×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pierwszy lot następcy Concorde w tym roku


Założona w Kolorado firma Boom Technology ogłosiła, że testowy lot pasażerskiego samolotu naddźwiękowego "Baby Boom" XB-1 odbędzie się w 2018 roku. Wszystko wskazuje na to, że będzie to pierwszy komercyjny lot samolotu naddźwiękowego od wycofania Concorde w 2003 roku.


Według założeń inżynierów samolot ma osiągąć prędkość 2716 km/h, czyli o 500 km/h więcej niż Concorde. Ta prędkość umożliwiłaby pokonanie bez międzylądowania trasy z Londynu do Auckland w czasie krótszym niż 6 godz. i 45 min.

Jak zapowiada producent, dzięki nowym technologiom samolot będzie dużo bardziej wydajny, a to przełoży się na znacząco nisze ceny biletów niż to miało miejsce w przypadku Concorde. 

Firma Boom przyciągnęła już kilku potencjalnych klientów m.in. Virgin Galactic i Japan Airlines. Japońskie linie zainwestowały nawet 10 mln dolarów w projekt XB-1. Obecnie pięć linii lotniczych jest zainteresowanych 55-osobowym samolotem naddźwiękowym. Projekt zakłada stworzenie 76 samolotów tego typu.


Obecnie jednak producent przygotowuje prototyp samolotu do którego niedawno zostały dostarczone silniki wojskowe General Electric J85. Pierwsze dostawy XB-1 do linii powinny rozpocząć się przed 2023 rokiem.

fot. Boomgość_efcb4 - Profil
gość_efcb4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie