Lotnisko Chopina z ILS-em trzeciej kategorii

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
30 marca 2018 10:59
7 komentarzy
Lotnisko Chopina otrzymało wczoraj (29.03) od prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do wykonywania operacji lądowania w warunkach ograniczonej widzialności dla kategorii IIIa na drodze startowej nr 3 na kierunku 33.
Reklama

Certyfikat dla ILS IIIa oznacza, że samoloty będą mogły lądować przy znacznie słabszych warunkach pogodowych, a to z kolei przełoży się na mniejszą liczbę przekierowań na inne lotniska, jak również wpłynie na redukcję potencjalnych opóźnień. Stołeczny port lotniczy jest pierwszym w Polsce, które posiada III kategorię ILS.

- W porozumieniu z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej wystąpiliśmy do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o rozszerzenie zakresu certyfikatu naszego lotniska o kategorię IIIa, na podstawie szczegółowych analiz i historycznych danych meteorologicznych z obszaru lotniska. W dalszym ciągu prowadzimy badania, aby potwierdzić, czy znajdzie uzasadnienie ekonomiczne i operacyjne wprowadzenie kategorii IIIb - mówi Hubert Wojciechowski, dyrektor biura marketingu i PR.

Nowy system został zainstalowany na kierunku lądowań „33” (lądowania od strony Piaseczna), gdzie zgodnie z statystykami wykonywanych jest najwięcej operacji lądowań. Dotychczas lądowanie było możliwe przy warunkach, w których widzialność pionowa (czyli wysokość na jakiej pilot musi zobaczyć drogę startową) była nie mniejsza niż 30 metrów oraz 300 metrów widzialności wzdłuż drogi startowej (RVR). Najnowsze rozwiązania umożliwiają lądowanie nawet przy widzialności pionowej poniżej 30 m i poziomej 175 m. W ramach dostosowania systemów i procedur do nowej kategorii, zmieniły się również warunki do wykonywania startów w warunkach ograniczonej widzialności z wartości RVR nie mniejszej niż 150 m. na wartość nie mniejszą niż 125 m.


Wyższa kategoria ILS, to także większa dostępność lotniska i większa przepustowość w warunkach ograniczonej widzialności. Z naszych danych wynika, że największa różnica będzie zauważalna w miesiącach jesiennych i zimowych - dodaje Wojciechowski.

Lotnisko Chopina we współpracy z PAŻP wprowadziło także specjalne procedury operacyjne oraz sposoby prowadzenia i zapewnienia separacji statków powietrznych w polu manewrowym lotniska, wszystko zgodnie z najwyższymi standardami określanymi przez Europejską Agencje Bezpieczeństwa Lotnictwa (EASA). Zainstalowano nowe oświetlenie nawigacyjne i ochronne na drogach kołowania i drogach startowych oraz nowe światła podejścia. Zmodernizowany został system sterowania oświetleniem nawigacyjnym.

Jesienią 2018 roku ma zostać uruchomiony ILS kategorii IIIb w Gdańsku, który umożliwi lądowanie samolotów przy widzialności wzdłuż pasa równej zaledwie 75 m oraz podstawie chmur praktycznie na wysokości pasa startowego. Taki system umożliwia też operacje z wykorzystaniem modułu autoland, w którym piloci tylko kontroluje lądowanie wykonywane przez autopilota.

fot. Dariusz Kłosiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
MarekRurka 2018-03-31 12:47   
MarekRurka - Profil MarekRurka
Wydaje mi się że jednak ma wpływ na przepustowość lotniska w danych warunkach atmosferycznych, czyli przy jesiennych mgłach przepustowość lotniska na dzień jest "taka" a dzieki CATIII możliwa jest "taka" (przy założeniu że będą tam operowały samoloty przewoźników z zatwierdzeniem do CAT III).

Dodatkowo CAT III na lotnisku nie oznacza że mogą z tego korzystać. Zgodnie z 965/2012 jest to zatwierdzenie specjalne wpisywane do AOC.
gość_bd310 2018-03-31 09:04   
gość_bd310 - Profil gość_bd310
Nieprawda, możliwe jest lądowanie manualne w CAT IIIa - za pomocą HUD (robi się tak np w Bombardierze CRJ który nie ma autothrust i autoland
gość_bea2b 2018-03-30 17:28   
gość_bea2b - Profil gość_bea2b
Specjalisci..;) Jasne, że separację są większe, ale tylko w warunkach car II. Przy cavok-u nikt ich nie będzie musiał utrzymywać. Euroland jest wymagany przy car III, ale można to wykonywać i przy urządzeniach car I
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama