"Niepodległa" na samolotach LOT-u

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
12 kwietnia 2018 08:44
6 komentarzy
Embraer 175 o numerach SP-LIA to pierwszy samolot LOT-u, na którym zostało umieszczone logo "Niepodległej" wzorowane na odręcznym piśmie marszałka Józefa Piłsudskiego. Specjalne malowanie związane jest ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Reklama
Logo Niepodległej znajduje się pod kabiną pilotów: w polskiej wersji – z napisem „Stulecie odzyskania Niepodległości” – po lewej stronie kadłuba, a w wersji angielskiej „The Centenary of Regaining Independence” po prawej. Takie okolicznościowe oznakowanie pojawi się na większości samolotów polskiego przewoźnika.

- Logo Niepodległej, które jest symbolem krajowych i zagranicznych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pojawi się na większości samolotów floty dalekiego, średniego i krótkiego zasięgu, a konkretnie na boeingach i embraerach wszystkich typów używanych przez LOT. Cieszę się, że możemy brać udział w promowaniu pozytywnego patriotyzmu – mówi Rafał Milczarski, prezes LOT-u.

Logo Niepodległej jest inspirowane listem Józefa Piłsudskiego: spośród jego rękopisów wybrano fragmenty, zawierające słowa „niepodległa” i „niepodległość”. Wyrazy te zostały potem poddane obróbce cyfrowej, a następnie po konsultacji grafologicznej udało się uzyskać unikatowy cyfrowo odświeżony znak słowno-graficzny.


- Jesteśmy dumni z tego, że logo Niepodległej pojawi się z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości na kadłubach samolotów LOT-u, który niedługo będzie obchodził swoje 90-lecie – mówi Jan Kowalski, dyr. biura programu Niepodległa. - Ten symboliczny znak jest połączeniem teraźniejszości z przeszłością. Logo „Niepodległa”, które traktujemy jako dobro wspólne i z którego korzysta wiele fantastycznych organizacji, instytucji kultury, związków sportowych, symbolizuje wspólne świętowanie sukcesu odradzającej się polskiej państwowości przed 100 laty - dodaje.

Oprócz logo Niepodległej pod kabiną pilotów LOT planuje specjalne biało-czerwone malowanie na swoich dwóch najnowszych samolotach: szerokokadłubowym boeingu 787-9, czyli jednym z czterech zamówionych przez polskiego przewoźnika większych Dreamlinerów, i boeingu 737 MAX 8, czyli jednej z sześciu zamówionych maszyn wąskokadłubowych.


LOT ma dziś w swojej flocie 52 samoloty pasażerskie. Pod koniec marca w barwach LOT-u zaczął latać Dreamliner B787-9 o numerze rejestracyjnym SP-LSA, który jest największym dotychczas samolotem przewoźnika. Jeszcze w tym roku. do floty LOT-u dołączy 11 kolejnych maszyn: dwa następne B787-9, trzy B737 MAX 8 i sześć Embraerów 195.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
marqoos_pl 2018-04-13 09:04   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
A to nie kaczyńscy razem z Piłsudskim pisali ten list??? Takie logo ma znaczenie po obszernym wytłumaczeniu, dla większości będzie "zwykłym, malutkim, nic nie znaczącym napisem" na samolocie... Ale zapewne będzie cała kolumna ludzi do obsługi projektu, który oczywiście zakończy się sukcesem i obowiązkowymi nagrodami.
gość_437e2 2018-04-12 19:17   
gość_437e2 - Profil gość_437e2
Normalnie nie miałbym nic przeciwko, ale mówienie o Polsce pod rządami PiS jako o niepodległej to tak jak mówienie o demokracji w Korei Północnej. W nazwie państwa niby ta demokracja jest, ale tylko tam... podobnie jest z niepodległą RP. Jest tylko w formie napisu na samolotach....
gość_933e1 2018-04-12 17:56   
gość_933e1 - Profil gość_933e1
Lądy i morza przemierzam, kulę ziemską z otwartym czołem. Polski mam paszport na sercu. Skąd, pytam, skąd go wziąłem? A wziąłem go z dumy i trudu, ze znoju codziennej pracy, ze stali, z żelaza, z węgla. A węgiel to koks, to antracyt.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N