×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko Chopina z ILS-em trzeciej kategorii


Lotnisko Chopina otrzymało wczoraj (29.03) od prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do wykonywania operacji lądowania w warunkach ograniczonej widzialności dla kategorii IIIa na drodze startowej nr 3 na kierunku 33.


Certyfikat dla ILS IIIa oznacza, że samoloty będą mogły lądować przy znacznie słabszych warunkach pogodowych, a to z kolei przełoży się na mniejszą liczbę przekierowań na inne lotniska, jak również wpłynie na redukcję potencjalnych opóźnień. Stołeczny port lotniczy jest pierwszym w Polsce, które posiada III kategorię ILS.

W porozumieniu z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej wystąpiliśmy do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o rozszerzenie zakresu certyfikatu naszego lotniska o kategorię IIIa, na podstawie szczegółowych analiz i historycznych danych meteorologicznych z obszaru lotniska. W dalszym ciągu prowadzimy badania, aby potwierdzić, czy znajdzie uzasadnienie ekonomiczne i operacyjne wprowadzenie kategorii IIIb - mówi Hubert Wojciechowski, dyrektor biura marketingu i PR. 

Nowy system został zainstalowany na kierunku lądowań „33” (lądowania od strony Piaseczna), gdzie zgodnie z statystykami wykonywanych jest najwięcej operacji lądowań. Dotychczas lądowanie było możliwe przy warunkach, w których widzialność pionowa (czyli wysokość na jakiej pilot musi zobaczyć drogę startową) była nie mniejsza niż 30 metrów oraz 300 metrów widzialności wzdłuż drogi startowej (RVR). Najnowsze rozwiązania umożliwiają lądowanie nawet przy widzialności pionowej poniżej 30 m i poziomej 175 m. W ramach dostosowania systemów i procedur do nowej kategorii, zmieniły się również warunki do wykonywania startów w warunkach ograniczonej widzialności z wartości RVR nie mniejszej niż 150 m. na wartość nie mniejszą niż 125 m.


Wyższa kategoria ILS, to także większa dostępność lotniska i większa przepustowość w warunkach ograniczonej widzialności. Z naszych danych wynika, że największa różnica będzie zauważalna w miesiącach jesiennych i zimowych - dodaje Wojciechowski.

Lotnisko Chopina we współpracy z PAŻP wprowadziło także specjalne procedury operacyjne oraz sposoby prowadzenia i zapewnienia separacji statków powietrznych w polu manewrowym lotniska, wszystko zgodnie z najwyższymi standardami określanymi przez Europejską Agencje Bezpieczeństwa Lotnictwa (EASA). Zainstalowano nowe oświetlenie nawigacyjne i ochronne na drogach kołowania i drogach startowych oraz nowe światła podejścia. Zmodernizowany został system sterowania oświetleniem nawigacyjnym.

Jesienią 2018 roku ma zostać uruchomiony ILS kategorii IIIb w Gdańsku, który umożliwi lądowanie samolotów przy widzialności wzdłuż pasa równej zaledwie 75 m oraz podstawie chmur praktycznie na wysokości pasa startowego. Taki system umożliwia też operacje z wykorzystaniem modułu autoland, w którym piloci tylko kontroluje lądowanie wykonywane przez autopilota. 

fot. Dariusz Kłosińskigość_efd74 - Profil
gość_efd74
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie