×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko Chopina zażąda zabezpieczeń od linii


Lotnisko Chopina nie chce dłużej kredytować działalności przewoźników i planuje egzekwować obowiązek przedstawienia przez nich trzymiesięcznych gwarancji bankowych na pokrycie opłat lotniskowych.


Alternatywnie przewoźnicy będą mogli wpłacić depozyt w wysokości szacowanych trzymiesięcznych opłat bądź, za każdą operację, płacić gotówką. Władze Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" zarządcy Lotniska Chopina zwróciły się do wszystkich przewoźników operujących z portu z informacją o planowanych zmianach. 

Dbając o odpowiednie zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa wystosowaliśmy pisma do przewoźników którzy obecnie są rozliczani w formie rozliczeń okresowych - informuje w rozmowie z Pasazer.com Hubert Wojciechowski p.o. dyrektor Biura Marketingu i PR Lotniska Chopina. - Wielkość zabezpieczenia w postaci szacowanych przychodów z opłat za 3 miesiące w postaci kaucji lub gwarancji wynika z faktu, iż przy rozliczeniu okresowym de facto kredytujemy działalność przewoźnika przez taki okres -dodaje.

PPL tłumaczy, że działa w swoim dobrze rozumianym interesie, a zmiany nie są niczym nowym jak tylko realizacją od dawna funkcjonujących zapisów lotniskowych regulaminów. Podstawą działania PPL-u są zapisy "Taryfy Opłat Lotniskowych na Lotnisku Chopina" w pkt. 5 "Warunki Płatności, Taryfy opłat lotniskowych i Taryfy opłat infrastrukturalnych oraz zasada równego traktowania wszystkich użytkowników lotniska"

- Zapis o prawie PPL do żądania zabezpieczeń w przypadku rozliczeń okresowych zawarty jest w Taryfie opłat lotniskowych od wielu lat - zapewnia Wojciechowski. - Prawo to powinno być egzekwowane od wszystkich przewoźników - konkluduje.

Linie lotnicze operujące z Chopina mają możliwość rozliczania się z tytułu opłat lotniskowych w trojaki sposób: w trybie bieżącym, w formie przedpłaty lub w trybie rozliczeń okresowych. Większość przewoźników korzysta z tego ostatniego i reguluje płatności raz w miesiącu. PPL w swojej taryfie opłat lotniskowych jasno precyzuje, że może żądać złożenia przez linię dokumentów potwierdzających jej zdolność i wiarygodność kredytową a także ma prawo żądania od przewoźników, rozliczających się w trybie okresowym, złożenia zabezpieczenia płatności w formie nieoprocentowanego depozytu lub bezwarunkowej, nieodwołalnej i płatnej na pierwsze żądanie gwarancji bankowej wystawionej przez pierwszorzędny bank. 


Do tej pory jednak zapisy nie były restrykcyjnie interpretowane, mimo, że dawały zarządcy lotniska taką możliwość. Zabezpieczenia wymagane były de facto tylko od nowych podmiotów, ale już nie stałych partnerów, przekonują przedstawiciele linii lotniczych operujących z WAW. PPL broni się tłumacząc, że zabezpieczeń finansowych chce wymagać od wszystkich, ponieważ musi traktować wszystkie podmioty w równy i przejrzysty sposób, a jego zadaniem nie jest weryfikacja sytuacji finansowej każdej z linii. Spółka uważa, że równe podejście systemowe w kwestii zabezpieczeń pozwoli na transparentną politykę wobec wszystkich przewoźników.

Nasi rozmówcy przekonują, że linie lotnicze przyjęły planowane zmiany z niezadowoleniem. Kwota gwarancji bankowych lub depozytów to dla nich finansowy kłopot, tym bardziej, że dla tych największych kwota zabezpieczeń może sięgać nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Oficjalnie linie niechętnie komentują zmiany, nieoficjalnie zwracają uwagę, że to dość uciążliwa praktyka, szczególnie dla linii, które nie posiadają swoich biur w Polsce. Spośród największych linii obecnych w warszawskim porcie tylko PLL LOT oficjalnie ustosunkował się do planów PPL-u przekonując, że to tylko kolejne ograniczenie, po wprowadzeniu core night i zakazie tankowania z pasażerami. - Zasady są jednakowe dla wszystkich, dlatego się do nich dostosujemy - mówi Konrad Majszyk, ekspert PR z biura prasowego LOT-u. 

Majszyk zapytany czy takie wielomilionowe zabezpieczenie to dla linii problem, uspokaja: - Nie będzie to miało wpływu na działalność operacyjną ponieważ LOT posiada płynność finansową i jest w stanie zabezpieczyć gotówkę w przypadku gwarancji na Lotnisku Chopina. 

Tydzień temu pisaliśmy o planach wprowadzenia na warszawskim lotnisku całkowitego zakazu tankowania z pasażerami na pokładzie.gość_d4dd5 - Profil
gość_d4dd5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie