×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Plany rozbudowy lotniska w Lublinie


Port Lotniczy w Lublinie planuje rozbudowę terminalu i infrastruktury lotniskowej. Po rozbudowie lotnisko miałoby obsłużyć nawet 1 mln pasażerów rocznie. Prace mają ruszyć wiosną tego roku.


Wpłynęły cztery oferty, które przeanalizowała komisja przetargowa spółki. Oferty zostały przedstawione zarządowi portu, celem podjęcia decyzji o wyborze – mówi Piotr Jankowski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Lublin.

Pierwszy przetarg na rozbudowę lotniska był ogłoszony w kwietniu ub. roku, jednak wtedy wykonawcy zażądali kwoty większej niż planowało lotnisko. W obecnym przetargu kwota jest wyższa niż wcześniej, choć Port Lotniczy Lublin oficjalnie nie zdradza ile miałaby kosztować inwestycja. Głównym elementem rozbudowy ma być powiększenie hali odlotów.


To jest skomplikowany obiekt, który ma w sobie dużo różnych systemów. Okazuje się, że kłopotliwe jest dostawienie nowego budynku do ściany obecnego. W miejscu, do którego chcemy dostawić nowy segment, kończą się wszystkie instalacje. Będzie je trzeba praktycznie budować od nowa i to nam zwiększa koszty. Szukamy takich rozwiązań, aby były one jak najniższe - mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes lotniska w Lublinie w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim.

Lotnisko po rozbudowie i powiększeniu terminalu będzie mogło odprawić rocznie milion pasażerów. Hala odlotów zostanie powiększona o 1,i tys. m.kw. W rozbudowanej części znajdzie się 5 dodatkowych bramek i cztery stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Dzięki tej inwestycji lotnisko będzie mogło obsługiwać nawet cztery samoloty na godzinę. Pracę miałyby być zakończone przed sezonem letnim w 2019 roku.

Lotnisko zaprezentowało także plany rozbudowy Portu Lotniczego Lublin w dalszej przyszłości. Tak docelowo miałby się prezentować terminal w Świdniku.


Z lotniska w Lublinie skorzystało w minionym roku prawie 430,4 tys. pasażerów. To o niemal 14 proc. więcej niż w całym 2016 r. Od stycznia do marca 2017 r. port lotniczy w Świdniku notował spadki w ruchu. Odbicie zaczęło się od kwietnia, a największe wartości wzrost osiągnął w trzecim, a zwłaszcza w czwartym kwartale. Tylko grudniu odprawiono tutaj ponad 35,9 tys. podróżnych, czyli o 36,2 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu 2016 r. W tym samym miesiącu obsłużono także 363 starty i lądowania (+66,5 proc.).

grafika: Port Lotniczy Lublingość_6cbeb - Profil
gość_6cbeb
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie