×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Dubaj z rekordową liczbą pasażerów w 2017 r.


Port Lotniczy w Dubaju został jednym z trzech najbardziej popularnych lotnisk na świecie. Na dubajskim lotnisku odprawiono w 2017 roku ponad 88,2 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 5,5 proc.


Rekordowymi miesiącami w ubiegłym roku w Dubaju były styczeń, lipiec i sierpień kiedy liczba pasażerów odprawionych w ciągu miesiąca wynosiła około 8 mln pasażerów. Średnie ruch miesięczny w 2017 roku wyniósł 7,35 mln odprawionych pasażerów. W grudniu ub. roku lotnisko odwiedziło 7,85 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 1,9 proc.

Z Dubaju w 2017 roku rozpoczęło operowanie sześciu nowych przewoźników m.in. Air Moldova, Badr Airlines czy SalamAir. Emirates i Flydubai uruchomili łącznie 13 nowych kierunków oraz zwiększyli rotacje na łącznie 53 istniejących trasach.

- Był to bardzo udany rok dla naszego portu, ponieważ nie tylko osiągnęliśmy solidny wzrost ruchu, który umocnił naszą pozycję międzynarodowego lotniska numer 1 na świecie, ale także zachwycił naszych klientów szeregiem nowych usług.Sprawiliśmy, że pasażerowie mogli szybciej przemieszczać się po naszym lotniku, co zdecydowanie skróciło czas oczekiwania na przesiadkę -  powiedział Paul Griffiths, dyrektor generalny lotniska.

Indie kontynuowały dominację jako największego kraju docelowego dla DXB z liczbą 12 mln pasażerów - to o 5,4 proc. więcej niż 11,44 mln pasażerów zarejestrowanych na tym kierunku w 2016 r. Wielka Brytania zajęła drugie miejsce z 6,46 mln pasażerami (+ 6,7 proc.), wyprzedzając Arabię Saudyjską (wzrost o 4,6 proc.).

Największy ruch odnotowano na lotach do Londynu (4 mln pasażerów), Bombaju (2,47 mln pasażerów) oraz do Jeddah (2,11 mln pasażerów). Największe regiony pod względem procentowego wzrostu w 2017 r. to Ameryka Południowa (36,1 proc.), Europa Wschodnia (25,3 proc.) oraz Azja (17,9 proc.).


Średnia liczba pasażerów przypadających na jeden lot wzrosła w ciągu roku o 6,9 proc. do 223, głównie ze względu na pozycję DXB jako największego na świecie centrum dla samolotów szerokokadłubowych - w szczególności dla airbusów A380.

W 2017 roku obsłużono 2,65 mln ton frachtu w Dubaju, co stanowiło wzrost o 2,4 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Największe wzrosty w segmencie ruchu cargo odnotowano w marcu (8,4 proc.), sierpniu (11,8 proc.) i wrześniu (5,8 proc.).

W roku 2017 byliśmy świadkami uruchomienia WOW-Fi, najszybszego na świecie darmowego Wi-Fi na lotnisku, a następnie darmowych strumieniowych transmisji filmów dla naszych pasażerów dzięki naszej współpracy z ICFlix. Wreszcie Dubai Airshow odniósł ogromny sukces, osiągając rekordowe zamówienia w wysokości 113 mld dolarów. Oczekujemy, że w roku 2018 ruch pasażerski wyniesie 90,3 mln. W nowym roku skupimy się na programie DXB Plus, którego celem jest zwiększenie rocznej przepustowości portu lotniczego do 118 milionów pasażerów - dodał Griffiths.

fot. Dubai Airports


gość_39fec - Profil
gość_39fec
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie