Zmiany kadrowe w kierownictwie JAL

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
14 lutego 2018 09:38
Od 1 kwietnia br. Yoshiharu Ueki, obecny prezydent Japan Airlines obejmie stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej, zastępując na stanowisku Masaru Onishi.
Reklama

65-letni Ueki, który funkcję prezydenta linii pełni od lutego 2012 r., zdobył uznanie w branży dzięki skutecznemu wyprowadzeniu linii lotniczych Japan Airlines z bankructwa. Ueki związany jest z przewoźnikiem od początków swojej kariery, którą zaczynał na stanowisku pilota. Przez 35 lat pilotował różne typy maszyn, poczynając od 50 miejscowych samolotów regionalnych do 500 miejscowych boeingów 747.


- Moje lata doświadczeń zdobytych zarówno w powietrzu jak i na ziemi, nauczyły mnie jak ważna jest odpowiedzialność i zrozumiałem, że nie ma różnicy czy pilotujesz samolot, czy kierujesz kierujesz firmą - pisał Ueki w jednym z artykułów, które publikuje na portalu Linkedin, dzieląc się z czytelnikami radami dotyczącymi efektywnego zarządzania liniami lotniczymi.


Odejście z funkcji prezydenta po sześciu latach piastowania tej funkcji planował już w 2012 r., kiedy objął swoje obecne stanowisko.

- Chciałem przekazać pałeczkę następnemu pokoleniu, zanim wyczerpie się moja energia i moment ten nastąpił właśnie w tym roku - powiedział Ueki podczas styczniowej konferencji prasowej w Tokio.

Ueki przejdzie na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej, zastępując na nim obecnego szefa organu, Masaru Onishi, który w dalszym ciągu pozostanie członkiem rady nadzorczej.

Następcą Uekiego na stanowisku prezydenta JAL zostanie 56-letni Yuji Akasaka, który do tej pory pełnił funkcję dyrektora technicznego JAL. Akasaka związany jest z przewoźnikiem od 1987 r., w którym linie lotnicze zostały sprywatyzowane. Od tamtej pory Akasaka piastował wiele stanowisk kierowniczych w spółce, w tym stanowisko wiceprezydenta ds, bezpieczeństwa korporacyjnego.

- Chcę kontynuować rozwój naszej działalności z zamiarem zapewnienia solidnych zysków, zamiast skupiania się na bezcelowym rozwijaniu skali działalności - zapowiedział Akasaka w rozmowie z agencją Reuters.


Nowego prezydenta linii czeka trudne zadanie odzyskiwania udziałów w japońskim rynku, na którym od 2016 r. największym przewoźnikiem są linie lotnicze All Nippon Airways (ANA). Podczas, gdy linie JAL zmagały się z kryzysem finansowym, linie ANA zagwarantowały sobie przewagę na rynku, między innymi dzięki zdobyciu najcenniejszych slotów w porcie lotniczym Tokio Haneda, zapewnieniu sobie lepszych ratingów konsumenckich oraz znacznemu rozwojowi siatki międzynarodowych połączeń lotniczych, w szczególności do Ameryki Północnej.

Zmiany kadrowe w JAL wejdą w życie 1 kwietnia br. i muszą zostać zaakceptowane przez zgromadzenie generalne udziałowców, które będzie miało miejsce w czerwcu tego roku.

fot. Japan Airlines

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama