×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Modlin jest w stanie obsłużyć nawet 4,2 mln pasażerów rocznie


Port Lotniczy Warszawa Modlin posiada zapas przepustowości i wbrew medialnym doniesieniom jest w stanie, wykorzystując obecną infrastrukturę, obsłużyć ponad milion pasażerów więcej niż ub. roku.


W ub. roku z lotniska w Modlinie skorzystało ponad 2,93 mln pasażerów. To o 2,8 proc. więcej niż w roku 2016. Pomimo, iż rozbudowa lotniska z takim potencjałem jak Modlin jest niezbędna, przedstawiciele portu zapewniają w rozmowie z Pasazer.com, że lotnisko posiada rezerwę przepustowości o nawet milion pasażerów rocznie więcej niż ma to miejsce obecnie.

Latamy przez 19 godzin dziennie, więc 5 godzin w ciągu doby lotnisko pomimo funkcjonowania nie obsługuje żadnego ruchu. Nie mamy ograniczeń nocnych więc to powoduje zapas przepustowości w Modlinie od 3,5 do 4,2 mln pasażerów rocznie - mówi Piotr Okienczyc, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych lotniska w Modlinie. 

Oprócz braku ograniczeń na loty w nocy, port jest unormowany aktami prawnymi względem terenu i potencjalnej rozbudowy.

W Modlinie mogłaby powstać druga równoległa droga startowa - Nowa droga startowa nie musi być budowana poprzez zakłócenie ruchu na naszym lotnisku, tak jak to miało miejsce np. w Katowicach. To samo tyczy się nowego terminalu, który również mógłby być budowany przy normalnym funkcjonowaniu lotniska. - komentuje Okienczyc.

Firma Arup w swojej analizie podała 45 miesięcy jako czas potrzebny na rozbudowę lotniska w Modlinie i kwotę opiewającą na ponad 1 mld złotych. Innego zdania są przedstawiciele zarządu - Za kwotę rzędu prawie 900 mln złotych moglibyśmy rozbudować lotnisko do przepustowości od 15 do 17 mln pasażerów rocznie, a nie jak twierdzi Arup do 7 mln. W tej inwestycji powstałaby także druga droga startowa, drugi terminal oraz infrastruktura potrzebna do obsługi takiego ruchu - mówi Marcin Danił, wiceprzes zarządu ds. korporacyjnych lotniska w Modlinie.

Lotnisko posiada zgodę środowiskową na 68 operacji w ciągu doby. Obecnie w Modlinie wykonuje się maksymalnie 52 operację w ciągu doby - taka sytuacja ma miejsce w niedzielę. Średnio w ciągu doby liczba startów i lądowań wynosi 46.


Rozwój w podwarszawskim porcie deklaruje Ryanair, który po rozbudowie deklaruje zwiększenie liczby obsługiwanych pasażerów do 7 mln i otwarcie 25 nowych tras - Po rozbudowie terminalu na lotnisku w Modlinie, Ryanair mógłby otworzyć kolejnych 25 nowych tras - przekonuje Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira. 

Głównym powodem braku możliwości rozbudowy lotniska w Modlinie jest trwający konflikt udziałowców z Przedsiębiorstwem Państwowym "Porty Lotnicze", które posiada udziały w porcie.gość_a0819 - Profil
gość_a0819
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie