Powód uruchomienia tej trasy może zaskoczyć

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
07 lutego 2018 17:56
3 komentarze
Biznesowy operator czarterowy Flex Flight uruchomił jedno z najkrótszych połączeń lotniczych w Europie. Trasa liczy zaledwie 90 kilometrów i jest obsługiwana jednosilnikową Cessną 172. Najciekawszy jest jednak powód jej uruchomienia.
Reklama

Połączenie obsługiwane raz w tygodniu łączy Angelholm/Helsingborg w południowej Szwecji i Kopenhagę Roskilde w Danii. Pierwszy lot, według Flightradar24, odbył się 25 stycznia 2018 roku. Ceny biletów zaczynają się od 134 EUR w jedną stronę a lot trwa 35 minut.


Flex Flight użycza w celach sprzedażowych swojego iatowskiego kodu W2 wielu liniom lotniczym na całym świecie m.in. dla WOW air, Direktflyg, YanAir czy Air Mediterranean.

Aby zachować kod i dostęp do systemu rozliczeń IATA, przewoźnik musi operować, co najmniej, na jednej rozkładowej trasie. Zatem otwarcie rozkładowej trasy Flex Flight, wydaje się tylko trikiem, który uchroni operatora przed utratą kodu IATA.

Do niedawna jedną z najkrótszych rozkładowych tras w Europie było połączenie People’s Viennaline ze szwajcarskiego St. Gallen-Altenrhein do niemieckiego Friedrichshafen. Lot trwał 8 minut a odległość, w linii prostej między obydwoma miastami, wynosiła zaledwie 18 kilometrów. Trasa, z przyczyn ekonomicznych, została zamknięta w kwietniu 2017 roku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_0eb36 2018-02-08 02:37   
gość_0eb36 - Profil gość_0eb36
pablakiss: widziałem kiedyś filmik z tego lotu. Widok pilota odwróconego do tyłu i osobiście pokazującego i objaśniającego pasażerom kartę bezpieczeństwa bezcenny :D
gość_0f22f 2018-02-07 23:35   
gość_0f22f - Profil gość_0f22f
Pan redaktor nie napisał do końca prawdy. Połączenie z St. Gallen do Friedrichshafen zostało zamknięte z powodów ekonomicznych, ale nie dlatego ze na tym 8-minutowym locie nie zarabiali. Ten lot był wprowadzony do sprzedaży, choć było to tylko umożliwienie przelotu służącego do przebazowania samolotu, który obsługiwał jako podstawowe, połączenie FDH-CGN i to porażka finansowa tego połączenia była powodem likwidacji najkrótszego rejsowego międzynarodowego połączenia w Europie, po prostu skończyła się potrzeba przebazowania samolotu.
pablakiss 2018-02-07 20:52   
pablakiss - Profil pablakiss
Najkrótsza trasa lotnicza to połączenie między dwiema wysepkami- Westray i Papa Westray, należącymi do szkockiego archipelagu Orkad. W trakcie jednego lotu pokonywana jest trasa, o niebywałej jak na awiację, długości 1,7 mili (ok. 2,7 km). Przewozy wykonuje linia Loganair, a oficjalny czas przelotu to… 2 minuty. Jednak przy sprzyjającym wietrze możliwe jest pokonanie jej w 47 sekund!!! Koszt biletu wynosi około 30 $. W trakcie lotu nie przewidziano serwisu pokładowego:)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama