LOT: Z Krakowa częściej (także przez Budapeszt) do USA

1 lutego 2018 09:56
46 komentarzy
LOT ogłosił dziś (1.02) dodanie drugiej rotacji na trasie z Krakowa do Chicago. Linia uruchomi także bezpośrednie loty z Małopolski do Budapesztu, które zasilić mają lotowskie transatlantyki ze stolicy Węgier.
Reklama
Pierwszy rejs na nowej trasie wystartuje 28 kwietnia i będzie obsługiwany sześć rejsów w tygodniu. Samolot będzie startował z Kraków Airport o godz. 7:55, a lądował w stolicy Węgier o 9:00. Z Budapesztu do Krakowa rejsy zaplanowane są na 9:35.
Według przewoźnika nowa trasa do stolicy Węgier ma zapewnić mieszkańcom Małopolski większy dostęp do lotów do Stanów Zjednoczonych. W maju br. LOT uruchomi bezpośrednie połączenia z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago.


- Pod względem liczby pasażerów Kraków jest drugim w Polsce i pierwszym w regionach portem lotniczym. Konsekwentnie wzmacniamy swoją obecność w tym miejscu. W założeniach strategicznych niezmiennie koncentrujemy się na budowaniu ruchu transferowego przez hub LOT-u w Warszawie. Jednocześnie w miarę w pojawiających się możliwości biznesowych i większej dostępności floty, LOT wykorzystuje potencjał połączeń spoza Warszawy, m.in. z Krakowa - mówi Adrian Kubicki, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT.

Według przewoźnika nowa trasa do stolicy Węgier ma zapewnić mieszkańcom Małopolski większy dostęp do lotów do Stanów Zjednoczonych. W maju br. LOT uruchomi bezpośrednie połączenia z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago. Polski przewoźnik kieruje swoją węgierską ofertę głównie do pasażerów podróżujących bezpośrednio. W JFK ma ograniczone możliwości oferowania przesiadek z uwagi na to, że z lotniska tego nie korzysta United, partner LOT-u w ramach Star Alliance (polska linia ma jednak umowę code-share z bazującym w JFK JetBlue).

Od lipca LOT zwiększy do dwóch w tygodniu częstotliwość bezpośrednich rejsów między Krakowem a Chicago. Obecnie przewoźnik lata na tej trasie raz na tygodniu, od 5 lipca pojawi się druga rotacja. Loty za do Chicago przewoźnik zainaugurował w lipcu ub. roku.
Z Chicago samolot będzie startował w czwartki o 17:25, a lądował o 9:25 następnego dnia. Z Krakowa w piątki pasażerowie wystartują o 12:40, a lądowanie planowane jest o 15:40 czasu miejscowego. Zakładany czas przelotu to 9 godzin.


Rejsy między Krakowem a Budapesztem, Krakowem a Chicago jak i Budapesztem i Chicago zostały ze sobą skomunikowane zarówno w Krakowie, jak i w Budapeszcie. Pozwoli to podróżować między Krakowem i Budapesztem a Chicago cztery razy w tygodniu, ponieważ operacje odbywają się w różne dni tygodnia - w pozostałe dni LOT oferuje połączenia z i do Chicago z przesiadką w Warszawie.

- Cieszymy się z dalszego rozwoju siatki połączeń LOT w Kraków Airport. Wspólne działania portu i przewoźnika przynoszą efekty. Zwiększenie częstotliwości rejsów na trasie Kraków-Chicago to dowód na duże zainteresowanie pasażerów zainaugurowanym kilka miesięcy temu połączeniem i potwierdzenie bliskich związków pomiędzy obydwoma miastami i regionami. Z kolei Budapeszt to kolejne połączenie z Krakowa do Europy Środkowej adresowane zarówno do pasażerów podróżujących w celach biznesowych, jak i turystycznych. Połączenie do Budapesztu i drugi rejs w tygodniu do Chicago potwierdzają potencjał Małopolski i Krakowa – dodaje Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ec29c 2018-02-22 12:11   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@ortler

Zapewne wykup gruntów miałby głęboki sens. Ale jako rezerwa pod rozwój w przyszłości.

Natomiast minimalistyczna inwestycja 1 mld PLN za powiększenie przepustowości z 8 do 12 mln, w tym nowy pas jest racjonalna. Gdyby przyjąć, że 500 mln kosztuje pas, a 500 mln rozbudowa, to otrzymujemy 125 mln PLN za 1 mln pax dodatkowej przepustowości.

Dla porównania CPL na 50 mln pax za 30 mld PLN to 600 mln za 1mln pax, ale jesli policzymy różnicę pomiędzy Okęciem za CPL-em to wychodzi 50 mln pax - 25 mln pax = 25 mln dodatkowych pax. Czyli 1,2 mld PLN za dodatkowy mln pax.

Przy stawce 17 PLN za odlatującego z KRK dodatkowe 4 mln pax (2 mln odlatujących) daje 34 000 000 dodatkowych wpływów rocznie. Czyli inwestycja 500 mln w rozbudowę zwróci się po 14,7 latach. (Do krytyków: wiem, że metodologia jest strasznie uproszczona).

Inwestycja typu 2-3 mld wyklucza stosowanie niskich opłat lotniskowych. Nawet nie wiemy czy KRK dojdzie do 12 mln pax. Dla przykłady BUD miał 13 mln pax, Wenecja 10,3 mln pax.
ortler 2018-02-22 11:15   
ortler - Profil ortler
Ad gość_9c266 : Wbrew temu co pan pisze KRK ma możliwość budowy nowego pasa o długości około 3400 m. Pas taki rozpoczynałby się na zachodnim końcu pasa aktualnie istniejącego i biegłby pod katem 50 stopni do niego, w kierunku SE, zgodnym z kierunkiem wiatrów dominujących w Krakowie. Jego koniec położony byłby na północ od północno-zachodniej krawędzi Jeziora Kryspinowskiego. Teren ten jest płaski, nie ma tam żadnej zabudowy, są jedynie pola i ugory, które należałoby jednak wykupić. Obecny pas mógłby wówczas służyć jako pas kołowania, ewentualnie jako krótki pas rezerwowy. Takie rozwiązanie zapewniałoby lotnisku KRK możliwości rozwojowe na najbliższe kilkadziesiąt lat. Wykup terenu, budowa nowego pasa inaczej zorientowanego niż dotychczasowy, montaż ILSu lub MLSu kat. II lub III oraz inne 'dodatki' to jednak gigantyczna inwestycja, rzędu 2 - 3 mld zł, na którą, jak zwykle w Krakowie zabraknie pieniędzy, gdyż wszystko robi się tutaj "na wczoraj". Brak w tej materii wizji Zarządu Lotniska, który zamiast podjąć odważną i przyszłościową decyzję wybrał zdecydowanie najtańszą i najmniej kłopotliwą, ale zarazem zupełnie nierozwojowa opcję budowy nowego pasa równolegle do istniejącego.
gość_93026 2018-02-17 22:06   
gość_93026 - Profil gość_93026
kiedy bezposrenio z Krakowa do NY a nie naokolo
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy