Ryanair kupi 75 proc. udziałów w Laudamotion

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
21 marca 2018 09:35
1 komentarz
Ryanair ogłosił we wtorek (20.03) porozumienie z Laudamotion, deklarując, że wykupi nawet 75 proc. udziałów w tej firmie.
Reklama
Niki, obecnie przemianowany już na Laudamotion, został odkupiony przez byłego mistrza świata Formuły 1, Nikiego Laudę za 50 mln euro. Teraz, projekt Austriaka zostanie wsparty podobną kwotą ze strony Ryanaira, która ułatwi prowadzenie działalności w bieżącym roku.

W specjalnym oświadczeniu, irlandzki przewoźnik poinformował, że początkowo nabędzie 24,9 proc. aktywów dawnego Niki, tak by spełnić unijne wymagania w zakresie konkurencji, a po uzyskaniu niezbędnych dokumentów, wykupi kolejną część udziałów.

Zgodnie z warunkami umowy, Niki Lauda ma pozostać prezesem zarządu Laudamotion, natomiast Ryanair zapewni wsparcie finansowe i kadrowe. Ponadto linia należąca do Michaela O'Leary'ego użyczy Laudzie sześciu samolotów w formule wet-lease w nadchodzącym sezonie letnim.


Zakup pakietu większościowego w Laudamotion, to pierwsza inwestycja tego typu Ryanaira od zakupu brytyjskiej linii Buzz w 2003 roku. Interesującą kwestią wydaje się też być informacja, że większościowym udziałowcem nowo powołanego przewoźnika, który chce opierać rozwój swej floty na airbusach A320, została firma użytkująca od 15 lat wyłącznie konkurencyjne boeingi 737.

- Laudamotion będzie się rozwijać w oparciu o airbusy A320. Liczyliśmy na taką współpracę od wielu lat - powiedział Michael O'Leary, prezes Ryanair.

Prezes Ryanaira twierdzi też, że dzięki obopólnej współpracy, być może uda się zatrzymać dominację Lufthansy na niemieckim rynku. Jednocześnie zapewnia, że na pojawieniu się nowego gracza za naszą zachodnią granicą, zyska przede wszystkim pasażer.

fot. Laudamotion


Ostatnie komentarze

gość_dcb4f 2018-03-21 13:27   
gość_dcb4f - Profil gość_dcb4f
chyb anajgorszawiadomosc od lat
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy