Grupa pilotów wzywa szefa Ryanair do rezygnacji

Damian Tobór - Profil Damian Tobór
27 lutego 2018 09:00
Stowarzyszenie pilotów linii Ryanair, które w ubiegłym roku przyczyniło się do strajku w szeregach irlandzkiego przewoźnika, wezwało prezesa linii Michaela O'Leary do ustąpienia ze stanowiska - podaje Reuters.
Reklama
Nieoficjalna europejska organizacja tj. Europejska Rada Przedstawicieli Pracowników (EERC), utworzona w zeszłym roku przez pilotów Ryanaira w celu zmobilizowania firmy do poprawy warunków zatrudnienia poinformowała, że wielu pilotów rezygnuje z pracy dla irlandzkiej linii a O'Leary nie sprostał zadaniu poprawy warunków pracy pilotów. W skład organizacji wchodzi ponad 4 tys. pilotów, a zatem znaczący odsetek pracowników linii Ryanair.

W liście zaadresowanym do Michaela O'Leary, EERC stwierdziła, że od czasu odwołania przez Ryanair około 20 tys. lotów oraz ograniczenia planów rozwoju siatki połączeń, liczba pilotów rezygnujących z pracy w linii nie zmalała. Organizacja podkreśliła również, że w ostatnich tygodniach zauważono wzrost liczby wniosków o pracę w dni wolne, o co piloci proszą zazwyczaj w okresie poprzedzającym zwolnienie się z pracy.

- Według naszej oceny, dalsze anulacje lotów są nieuniknione z powodu ciągłych rezygnacji pilotów; Sugerujemy, abyś odszedł teraz i wzywamy zarząd oraz inwestorów do wyboru nowego szefa, aby zwrócić tę linię lotniczą na należne jej miejsce – napisało EERC w liście do szefa Ryanair.

Micheal O'Leary

Na początku miesiąca główny dyrektor Ryanair ds. kadrowych Eddie Wilson wskazał, że linia lotnicza ma wystarczającą liczbę pilotów do wykonania swojego planu. Jak poinformowała linia w wydanym oświadczeniu, EERC i jego komunikaty nie mają „żadnej prawnej pozycji ani ważności”. Oświadczenie wskazuje, że 80% pilotów Ryanair zaakceptowało już 20-procentowy wzrost płac, któremu EERC się sprzeciwił, ponieważ zaakceptowanie go mogłoby przeszkodzić przyszłym rozmowom między kierownictwem a związkami zawodowymi.

Linia lotnicza zapobiegła powszechnym strajkom przed świętami Bożego Narodzenia, ogłaszając plany uznania związków pilotów po raz pierwszy w swojej 32-letniej historii. Jednak rozmowy ze związkami pilotów, mające na celu formalne uznanie związków zawodowych i polepszeni warunków pracy pilotów, utknęły w martwym punkcie w ostatnich tygodniach. Ryanair twierdzi, że prowadzi rozmowy w siedmiu państwach, jednak jedynie brytyjskie stowarzyszenie pilotów (BALPA) zgodziło się podpisać porozumienie.

Fot. Wikimedia Commons

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama