×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Norwegian ze stratą w 2017 r.


Linie lotnicze Norwegian zakończyły rok 2017 ze stratą w wysokości 299 mln koron (prawie 129 mln złotych). Wynik ten był następstwem rosnących kosztów oraz nakładów na rozwój, tłumaczy przewoźnik.


Łączne przychody przewoźnika za 2017 r. wyniosły 31 mld koron, co oznacza 19 proc. wzrost przychodów w porównaniu z 2016 r. EBITDA wyniosła 60 mln koron. Na ostatecznej stracie netto, wynoszącej 299 mln koron zaważyły rosnące koszty, w szczególności ceny paliwa, leasingu wet lease oraz koszty opieki nad pasażerami. 


W 2017 r. do floty przewoźnika dołączyły 32 samoloty, dzięki czemu w ubiegłym roku oferowanie Norwegiana (ASK) wzrosło o 25 proc. Pomimo tak wysokiego wzrostu oferowania, przewoźnik utrzymał średni poziom wypełnienia samolotów (LF) z 2016 r. wynoszący 88 proc. Łącznie na pokładach samolotów Norwegiana w ubiegłym roku gościło 33 mln pasażerów, o 13 proc. więcej niż w 2016 r. 

W czwartym kwartale 2017 r. strata Norwegiana wyniosła 919 mln koron (prawie 396 mln złotych). Łączne przychody wyniosły ponad 7,8 mld koron, co oznacza 30 proc. wzrost rok do roku. W tym okresie na pokładach samolotów przewoźnika podróżowało ponad 8 mln pasażerów - 12 proc. więcej niż w czwartym kwartale 2016 r. Średni współczynnik wypełnienia (LF) w ostanim kwartale wyniósł 85,3 proc.


Czwarty kwartał 2017 r. był okresem w którym przewoźnik ponosił znaczne koszty inwestycji związane ze szkoleniem pilotów oraz personelu pokładowego. 

- Nie jesteśmy zadowoleni z wyników za rok 2017. Jednak był to dla nas rok globalnej ekspansji związanej z otwieraniem nowych tras, utrzymywaniem wysokiego współczynnika wypełnienia oraz odnawianiem floty. Dzięki naszej globalnej strategii, wpływaliśmy na lokalny rozwój gospodarczy oraz wzrost zatrudnienia w miejscach, dokąd latamy oraz przyczyniliśmy się do tego, że mieszkańcy tych miejsc mogli pozwolić sobie na podróże - także te międzykontynentalne. Norwegian jest lepiej przygotowany na rok 2018, dzięki rosnącej liczbie rezerwacji, rosnącej siatce połączeń międzykontynentalnych uzupełniających naszą rozległą siatkę połączeń w Europie oraz dzięki lepszej sytuacji związanej z liczbą pracowników. Szczyt naszej ekspansji międzynarodowej przypadnie na drugą połowę 2018 roku, kiedy to 32 z 42 zamówionych przez nas dreamlinerów dołączy do siatki naszych połączeń - powiedział Bjørn Kjos, prezes Norwegian. 

Pełen raport finansowy za rok 2017 dostępny jest na stronie internetowej przewoźnika.

fot. Norwegiangość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie