Lotnisko Chopina chce zakazać tankowania z pasażerami na pokładzie

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
09 marca 2018 14:43
29 komentarzy
Lotnisko Chopina przygotowuje się do wprowadzenia całkowitego zakazu tankowania z pasażerami na pokładzie - dowiedział się portal Pasazer.com. Rozwiązanie najbardziej uderzy w węgierskiego Wizz Aira, który najczęściej korzysta z tej możliwości.
Reklama

Władze portu tłumaczą zakaz kwestiami bezpieczeństwa. - Zmiana wynika ze stale rosnącej liczby obsługiwanych operacji lotniczych oraz zaleceń inspektorów Państwowej Straży Pożarnej. - wyjaśnia w rozmowie z Pasazer.com Hubert Wojciechowski, p.o. dyrektor biura marketingu i PR Lotniska Chopina.

W roku ubiegłym w każdym miesiącu ruch lotniczy wzrastał średnio 20 proc., w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016. Wzrostowa tendencja utrzymuje się także w tym roku.

- Rosnący ruch powoduje zagęszczenie operacji naziemnych na płytach lotniska, co nie pozostaje bez wpływu na bezpieczeństwo pasażerów - wyjaśnia Wojciechowski.

Regulacje IATA dopuszczają tankowanie z pasażerami na pokładzie, pod kilkoma warunkami, tj. jasno oznaczona droga ewakuacyjna, czy brak na niej jakichkolwiek przeszkód utrudniających ewakuację. Zapisy dają jednak możliwość wprowadzenia własnych regulacji i uwarunkowań w danym porcie lotniczym. Każda linia jest również zobligowana do skorzystania z asysty straży pożarnej, za którą musi dodatkowo zapłacić.

Z naszych informacji wynika, że największym beneficjentem możliwości tankowania z pasażerami na pokładzie jest Wizz Air. To on najczęściej w ten sposób tankuje swoje samoloty, dzięki czemu jest w stanie zapewnić sobie minimalny czas między lądowaniem a startem na poziomie 30-35 min. Nowe wytyczne zaproponowane przez PPL mogą ten czas wydłużyć, a to może negatywnie wpłynąć na przewoźników, zwłaszcza niskokosztowych, dla których krótki czas, jaki samolot spędza na ziemi jest wymogiem stosowania tego modelu biznesowego. Ale zaproponowane wytyczne mogą także negatywnie wpłynąć może na, i tak już mocno ograniczoną, przepustowość samego lotniska.

- Nieprawdą jest, że z usługi tankowania statków powietrznych z pasażerami na pokładzie korzysta tylko jedna linia. Korzystają z niej także inni przewoźnicy – zarówno tradycyjni jak i niskokosztowi - przekonuje Wojciechowski.


Rzeczywiście inne linie korzystają z możliwości tankowania z pasażerami, jednak robią to dużo rzadziej, a wręcz okazjonalnie.

Całkowity zakaz tankowania był konsultowany z liniami lotniczymi, a przewoźnicy uzyskali informacje, ze ich sugestie zostaną rozważone. Z naszych informacji wynika, że w określonych przypadkach tankowanie z pasażerami na pokładzie będzie dopuszczalne, jednak regułą ma być zakaz przeprowadzania takiej czynności.

Od sezonu letniego na Lotnisku Chopina będzie obowiązywał także zakaz nocnych operacji lotniczych, co rodzi obawy o terminowość operacji i możliwe opóźnienia. Jeśli zakaz tankowania z pasażerami wejdzie w życie od sezonu letniego, oznaczać to będzie, że w podobnym czasie zaczną obowiązywać dwie decyzje PPL, z których każda może mieć istotny wpływ na efektywność prowadzenia operacji lotniczych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_91eff 2018-03-18 12:29   
gość_91eff - Profil gość_91eff
Tak zastanawiam sie jak dluga rotacje beda mialy samoloty Ryanair Sun i czy to moze ich dotyczyc na WAW ?
gość_185cf 2018-03-13 21:23   
gość_185cf - Profil gość_185cf
a dlaczego zdjęcie w artykule jest z Gdańska?? :) :) dodam że operator na zdjęciu ma na imię Mirek :)
gość_d1f14 2018-03-13 07:26   
gość_d1f14 - Profil gość_d1f14
Koszt asysty strażackiej to 1zł na pasażera więc jeśli będzie dozwolone tankowanie z pasażerami w asyście to temat nie istnieje.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama