LOT w biało-czerwonych barwach?
Marcin Mastalerek, były poseł i rzecznik PiS postuluje przemalowanie samolotów PLL LOT w barwy flagi narodowej. Pomysł podoba się prezydentowi Polski.
Reklama
Okazją do zmiany wizerunku LOT-u jest zdaniem polityka są zbliżające się obchody stulecia niepodległości Polski, jak również 90 rocznica istnienia przesiębiorstwa PLL LOT.
-
Obchody powinny stać się impulsem do budowy dumy z Rzeczypospolitej, jej osiągnięć i dokonań w wielu sferach. Najwyższy czas by budować patriotyzm gospodarczy, realizować ambitne projekty gospodarcze. Takie projekty, które osiągną sukces i dzięki temu będą zachętą dla innych, ale także będą promować Polskę na świecie - wyjaśnia Mastalerek.
Autor pomysłu przypomina, że patriotyzm gospodarczy popularny jest w wielu rozwiniętych krajach świata, gdzie państwo wspiera swoje firmy, a one stają się ambasadorami własnych krajów pochodzenia. Tymczasem podobna kultura korporacyjna nie jest popularna w Polsce.
- Czasem mam wrażenie, że menedżerowie spółek skarbu państwa nie mają śmiałości, wyobraźni i determinacji. Boją się. Właśnie ten imposybilizm menedżerów i mentalność „księgowych” jest największym obciążeniem. Wciąż słyszymy „nie da się” wpisywane w różne tabelki. Nie widzę dziś ciekawego przedsięwzięcia z zakresu promocji Polski realizowanego przez spółkę skarbu państwa czy jakąkolwiek znaczącą spółkę. Bo mentalność „księgowych” nie wykracza poza horyzont najbliższego sprawozdania finansowego - ubolewa polityk.
Jak sugeruje Mastalerek, firmą, która mogłaby promować patriotyzm gospodarczy jest LOT.
- LOT ma wszelkie dane ku temu żeby być marką pracująca na dobry wizerunek Polski: 90 lat tradycji, kluczową pozycję na polskim rynku lotniczym, coraz nowocześniejszą flotę, wielu przywiązanych klientów oraz coraz większa liczbę miast do których realizuje loty. Zakup nowych samolotów, w tym Dreamlinerów nie powinien być jedynym posunięciem w unowocześnianiu przedsiębiorstwa. W 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, w 90 – lecie powstania LOT jest idealny moment, żeby powiedzieć – Polskie Linie Lotnicze LOT będą miały barwy biało czerwone.
Polityka nie przekonują argumenty, iż obecne malowanie samolotów jest rozpoznawalne.
-
Powie ktoś, że w 1978 ustalono jednolite, niebieskie malowanie samolotów, więc nie ma co zmieniać, że te barwy się przyjęły, że są od 40 lat. Na ten argument odpowiem tak: dziwię się, że wtedy nie pomyślano, żeby polskim liniom lotniczym nadać nasze narodowe barwy i że nie zrobiono tego do tej pory - argumentuje autor.
Mastalerek krytycznie wypowiada się także o niektórych posunięciach wizerunkowych przewoźnika z ostatnich lat:
- Łatwiej jest oczywiście okleić go reklamą słodyczy, zasłaniając przy tym żurawia, którego tradycja sięga dwudziestolecia międzywojennego. Bo właśnie taką kampanię na swoich samolotach prowadzi LOT - przypomina polityk.
Chce on, by wzorem dla LOT-u były takie linie lotnicze jak American Airlines, Air France, Swiss czy British Airways.
- Wzorem niech będzie rebranding American Airlines, które malują samoloty w kolory amerykańskiej flagi, podkreślając swoje pochodzenie. Podobnie jak dumne bleu-blanc-rouge samolotów Air France czy krzyż linii Swiss albo łopoczący na maszynach British Airways Union Jack - zachęca.
Pomysłodawca chce, by rocznica odzyskania niepodległości była impulsem do podjęcia decyzji o zmianie barw samolotów, natomiast sam proces przemalowywania maszyn mógłby trwać wiele miesięcy, a może nawet dwa, trzy lata.
- Ktoś, kto nie potrafi sobie wyobrazić samolotów LOT w nowych barwach niech zobaczy, jak pięknie i godnie wyglądają tzw. rządowe samoloty, notabene obecnie czarterowane właśnie od LOT-u. Podobnie mogą na stałe wyglądać wszystkie lotowskie maszyny - przekonuje polityk.
Bardzo ciekawy pomysł. @MMastalerek https://t.co/z9JS6ttFKN
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) March 20, 2018
Wizja maszyn LOT pomalowanych w biało-czerwone barwy spodobała się Andrzejowi Dudzie, prezydentowi Polski, który na swoim koncie na Twitterze podzielił się linkiem do artykułu wPolityce oraz określił inicjatywę jako "bardzo ciekawy pomysł".
fot. Dominik Sipiński, Anna Zvareva