Travel Retail napędza Grupę Lagardère

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
09 marca 2018 12:00
Lagardère Group osiągnęła łączne przychody za 2017 r. w wysokości ponad 7 mld euro, co stanowi 4 proc. wzrost na bazie like-for-like. Dobre wyniki grupy były napędzane głównie przez oddział Travel Retail.
Reklama

Sam oddział Lagardère Travel Retail odnotował w 2017 r. przychody w wysokości ponad 3,4 mld euro, co oznacza 7,7 proc. kwotowy spadek w porównaniu z rokiem poprzednim, jednak na bazie like-for-like przekłada się na 9,1 proc. wzrost.

Różnica pomiędzy kwotami liczonymi według różnych podstawi bierze się z 9 mln euro negatywnego efektu związanego z kursem wymiany walut a także negatywnego efektu o wartości 576 mln euro związanego związanego z wyzbyciem się działalności kolportowania prasy w Belgii, na Węgrzech, w Kanadzie oraz Hiszpanii. Z kolei pozytywny efekt o wartości 20 mln euro został zanotowany po przejęciu nowych sklepów duty free w Polsce i w Estonii.


Przy pominięciu działalności związanej z dystrybucją prasy, przychody z działalności travel retail mierzone na skonsolidowanej podstawie wzrosły o 8,6 proc.

We Francji Grupa Lagardère zanotowała 8 proc. wzrost, który napędzany był działalnością gastronomiczną i rozwojem nowych placówek handlowych w Nicei. W Europie z wyłączeniem Francji, Grupa odnotowała silny, 13,6 proc. wzrost, na który składał się rozwój sieci handlowych, szczególnie w Szwajacarii, Europie Wschodniej i we Włoszech, wzrost liczby pasażerów oraz modernizacja koncepcji placówek handlowych.

W Ameryce Północnej Grupa odnotowała 2,7 proc. wzrostu, natomiast w Regionie Azji-Pacyfiku wzrost na poziomie 9,8 proc.

W ubiegłym roku marże oddziału Lagardère Travel Retail wzrosły o 0,3 proc. osiągając poziom 3,3 proc. EBIT wyniósł 112 mln euro. EBIT całej grupy wyniósł 403 mln euro, co oznacza 8 proc. wzrost w skali rok do roku.

fot. Tomasz Śniedziewski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama