×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


MSZ ostrzega przez wyjazdami do Kolumbii


Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do niektórych regionów Kolumbii. Jest to efekt rosnącego zagrożenia terrorystycznego i walk zbrojnych, do których dochodzi między partyzancką Armią Wyzwolenia Narodowego a siłami rządowymi.


- Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do następujących departamentów i regionów Kolumbii: Arauca, Cauca (z wyjątkiem Popayán), Chocó (z wyjątkiem Nuquí), Norte de Santander, w szczególności do regionu Catatumbo, Caquetá region Urabá, Putumayo, Magdalena Medio, port Buenaventura, Nariño (port Tumaco i wybrzeże) Vichada Vaupés. Obszary te są w znacznym stopniu kontrolowane przez nielegalne ugrupowania zbrojne i przestępcze i stają się niekiedy terenem regularnych walk - czytamy w ostrzeżeniu umieszczonym 15.03.2018 r. na stronie polakzagranica.msz.gov.pl.

Negocjacje pokojowe prowadzone między rządem kolumbijskim a Armią Wyzwolenia Narodowego (ELN) prowadzone były do października 2017 r. do stycznia br. w stolicy Ekwadoru - Quito. Zostały jednak zawieszone przez prezydenta Kolumbii - Juana Manuela Santosa, po tym jak bojówki nie dotrzymywały postanowień rozejmu i nadal zajmowały się działaniami partyzanckimi (w tym atakami na armię i instalacje naftowe). 


W ubiegłym tygodniu (13.03.2018) zarówno partyzanci z ELN jak i władze południowoamerykańskiego kraju poinformowały o wznowieniu rozmów. Pierwsza ze stron zobowiązała się do niepodejmowania działań zbrojnych, ograniczenia ataków na szlaki komunikacyjne oraz zaprzestania porwań dla okupu i rekrutacji nieletnich w swoje szeregi. Druga z kolei obiecała zapewnić ochronę przywódców lokalnych społeczności oraz poprawę warunków przetrzymywania blisko pół tysiąca rebeliantów.

Sytuacja pozostaje jednak bardzo niestabilna. Dodatkowo, dużym problemem jest emigracja z pogrążonej w głębokim kryzysie Wenezueli. W lutym tysiące mieszkańców tego kraju zaczęło szturmować granicę kolumbijską, po tym jak prezydent Santos zapowiedział wzmocnienie kontroli. 

Zasadniczo, jak podaje polskie MSZ, dużym problemem Kolumbii (jak i innych państw regionu) jest także przestępczość pospolita - w szczególności kradzieże i napady, także z bronią w ręku. Każdorazową wizytę w tym kraju należy zgłaszać w systemie "Odyseusz". 

fot. (w tekście): Tijs Zwinkels (flickr.com, CC)
fot. (okładka): Gabriel Brittogość_2437e - Profil
gość_2437e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie