Modlin jest w stanie obsłużyć nawet 4,2 mln pasażerów rocznie

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
11 kwietnia 2018 12:16
27 komentarzy
Port Lotniczy Warszawa Modlin posiada zapas przepustowości i wbrew medialnym doniesieniom jest w stanie, wykorzystując obecną infrastrukturę, obsłużyć ponad milion pasażerów więcej niż ub. roku.
Reklama
W ub. roku z lotniska w Modlinie skorzystało ponad 2,93 mln pasażerów. To o 2,8 proc. więcej niż w roku 2016. Pomimo, iż rozbudowa lotniska z takim potencjałem jak Modlin jest niezbędna, przedstawiciele portu zapewniają w rozmowie z Pasazer.com, że lotnisko posiada rezerwę przepustowości o nawet milion pasażerów rocznie więcej niż ma to miejsce obecnie.

- Latamy przez 19 godzin dziennie, więc 5 godzin w ciągu doby lotnisko pomimo funkcjonowania nie obsługuje żadnego ruchu. Nie mamy ograniczeń nocnych więc to powoduje zapas przepustowości w Modlinie od 3,5 do 4,2 mln pasażerów rocznie - mówi Piotr Okienczyc, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych lotniska w Modlinie.

Oprócz braku ograniczeń na loty w nocy, port jest unormowany aktami prawnymi względem terenu i potencjalnej rozbudowy.

W Modlinie mogłaby powstać druga równoległa droga startowa - Nowa droga startowa nie musi być budowana poprzez zakłócenie ruchu na naszym lotnisku, tak jak to miało miejsce np. w Katowicach. To samo tyczy się nowego terminalu, który również mógłby być budowany przy normalnym funkcjonowaniu lotniska. - komentuje Okienczyc.

Firma Arup w swojej analizie podała 45 miesięcy jako czas potrzebny na rozbudowę lotniska w Modlinie i kwotę opiewającą na ponad 1 mld złotych. Innego zdania są przedstawiciele zarządu - Za kwotę rzędu prawie 900 mln złotych moglibyśmy rozbudować lotnisko do przepustowości od 15 do 17 mln pasażerów rocznie, a nie jak twierdzi Arup do 7 mln. W tej inwestycji powstałaby także druga droga startowa, drugi terminal oraz infrastruktura potrzebna do obsługi takiego ruchu - mówi Marcin Danił, wiceprzes zarządu ds. korporacyjnych lotniska w Modlinie.

Lotnisko posiada zgodę środowiskową na 68 operacji w ciągu doby. Obecnie w Modlinie wykonuje się maksymalnie 52 operację w ciągu doby - taka sytuacja ma miejsce w niedzielę. Średnio w ciągu doby liczba startów i lądowań wynosi 46.


Rozwój w podwarszawskim porcie deklaruje Ryanair, który po rozbudowie deklaruje zwiększenie liczby obsługiwanych pasażerów do 7 mln i otwarcie 25 nowych tras - Po rozbudowie terminalu na lotnisku w Modlinie, Ryanair mógłby otworzyć kolejnych 25 nowych tras - przekonuje Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira.

Głównym powodem braku możliwości rozbudowy lotniska w Modlinie jest trwający konflikt udziałowców z Przedsiębiorstwem Państwowym "Porty Lotnicze", które posiada udziały w porcie.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_4d6da 2018-06-28 12:16   
gość_4d6da - Profil gość_4d6da
Co to za bzdety wypisujecie, że każdy pasażer więcej to większa strata dla Modlina.
Lotnisko posiada spore koszta stałe, które są niezależne od ilości wykonywanych operacji. Te rozkładając się na większą ilość pasażerów będą mniejsze.
Lotnisko w Modlinie nie ma wcale aż takiej wielkiej straty - pół miliona za zeszły rok. A trzeba wziąć pod uwagę, że spłacają kredyty, sami finansują inwestycje. Gdyby te lotnisko nie miało ekonomicznego uzasadnienia komercyjne banki nie dawałyby im kredytów. A dają. To o czymś świadczy. Ale wielcy znawcy od wszystkie wiedzą lepiej.

Owszem, Ryanair mało płaci, ale musieli jakoś przyciągnąć przewoźnika po problemach z pasem startowym. Umowa jest na 10 lat, sporo już zleciało, do końca umowy nie zostało wiele. Nowa umowa na pewno będzie wyglądać inaczej.

Te lotnisko to nie dofinansowanie dla przewoźnika, ale mnóstwo miejsc pracy. A województwo mazowieckie, nie biorąc pod uwagę Warszawy, ma wysokie bezrobocie. Obsługa lotniska, restauracje i sklepy wokół, parkingi - pojawiło się mnóstwo miejsc pracy w regionie. A wszyscy zatrudnieni PŁACĄ PODATKI, które z pewnością są większe niż 500tyś za zeszły rok.
lysypiotr76 2018-04-21 19:21   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
skorzewski- Ryanair już płaci 5 zł za pasażera. Lotnisko podniosło jedynie opłatę za lądowanie samolotu do kwoty 250 zł.
skorzewski 2018-04-21 14:28   
skorzewski - Profil skorzewski
Aletarnatywa alternatywą jeżeli biznes im się spina, jezeli przy takim ruchu jaki w Modlinie jest lotniska nie stać na bieżące remonty to coś nie tak jest. Dlatego tez zadna linia się tam nie kwapii gdyż FRanca by każdego wykosiła cenowo a powrotu na Okęcie juz nie będzie więc po co ryzykować.
Zamiast budować kolejne twory wyobraźni lepiej jak najszybciej poprawić komunikację miedzymiastową a zwłaszcza lokalną z parkingami na "wioskach"
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy