MSZ ostrzega przez wyjazdami do Kolumbii

20 marca 2018 08:24
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do niektórych regionów Kolumbii. Jest to efekt rosnącego zagrożenia terrorystycznego i walk zbrojnych, do których dochodzi między partyzancką Armią Wyzwolenia Narodowego a siłami rządowymi.
Reklama
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do następujących departamentów i regionów Kolumbii: Arauca, Cauca (z wyjątkiem Popayán), Chocó (z wyjątkiem Nuquí), Norte de Santander, w szczególności do regionu Catatumbo, Caquetá region Urabá, Putumayo, Magdalena Medio, port Buenaventura, Nariño (port Tumaco i wybrzeże) Vichada Vaupés. Obszary te są w znacznym stopniu kontrolowane przez nielegalne ugrupowania zbrojne i przestępcze i stają się niekiedy terenem regularnych walk - czytamy w ostrzeżeniu umieszczonym 15.03.2018 r. na stronie polakzagranica.msz.gov.pl.

Negocjacje pokojowe prowadzone między rządem kolumbijskim a Armią Wyzwolenia Narodowego (ELN) prowadzone były do października 2017 r. do stycznia br. w stolicy Ekwadoru - Quito. Zostały jednak zawieszone przez prezydenta Kolumbii - Juana Manuela Santosa, po tym jak bojówki nie dotrzymywały postanowień rozejmu i nadal zajmowały się działaniami partyzanckimi (w tym atakami na armię i instalacje naftowe).


W ubiegłym tygodniu (13.03.2018) zarówno partyzanci z ELN jak i władze południowoamerykańskiego kraju poinformowały o wznowieniu rozmów. Pierwsza ze stron zobowiązała się do niepodejmowania działań zbrojnych, ograniczenia ataków na szlaki komunikacyjne oraz zaprzestania porwań dla okupu i rekrutacji nieletnich w swoje szeregi. Druga z kolei obiecała zapewnić ochronę przywódców lokalnych społeczności oraz poprawę warunków przetrzymywania blisko pół tysiąca rebeliantów.

Sytuacja pozostaje jednak bardzo niestabilna. Dodatkowo, dużym problemem jest emigracja z pogrążonej w głębokim kryzysie Wenezueli. W lutym tysiące mieszkańców tego kraju zaczęło szturmować granicę kolumbijską, po tym jak prezydent Santos zapowiedział wzmocnienie kontroli.

Zasadniczo, jak podaje polskie MSZ, dużym problemem Kolumbii (jak i innych państw regionu) jest także przestępczość pospolita - w szczególności kradzieże i napady, także z bronią w ręku. Każdorazową wizytę w tym kraju należy zgłaszać w systemie "Odyseusz".

fot. (w tekście): Tijs Zwinkels (flickr.com, CC)
fot. (okładka): Gabriel Britto

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy