UPS pozywa Komisję Europejską

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
28 lutego 2018 09:48
Firma kurierska UPS ze Stanów Zjednoczonych pozywa Komisję Europejską (KE) za decyzję z 2013 r. zabraniającą UPS przejęcia firmy TNT.
Reklama

W 2013 r. KE argumentowała, iż przejęcie TNT przez UPS doprowadziłoby do powstania na rynku przesyłek kurierskich duopolu UPS/DHL na rynku przesyłek kurierskich w części krajów, co skutkowałoby wyższymi cenami i ograniczonym wyborem dostawcy dla potencjalnych klientów. Teraz firma UPS żąda odszkodowania w wysokości 1,7 mld euro wraz z odsetkami jako “rekompensatę za straty poniesione w wyniku krzywdzącego zablokowania przejęcia przez Komisję Europejską.”

- Uważamy, że zaproponowane przez nas przejęcie TNT byłoby korzystne dla klientów usług logistycznych w Europie jak również dla klientów - tłumaczą przedstawiciele UPS decyzję złożenia pozwu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).

W marcu 2017 r. Sąd Unii Europejskiej uchylił decyzję KE blokującą planowane przejęcie TNT przez UPS. W uzasadnieniu postanowienia tłumaczył, iż decyzja KE została podjęta w oparciu inne zasady niż te, do których zobowiązana była się stosować firma UPS.


Dla UPS decyzja Sądu Unii Europejskiej, poza wartością moralną, nie przedstawiała wymiernych korzyści biznesowych, gdyż jeszcze przez 2017 r. KE zezwoliła na przejęcie TNT przez firmę FedEx. Tym samym UPS nie był w stanie zrealizować swoich pierwotnych zamierzeń, gdyż firma TNT nie istnieje już samodzielnie na rynku.

- Odszkodowanie, o które się ubiegamy, jest wymierne do wartości utraconych przez nas korzyści, które uzyskalibyśmy gdyby nie nieprawidłowa decyzja Komisji Europejskiej. Suma odszkodowania została ustalona w wyniku obiektywnych ustaleń dokonanych przez niezależnych ekspertów - tłumaczy rzecznik UPS w rozmowie z “The Wall Street Journal”.

W odpowiedzi na pozew UPS Komisja Europejska poinformowała, że będzie dochodzić swoich racji podczas postępowania przez ETS, a także zapowiedziała iż złoży apelację na wyrok Sądu Unii Europejskiej z 2017 r. uchylający KE z 2013 r. zabraniającej UPS przejęcia firmy TNT.

fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama