×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wiza do Azerbejdżanu w kilku krokach


Do niedawna uzyskanie wizy do Azerbejdżanu było skomplikowane, proces wymagał udania się do ambasady i m.in. uzyskania zaproszenia od akredytowanego azerskiego biura podróży. Proces ten teraz został uproszczony, a o dokument wjazdowy aplikuje się przez internet.


Nowy system ubiegania się o wizę azerską został wprowadzony w styczniu 2017 r. Cały proces rejestracji w systemie on-line (dostępnym w siedmiu językach, m.in. angielskim, hiszpańskim, francuskim, rosyjskim i arabskim) jest szybki i bezproblemowy. Zawczasu należy jednak przygotować skan pierwszej strony paszportu (musi być ważny m.in. 6 miesięcy od planowanej daty początkowej na wizie) oraz zakwaterowanie (można zarezerwować dowolny hotel z możliwością późniejszej anulacji).

Aby aplikować o dokument należy wejść na stronę: https://evisa.gov.az/en/. Trzeba uważać, bo w internecie funkcjonuje kilka łudząco podobnych witryn w rzeczywistości należących do pośredników, którzy pobierają opłatę na swoje usługi. Przytoczony wyżej adres jest rządowy i gwarantuje najniższe koszty nabycia wizy.


W pierwszym kroku - jeszcze na stronie głównej - wybieramy typ wizy: standardowa lub pilna. Różnią się one ceną i czasem wydania. Pierwsza kosztuje 20 dolarów plus 3 dolary opłaty serwisowej (prócz tego doliczana jest opłata 1 dolara opłaty bankowej) i wydawana w ciągu 3 dni roboczych. Druga kosztuje łącznie 51 dolarów, a otrzymać ją można w 3 godziny. W rzeczywistości proces przyznania standardowego dokumentu trwa ok. 24 godzin (w dni robocze).

Następny krok polega na wybraniu kraju z listy oraz typu paszportu. Dla większości - będzie to paszport zwykły (Ordianry Passport). Trzeba także przepisać kod weryfikacyjny.


Zostajemy przekierowani do strony, na której pojawiają się pytania o przyczyny wizyty (wybieramy: Tourism), potwierdzamy okres rozpatrzenia wniosku (Standard), planowaną datę przyjazdu do Azerbejdżanu, która będzie początkowa dla okresu ważności wizy. W tym kroku należy potwierdzić także, iż nie jest się nosicielem wirusa HIV ani wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Informacje te nie są weryfikowane i nie ma wymagań co do okazania zaświadczenia lekarskiego.


Następnie akceptujemy warunki przyznania wizy.


Kolejny etap jest najważniejszy i należy bardzo uważnie wypełnić wszystkie okienka. Chodzi o wpisanie danych osobowych. Muszą się one zgadzać z danymi z paszportu. Pominięcie drugiego imienia, złe daty ważności itp. skutkują automatycznym odrzuceniem wniosku. Co najważniejsze opłata nie jest wtedy zwracana, nie ma możliwości naniesienia poprawek, a cały proces (włącznie z płatnością) trzeba przeprowadzić od nowa.


Do wniosku należy załączyć kopię strony paszportu z danymi. Musi być ona w formacie JPG i nie przekraczać rozmiaru 1 MB. Warto także zobaczyć przykładowy wzór wyglądu takiego skanu (zasadniczo musi być on dobrze widoczny). Musimy odpowiedzieć także na pytanie czy byliśmy w Górskim Karabachu. Odpowiedź powinna brzmieć "NIE", bo może to zaważyć na odmowie wjazdu do Azerbejdżanu. 


Tutaj kończy się pierwszy etap procesu wizowego. Na podany adres e-mail wysyłane jest potwierdzenie z numerem wniosku. Tam klikamy w przycisk "Approve".Ostatnim etapem jest wybranie sposobu płatności. Ta dostępna jest za pomocą wszystkim popularnych kart kredytowych i płatniczych. 


Po okresie do 3 dni roboczych dokument wysyłany jest w formacie PDF na podany adres e-mail. Należy też pamiętać o tym, że w Azerbejdżanie wykaz dni wolnych od pracy różni się nieco od tego w Polsce, jednak na portalu wizowym takie informacje są dostępne. Przed podróżą należy wizę wydrukować na kartce A4. Pobyt nie powinien przekroczyć 30 dni i nie ma możliwości jego przedłużenia. Podróż powinna odbyć się w ciągu 90 dni od daty wydania.gość_65ac2 - Profil
gość_65ac2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie