjnego użytku odrzutowiec Embraer E190-E2.


Czwartego kwietnia, brazylijski producent samolotów Embraer i największa w Skandynawii, regionalna linia lotnicza Widerøe świętowały dostawę pierwszego odrzutowca E190-E2. Norweski przewoźnik rozpocznie loty nową maszyną na trasach krajowych jeszcze w tym miesiącu, stając się tym samym pierwszą na świecie linią lotniczą używającą E190-E2 do przelotów rejsowych.

E190-E2 to imponujący samolot. Będzie idealny dla Widerøe, jako pierwszy odrzutowiec wprowadzony do naszej floty, w 84-letniej historii firmy – powiedział Stein Nilsen, dyrektor generalny Widerøe, świętując dostawę pierwszego E2;

Norweski przewoźnik zakontraktował w sumie 15 odrzutowców E190-E2 – wiążące zamówienie na trzy egzemplarze oraz prawo zakupu kolejnych dwunastu. Łączna wartość zamówienia opiewa na kwotę 873 milionów dolarów.

E190-E2 to przyjazny środowisku odrzutowiec nowej generacji. Zdaniem Widerøe, przyczyni się do zrównoważonego rozwoju firmy i norweskiego lotnictwa, które dąży do wyznaczonego przez IATA celu, jakim jest redukcja emisji zanieczyszczeń do 2050 roku.

Wierzę, że wszyscy będą z nami świętować fakt, iż jesteśmy pierwszą linią lotniczą, operującą najprzyjaźniejszym dla środowiska samolotem na świecie, cechującym się najniższym poziomem hałasu i emisji zanieczyszczeń w swojej kategorii – dodał Nilsen;

Embraer również z entuzjazmem powitał Widerøe w gronie swoich klientów: To historyczny dzień dla programu E-Jets i dla Embraera. Dostarczenie tego E2 stanowi dla nas kontynuację pełnej sukcesów historii światowego lotnictwa – powiedział John Slattery, prezes i dyrektor generalny Embraer Commercial Aviation;

Pierwszy lot E190-E2 został zapowiedziany przez Widerøe jeszcze w październiku 2017 roku. Nowy członek floty wystartuje 24 kwietnia z lotniska Flesland w Bergen (BGO) i zakończy podróż na lotnisku Langes w Tromsø (TOS).

Fot. embraer.com

Widerøe - dossier

Widerøe to największa regionalna linia lotnicza w Skandynawii, zatrudniająca 3 tys. pracowników i mająca obrót wysokości 3,5 mld NOK. Firma obsługuje około 2,8 mln pasażerów rocznie, latając do łącznie 46 destynacji w kraju i za granicą. Norweski przewoźnik każdego dnia obsługuje ponad 450 rejsów i dwukrotnie więcej norweskich lotnisk, niż jakakolwiek inna linia lotnicza.

Poza nowo nabytym, posiadającym 114 miejsc E190-E2, Widerøe posiada flotę 41 samolotów marki Bombardier, w skład której wchodzi siedem Dash-8-300, dwadzieścia Dash-8-100, trzy Dash-8-Q200 i jedenaście Dash-8-Q400. Wszystkie samoloty powstały między 1990 a 2010 rokiem. Pozostałe dwa odrzutowce z rodziny E2 mają wejść do użytku w ciągu najbliższych trzech lat – E-195-E2 w 2019, a E175-E2 w 2021 roku.

Embraer – dossier

Embraer to globalne przedsiębiorstwo z siedzibą główną w Brazylii, prowadzące działalność w zakresie lotnictwa, obrony i bezpieczeństwa. Firma zajmuje się m.in. projektowaniem, produkcją i sprzedażą samolotów i systemów lotniczych. Jest wiodącym producentem odrzutowców pasażerskich posiadających do 150 miejsc. Od czasu powstania - w 1969 roku, Embraer dostarczył klientom ponad 8 tys. samolotów, które przewożą ponad 145 milionów pasażerów rocznie.

Embraer utrzymuje swoje ośrodki przemysłowe, biura, centra serwisowe i dystrybucyjne w obu Amerykach, Afryce, Azji i Europie.

Fot. embraer.com

Odrzutowiec E190-E2 – dossier

Samolot odrzutowy E190-E2 został wyposażony w nowoczesne silniki firmy Pratt&Whitney (PW1900G), skrzydła o poprawionej aerodynamice, system autopilota czwartej generacji oraz nowy rodzaj podwozia. W porównaniu do E190 pierwszej generacji, 75 proc. systemów jest nowa.

Ogłoszone niedawno przez firmę Embraer wyniki testów końcowych potwierdzają, że E2 jest najbardziej wydajnym samolotem w swojej klasie. Zużycie paliwa okazało się o 1,3 proc. mniejsze od oczekiwanego, co przekłada się na 17,3 proc. poprawę w porównaniu do obecnej generacji E190. Ponadto E190-E2 charakteryzuje się najniższym poziomem hałasu zewnętrznego, emisji zanieczyszczeń oraz najdłuższymi interwałami konserwacyjnymi w swoim segmencie. Wartym wspomnienia jest również fakt, iż by usiąść za sterami nowej maszyny, piloci poprzednich samolotów z rodziny E-Jet będą potrzebować jedynie 2,5 dnia treningu.

Więcej na temat nowego odrzutowca firmy Embraer pisaliśmy tutaj.gość_c2218 - Profil
gość_c2218
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie