×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


BelugaXL – nowy super transporter Airbusa


Airbus buduje nową wersję swojego flagowego super transportera. BelugaXL wejdzie w skład floty transportowej producenta, w przyszłości zastępując używane od połowy lat 90 Airbusy A300-600 ST. Loty testowe rozpoczną się tego lata, zaś pierwsze jednostki zostaną oddane do użytku już w przyszłym roku.


Nowy model cargo będzie jednym z największych tego typu samolotów na świecie. Kadłub mierzy 63 metry długości, a rozpiętość skrzydeł wynosi 60 metrów. Posiada o 30 proc. większą ładowność od swojego poprzednika i może unieść ponad 50 ton ładunku.  Producent planuje budowę pięciu egzemplarzy BelugiXL, sukcesywnie zastępując nimi swoją obecną flotę.

BelugaXL jest trzecią generacją samolotów transportowych Airbusa i stanowi centralny element jego systemu logistycznego. Konieczność modernizacji dotychczasowej floty była wynikiem jej granicznego wykorzystania. Obecnie używane Belugi, w 2017 roku spędziły w powietrzu łącznie 10 tys. godzin.

Konieczne było wdrożenie nowych jednostek. Dotychczas używane maszyny osiągnęły granicę swej wydajności. Airbus miał do wyboru wyprodukowanie więcej obecnych modeli lub stworzenie nowego, na bazie nowocześniejszego samolotu – powiedział Jean-Claude Chaussonnet, sekretarz generalny Akademii Lotnictwa i Astronautyki w wywiadzie dla La Depeche;

Nasz program ewoluuje. Dziś Beluga nie może pomieścić jednocześnie dwóch skrzydeł do A350. Musimy umieszczać je w ładowni pod kątem 45 stopni i wysyłać jedno po drugim, co podwaja nasze koszty transportu – oświadczył Bertrand George, dyrektor programu BelugaXL, w rozmowie z Ouest France;


Airbus wykorzystuje zdecentralizowany model produkcji swych maszyn. Poszczególne komponenty samolotów, takie jak skrzydła i fragmenty kadłuba, są transportowane z fabryk do końcowych linii montażowych, które znajdują się w Niemczech, Francji i Hiszpanii. To właśnie w tym celu producent stworzył flotę gigantycznych samolotów transportowych. Latające nawet po pięć razy dziennie, przez sześć dni w tygodniu, kolosy są niezbędnym elementem łańcucha dostaw Airbusa, a zarazem stanowią tańszą i bardziej elastyczną alternatywę dla transportu naziemnego.

Airbus planuje budowę pięciu egzemplarzy BelugiXL. Dwa pierwsze mają być gotowe już w 2019 roku, zaś pozostałe powinny zostać oddane do użytku do 2022 roku.

BelugaXL, mimo swoich imponujących rozmiarów, zarówno pod względem gabarytów jak i osiągów pozostaje w cieniu Boeinga 747 Dreamliftera. Pierwsze miejsce na podium przypada jednak w udziale Antonovovi An-225 Mrija. Ten wytwór radzieckiej myśli technicznej jest największym i najcięższym, obecnie używanym samolotem na świecie. Kadłub o długości 84 metrów i rozpiętość skrzydeł wynosząca 88 metrów czynią go o 1/3 większym od BelugiXL. Największe wrażenie robi jednak jego udźwig, liczący 250 ton ładunku – niemal pięciokrotnie więcej od nowego super transportera firmy Airbus.gość_486c6 - Profil
gość_486c6
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie