Rekordowy rok na Heathrow

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
26 lutego 2018 03:24
W 2017 r. port lotniczy Londyn Heathrow odprawił rekordową liczbę 78 mln pasażerów, o 3,1 proc. więcej niż przed rokiem, co stanowi najwyższe tempo wzrostu w przeciągu ostatnich pięciu lat.
Reklama

Ogólny wzrost liczby pasażerów napędzany był głównie przez ruch na trasach dalekodystansowych, który w 2017 r. wzrósł o 3,6 proc. Najwięcej, bo o 9,5 proc. wzrosła liczba pasażerów podróżujących pomiędzy Heathrow a lotniskami na Bliskim Wschodzie. Przepustowość na trasach bliskowschodnich wzrosła dzięki zwiększeniu częstotliwości lotów airbusów A380 przez linie lotnicze Emirates, Etihad oraz Qatar Airways, z kolei linie lotnicze Oman Air zwiększyły liczbę rotacji do Heathrow.

Ruch na trasach pomiędzy Londynem a regionem Azji Pacyfiku wzrósł o 4,5 proc. dzięki poprawie średniego współczynnika wypełnienia na istniejących trasach do Malezji oraz dodaniu nowych tras lub zwiększeniu liczby rotacji tras do Tajlandii, Filipin oraz Wietnamu.


Ruch pasażerski w trasach do Ameryki Południowej wzrósł w 2017 r. o 5,5 proc., dzięki zwiększeniu liczby lotów oraz poprawie współczynnika wypełnienia samolotów na istniejących połączeniach. Ruch na trasach do Ameryki Północnej wzrósł o 1,1 proc.

Ruchna trasach europejskich z Heathrow wzrósł w 2017 r. o 2,4 proc. dzięki poprawie średniego współczynnika wypełnienia na tych trasach oraz zastosowaniu większych samolotów. Jak informują władze lotniska, najbardziej wzrastał ruch na trasach do Włoch, Rosji, Belgii, Danii, Holandii oraz Portugalii - na każdym z tych rynków odnotowano ponad 70 tys. nowych pasażerów w porównaniu z 2016 r.

Ruch krajowy z Heathrow wzrósł o 3,3 proc. Wzrost na tych trasach napędzały głównie nowe trasy Flybe do Szkocji. W 2017 r. na Heathrow odnotowano 10,2 proc. wzrost łącznego tonażu frachtu lotniczego.

Dobre wyniki przewozowe lotniska przełożyły się na solidne wyniki finansowe. Łączne przychody wyniosły prawie 2,9 mld funtów, natomiast EBITDA 1,76 mld funtów, co oznacza 4,6 proc. wzrost w perspektywie rok do roku. Jak tłumaczy lotnisko, dobre wyniki finansowe możliwe były dzięki obniżce kosztów operacyjnych, silnym wzrostom obrotów handlowych oraz 2 proc. obniżce opłat lotniskowych w przeliczeniu na pasażera.

fot. Heathrow Airport
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama