Wild: Jedynie Radom może być lotniskiem zapasowym Okęcia

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
03 kwietnia 2018 11:30
25 komentarzy
Ani Modlin ani Łódź nie spełniają warunków by stać się zapasowymi portami lotniczymi dla Lotniska Chopina, mówi w rozmowie z Rynkiem Lotniczym pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.
Reklama

Port Lotniczy Radom jest jedynym, naturalnie poza Lotniskiem Chopina, portem, który może obsługiwać aglomerację warszawską, ponieważ spełnia oba konieczne do tego warunki – znajduje się w dostatecznej odległości i z uwagi na fakt, że Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze mogą nad radomskim lotniskiem uzyskać „stosunkowo łatwo kontrolę operacyjną”, przekonuje Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Warunków nakreślonych przez Wilda nie spełniają jego zdaniem dwa inne porty lotnicze działające na Mazowszu.

- Modlin nie spełnia tego drugiego warunku, a Łódź jest zbyt daleko. Zgodnie z analizami, do których miałem dostęp, Łódź nie zapewnia dostępności komunikacyjnej, umożliwiającej obsługę aglomeracji warszawskiej - mówi Wild.

Nawet jeśli zdaniem ministra Modlin oraz Łódź nie mają szansy przejąć roli portu zapasowego, Wild liczy na ich dalszy rozwój, gdyż wygenerowany przez nie ruch będzie mógł być w przyszłości skonsumowany przez CPK.

- 

Budujemy potencjał, z którego będzie mógł korzystać w przyszłości również CPK. W tym zakresie wydaje mi się, że powinniśmy się kierować twardymi danymi - wyjaśnia Wild.

W pozytywnym tonie o lotnisku w Radomiu wypowiadają się także przedstawiciele PLL LOT, sugerując iż narodowy przewoźnik mógłby obsługiwać połączenia z lotniska, na którym od końca października ubiegłego roku nie są realizowane żadne połączenia rozkładowe.

- LOT z Modlina latać nigdy nie będzie. Ale już np. nie wykluczam pojawienia się naszych maszyn w Radomiu, na zasadzie, na jakiej jesteśmy obecni m.in. w: Rzeszowie, Lublinie, czy Poznaniu, skąd latamy do Izraela, czy na lotnisku w Szymanach, skąd latamy na Ukrainę. Żadne podśmichywanie się z jakiegokolwiek polskiego miasta nie będzie przez nas tolerowane - powiedział Rafał Milczarski, prezes PLL LOT w rozmowie z Gazetą Wyborczą.


Na razie toczą się rozmowy w sprawie przejęcia lotniska z Radomiu przez PPL.

- PPL są w procesie negocjacji z miastem Radom, więc nie chciałbym komentować negocjacji przed ich zakończeniem. Mamy również porozumienie między ministrem infrastruktury a ministrem obrony narodowej, które zapewnia otwartość z obydwu stron wobec obecność PPL-u na tym lotnisku. Potrzebujemy jeszcze odrobinę czasu, żeby zapadły ostateczne decyzje - zdradza Wild.

Szanse na to, że lotnisko w Radomiu trafią pod zarząd PPL wydają się więc spore. W tej chwili utrzymanie portu lotniczego, który przynosi pokaźne straty, jest dla miasta sporym obciążeniem, które włodarze Radomia chętnie odstąpią PPL. Z kolei przedstawiciele rządu wskazują Radom jako jedyny wybór dla PPL.

- 
Na dzień dzisiejszy Port Lotniczy Radom jest jedynym lotniskiem, które będzie mogło stanowić port zapasowy dla Okęcia - konkluduje Wild.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
pioter 2018-04-09 09:31   
pioter - Profil pioter
WMI - 40 km od W-wy, położone na odludziu, może się rozbudowywać dowolnie, pociągiem do Modlina 40 min, skąd w 8 minut autobusem (na jednym bilecie) podjedziemy pod terminal. Wada - lotnisko nie powstało z inicjatywy i nie jest zarządzane przez PiSlamistów.

RDO - 110 km od W-wy, pociąg do Radomia telepie się 2 godziny, potem albo komunikacja miejska, albo taxi, lotnisko położone w obrębie miasta - bez szans na rozwój (murowane protesty). Zaleta - lotnisko zbudowane przez prezydenta z list PiS A. Kosztowniaka (właściwe nazwisko, już ponad 100 mln straty), obecnie posła z ramienia tej przewodniej siły narodu.

Coś jeszcze w temacie???
gość_e21e8 2018-04-07 09:24   
gość_e21e8 - Profil gość_e21e8
PiS - Populizm i Socjalizm
gość_a5d56 2018-04-04 11:39   
gość_a5d56 - Profil gość_a5d56
Mamy zatem do czynienia z polityką centralnego sterowania przez ludzi PiS z Warszawy wszystkim czym się da. Najciekawsza jest opcja jaką rozważa LOT, tj. rejsy z Radomia do Izraela, czy Lwowa. Skoro WizzAir nie chce przenieść się do Radomia, to zatem niech to zrobi LOT. „Doskonałe” rozwiązanie!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama