Rośnie liczba ataków jeleni na turystów w Japonii

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
20 lutego 2018 19:30
Słynne jelenie z miasta Nara w Japonii mają dość turystów, którzy chowają przed nimi przekąski podczas pozowania do zdjęć, donosi The Japan Times.
Reklama

Liczba obrażeń odniesionych przez turystów w wyniku działań jeleni w okresie od 1 kwietnia 2017 r. do 31 stycznia br. wyniosła 164 przypadki, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu ze 118 przypadkami zanotowanymi w analogicznym okresie rok wcześniej. 80 proc. odnotowanych incydentów dotyczyło zagranicznych turystów, w większości turystów z Chin.


Najczęstszymi obrażeniami były lekkie pogryzienia rąk przez jelenie, które zdarzały się podczas karmienia zwierząt, informuje samorząd lokalny Nary.

Wzrost ataków jeleni na ludzi częściowo spowodowany jest ogólnym wzrostem turystów w Narze, ale również coraz częstszymi przejawami nieodpowiedzialnego zachowania ze strony turystów. Wielu odwiedzających park zwabia jelenie przekąskami shika senbei, które sprzedawane są na na stoiskach. Kiedy zwierzę podchodzi, turyści chowają przekąski, tak aby jeleń stał w miejscu pozując do zdjęcia, co powoduje irytację niektórych jeleni.

- Takie przypadki stają się coraz częstsze. Niektórzy ludzie uważają, że jelenie są oswojone i wytrenowane tak, aby nie czynić ludziom krzywdy, ale tak na prawdę one są dzikimi zwierzętami - powiedział Yuichiro Kitabata z władz samorządowych Nary.


Co więcej, niektórzy turyści dodatkowo drażnią jelenie próbując ich dosiadać, dodał Kitabata.

Samorząd podjął działania mające na celu informowanie turystów jak zachowywać się w towarzystwie zwierząt, publikując specjalne nagranie wideo, jak również ustawiając znaków informacyjnych w różnych językach na terenie parku, jednak wydaje się, że na razie kampania informacyjna nie przyniosła zamierzonych rezultatów.

- Zasadniczo jelenie nie zaatakują ludzi, jeżeli nic im nie zrobimy. Są przyzwyczajone do odwiedzających. Tak więc turyści mogą je karmić shika senbei w normalny sposób. Proszę jednak pamiętać, że to są dzikie zwierzęta - apeluje Kitabata.


Park, w którym według wyliczeń z lipca ubiegłego roku, żyje około 1,5 tys. jeleni, jest jednym z głównych atrakcji Nary. Według wyliczeń Japońskiej Narodowej Organizacji Turystycznej liczba zagranicznych turystów odwiedzających prefekturę Nara wzrosła z 285 tys w 2012 r. do 1,65 mln w 2016 r. Wśród zagranicznych turystów 42 proc. odwiedzających stanowili Chińczycy, 18,3 proc. Tajwańczycy a 10,3 proc. obywatele Korei Południowej.

fot. Tomasz Śniedziewski

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama