×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Gdańsk: Tylko 6 lotów odwołanych w 2017 r.


Na lotnisku w Gdańsku odbyło się w 2017 r. ponad 43,4 tys. operacji lotniczych. Ze względów meteorologicznych, a dokładniej ograniczonej widzialności, nie odbyło się natomiast 6 takich lotów.


Temat mgieł na naszym lotnisku, często budzi wiele dyskusji. Zanim jeszcze wprowadziliśmy w Gdańsku CAT II, zwaną potocznie ILS drugiej kategorii, twierdziliśmy, że ilość odwoływanych lotów z powodu widzialności mieści się średnio w granicach procenta, natomiast przy nowej kategorii będzie to już kwestia promili. Od czasu uruchomienia systemu ILS CAT II pod koniec roku 2015 i przerwie na wymianę anten przez Polską Agencje Żeglugi Powietrznej, dopiero w 2017 roku system działał nieprzerwanie. Dlatego miniony rok jest dopiero miarodajnym okresem do prezentacji statystyk i skuteczności systemu - mówi Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

W 2017 roku procedura Low Visibility Procedure (LVP) związana z warunkami ograniczonej widzialności została wprowadzona w Gdańsku 63 razy. Dzięki systemowi ILS, w procedurze LVP mogły się odbyć 2022 operacje, co stanowi 4,6 proc. wszystkich operacji. Z tego 207 odbyło się dzięki działaniu systemu przy minimalnej widzialności dla kategorii drugiej.

Liczby mówią same za siebie, dzięki systemowi ILS, 1815 operacji moglibyśmy również obsłużyć funkcjonując jeszcze w kategorii pierwszej lotniska. Kolejne 207 operacji, to już zasługa kategorii drugiej. Te 207 operacji, to pół procenta wszystkich operacji – dodaje Kloskowski.

Mimo drugiej kategorii ILS, z powodu ograniczonej widzialności, w Gdańsku nie odbyło się 6 operacji, co stanowi 0,01% wszystkich startów i lądowań.


Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy od 2015 r. posiada system ILS dla CAT II, który pozwala wykonywać operacje przy minimalnej widzialności wzdłuż drogi startowej do 300 m. Wcześniej lotnisko funkcjonowało z ILS dla kategorii I -  minimalna widzialność wzdłuż drogi startowej 550 m. W tym roku port lotniczy w Gdańsku podwyższy system do kategorii CAT IIIb, która pozwoli wykonywać operacje przy minimalnej widzialności (RVR) 75 m. System ma ruszyć jesienią 2018 r. i niemal do zera zmniejszyć liczbę odwołań z powodów pogodowych. Całość prac ma kosztować około 6 mln zł.

gość_34027 - Profil
gość_34027
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie