×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


"Core night" na Lotnisku Chopina


Od niedzieli (25.03) na Lotnisku Chopina zaczął obowiązywać core night czyli całkowity zakaz wykonywania operacji lotniczych między 23:30 a 5:30.Wyjątek  stanowią awarie lub opóźnienia wynikłe nie z winy przewoźnika. Zakaz lotów nie dotyczy samolotów wojskowych, państwowych oraz sanitarnych. 

Lotnisko motywuje zmianę głównie potrzebą ochrony mieszkańców okolic lotniska przed nocnym hałasem. Zarządzający portem PPL przekonuje, że otrzymuje liczne skargi, a obecna maksymalna nocna przepustowość lotniska jest już wykorzystana. 

Warszawski port jako pierwszy w Polsce zdecydował się na wprowadzenie takiego ograniczenia.  Podobne obowiązują na lotniskach we Frankfurcie, Monachium, Paryżu-Orly, Brukseli, Hamburgu czy  Zurichu.


Według dotychczasowych przepisów między godz. 22:00 a 6:00 obowiązywał system tzw. Quota Count (QC). W tym czasie na lotnisku mogły zostać wykonnywane operacje lotnicze o maksymalnej sumie QC równej 24 punktów. Każdy typ samolotu ma własną wartość QC zależną od generowanego hałasu. 

Od teraz między godz. 23:30 a 5:30 nie można wykonywać żadnych operacji z wyjątkiem lotów państwowych, sanitarnych oraz związanych z bezpieczeństwem państwa. Wyjątkiem są też loty opóźnione z przyczyn operacyjnych niezależnych od linii. Jednak żadne połączenia rozkładowe nie mogłyby być planowane na te godziny. Otrzymany już limit QC linie będą wykorzystywać w godzinach od 22:00 do 23:30 i od 5:30 do 6:00. 

Wprowadzenie ograniczeń na Lotnisku Chopina dotknęło przede wszystkim Wizz Aira i linie czarterowe, bo to ci przewoźnicy najczęściej startują lub lądują w nocy. gość_c5d3f - Profil
gość_c5d3f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie