LOT: Z Warszawy do Hanoweru

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
16 lutego 2018 10:33
29 komentarzy
Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią od 4 czerwca br. bezpośrednie połączenie z Warszawy do Hanoweru. Będzie to 8 port lotniczy w Niemczech do którego będzie operował polski przewoźnik.
Reklama
Od poniedziałku do piątku rejsy miedzy Warszawą (WAW) i Hanowerem (HAJ) będą się odbywały dwa razy dziennie według następującego rozkładu:
  • Warszawa - Hanower
  • Warszawa 8:15 - 10:00 Hanower (123456-)
  • Hanower 10:35 - 12:15 Warszawaw (123456-)
  • Warszawa 17:30 - 19:15 Hanower (12345-7)
  • Hanower 19:55 - 21:35 Warszawa (12345-7)
W weekendy zapotrzebowanie ze strony pasażerów jest mniejsze. W soboty do ich dyspozycji jest więc rejs przedpołudniowy, a w niedzielę popołudniowy.

Do obsługi trasy Warszawa-Hanower LOT wyznaczył samolot embraer 170, na pokładzie którego jest 70 foteli w trzech klasach podróży: biznes, ekonomicznej premium i ekonomicznej. Lot między Warszawą i Hanowerem potrwa ok. 1 godz. 40 minut.


- Hanower jest jednym z najważniejszych ośrodków biznesowych w Niemczech. To tutaj odbywają się targi informatyczne CeBIT, największa tego typu impreza na świecie. Nasze połączenie otworzymy tydzień przed targami CeBIT. Miasto jest też gospodarzem przemysłowych Targów Hanowerskich (Hannover Messe). Tutaj imprezy targowe odbywają się praktycznie przez cały rok, co jest impulsem dla wzmożonego ruchu lotniczego – mówi Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej LOT.

Dużych imprez organizowanych w Hanowerze jest znacznie więcej. Np. w 2019 r. Hanower będzie gościł doroczną europejska edycję konferencji Routes Europe, na której przedstawiciele lotnisk i linii lotniczych spotykają się w celu omówienia planów rozwoju połączeń lotniczych.

W Hanowerze i okolicach zlokalizowanych jest wiele niemieckich firm, które są obecne na rynku polskim, np. Volkswagen, Continental, TUI i HDI.

- Nowe połączenie daje naszym pasażerom dostęp do kolejnego ważnego miasta w Niemczech. To celowy zabieg. Konsekwentnie rozwijamy siatkę połączeń u naszych zachodnich sąsiadów, z którymi łączą nas liczne relacje biznesowe i turystyczne – dodaje Kubicki.

fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
KRakowiak 2018-02-20 15:22   
KRakowiak - Profil KRakowiak
Na portalu F..4..e można wyczytać, że LOT złożył do ULC wniosek o wydanie upoważnienia na trasę Kraków - Moskwa (Domodiedowo). Potwierdził to Konrad Majszyk.
Marcin14 2018-02-20 02:53   
Marcin14 - Profil Marcin14
@aguirre, interesujący sposób myślenia z LEJ/DRS będącymi bardzo blisko Berlina. No, ale nie jest tak, jak przedstawiasz. Te czasy i sposób transportu (pociąg), to nie na berlińskie lotniska, tylko do centrum Berlina, a to zupełnie co innego. Mieszkańcy i Drezna, i Lipska dojeżdżają na berlińskie lotniska tak samo jak my, szczecinianie, autobusem (oni Flixbusem, my PKS-em, Flixbusem, Interglobusem, SBS-em, itd.). Połączenia kolejowe niby istnieją, ale jest BARDZO duży opór pasażerów by z nich korzystać, bo nie lubią przesiadek, a szczególnie na TXL, gdzie ostatni odcinek trzeba pokonać miejskim autobusem lub taksówką. To powoduje, że podróż staje się bardzo skomplikowana i wielu pasażerów po prostu nie potrafi jej podołać, bo boi się, że się zgubi czy pomyli na którymś etapie (nawet mi, bardzo doświadczonemu, zdarzyło się kiedyś wsiąść nie do tego S-Bahna przy przesiadce w Berlinie i było 30 min. w plecy). Wystarczy też być na SXF tylko parę razy, by się zorientować, że ze stacji kolei wysiadają pojedyncze osoby, a autobusy Flixbusa z Drezna i Szczecina podjeżdżają niemal co chwilę. Tyle tytułem wstępu, a poniżej tabelka czasów dojazdów:

Lipsk HBf - SXF 2 h ICE/S
Lipsk HBf - TXL 2 h ICE/Bus lub 3 h Flixbus (ludzie i tak biorą to drugie)
Lipsk HBf - FRA 3,5 h ICE (bez busa)
Drezno HBf - SXF 2 h 10 min Flixbus lub ICE/S 3 h
Drezno HBf - TXL 2 h 15 min ICE/Bus lub Flixbus 3 h 20 min (ludzie i tak biorą to drugie)

Tak więc zarówno Lipsk jak i Drezno są z berlińskimi lotniskami słabo skomunikowane (zaskoczenie, co?). Po drugie, jeśli chodzi o same połączenia bezpośrednie, to z Berlina jest ich niezbyt dużo, szczególnie poza Europę. A przecież kto udaje się naziemnym transportem do Berlina, chciałby już dostać się to końcowej destynacji bezpośrednio, bo Berlin traktuje jak przesiadkę. Podałem jeszcze czas ICE z Lipska do FRA, bo jest totalnie porównywalny i pokazuje, że zarówno TXL jak i nawet SXF nie bardzo się liczą.

Weźmy teraz pod uwagę dobrze skoordynowane fale przesiadkowe w WAW i zarówno LEJ, jak i nawet DRS mają sens i mogą spokojnie konkurować z produktami LH, a już na pewno z liniami latającymi z TXL/SXF (przeważnie niskokosztowymi). Załóżmy 30-60 min. przesiadki w WAW i 1 h 15 min lotu do WAW z LEJ/DRS i te połączenia będą wyglądać bardzo atrakcyjnie oraz 1-2 h krócej niż przez Berlin.

Ale... rzeczywiście, żeby to osiągnąć, potrzebne byłyby najlepiej chociaż dwa loty dziennie (mniej w weekendy). Zawsze jednak od czegoś trzeba zacząć. Zawsze też można oferować chociaż jeden kierunek "na szybko", a drugi na lotnisko dalszego wyboru, w tym przypadku TXL (czyli np. rano można wylecieć z LEJ/DRS z szybką przesiadką w WAW, ale wrócić trzeba już wieczorem przez TXL).

Ja wiem, że Stavanger to centrum ropy, ale, przynajmniej od nas, ze Szczecina, jak również i z Gdańska, pracownicy wyjechali głównie w rejony Bergen i Alesund, bo tam właśnie jest największe nagromadzenie przemysłu stoczniowego. A W6 lata z WAW do BGO tylko 2x w tygodniu. Rozumiem argumentację i nie mówię, że SVG to "głupi" kierunek, ale BGO po prostu do mnie lepiej przemawia. Mimo wszystko myślę, że zarówno BGO, jak i SVG byłyby upragnionym kierunkiem dla wielu z Polski i Europy Środkowej, których rodziny mieszkają i pracują w Norwegii. W6 świetnie odnalazł tę niszę w lotach z GDN, SZZ, KTW i KUN (Kowno), ale LO mógłby zbierać pasażerów przez WAW z wielu innych kierunków, co pewnie będzie z powodzeniem robił, latając do OSL.
gość_d53f9 2018-02-19 20:51   
gość_d53f9 - Profil gość_d53f9
Ja czekam na Marsylię,w ogóle Francja jest słabo obstawiona :(
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N