Program MRJ traci ważnego klienta

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
29 stycznia 2018 08:16
3 komentarze
Firma Mitsubishi Aircraft Corp potwierdziła, iż linie lotnicze Eastern Airlines odwołały zamówienia na 20 sztuk samolotu Mitsubishi Regional Jet (MRJ).
Reklama
Strata tak ważnego klienta jest poważnym ciosem dla producenta samolotu. Projekt stworzenia pierwszego od 50 lat japońskiego samolotu pasażerskiego został opóźniony już pięć razy i obecnie zmaga się z rosnącą spiralą kosztów. Według najnowszych zapewnień, pierwsze MRJ trafią do klientów w połowie 2020 r., , o niemal siedem lat później niż pierwotnie planowano.

Po stracie zamówień od Eastern Air Lines, katalog zamówień MRJ skurczył się do 213 maszyn, jednak nie wykluczone jest, że odwołane zostanie zamówienie od dwóch amerykańskich klientów, wynoszące łącznie 150 samolotów. Chodzi o linie SkyWest Airlines, które świadczą usługi dowozowe dla większych przewoźników: Alaska, United, Delta i American, posiadające zamówienia na 100 samolotów MRJ, oraz o linie Trans States Holdings, które feedują przewoźników: United Express, American Eagle i Delta Connection, posiadające zamówienia na 50 MRJ.


Linie lotnicze American, Delta oraz United nie zezwalają przewoźnikom regionalnym operować tak dużymi samolotami, jak MRJ90. Umowy o pracę pilotów pracujących dla głównych przewoźników zawierają zapis, że operatorzy regionalni nie będą mogli latać samolotami o masie startowej przekraczającej 86 tys. funtów (ok. 39 ton), a samoloty MRJ nieznacznie przekraczają tę masę (w podstawowym wariancie zaledwie o 600 kg).

W chwili składania zamówienia przez amerykańskich przewoźników program MRJ zakładał produkcję mniejszych samolotów, jednak ostatecznie producent zdecydował się zwiększyć wymiary maszyn, tak aby zabierały na pokład więcej pasażerów. Zaowocowało to jednak tym, że MRJ90 będą za ciężkie, by mogły być używane przez amerykańskich przewoźników regionalnych i o ile nie zmienią się zapisy kontraktów pilotów głównych linii lotniczych, to możliwe, że SkyWest oraz Trans States anulują lub zmienią swoje zamówienie.

Problem w tym, że jak do tej pory negocjacje ze związkami zawodowymi pilotów na temat zmiany zapisów umowy o pracę nie przyniosły rozstrzygnięcia, na które liczyły linie lotnicze. Oznacz to, że SkyWest oraz Trans States Holding w dalszym ciągu nie mają prawa użytkować 90-miejscowych MRJ.

Obecnie potwierdzone są zamówienia na 32 samolotów pochodzące od JAL Japan Airlines oraz na 15 samolotów pochodzące od ANA Holdings, pierwszego klienta programu.

fot. Mitsubishi Heavy Industries

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2018-04-21 22:07   
greg0303 - Profil greg0303
Jeden z prototypów MRJ będzie zaprezentowany podczas targów lotniczych Farnborough 2018 (16-22 lipca). Będzie to prezentacja statyczna i dynamiczna.

Pierwsza dostawa MRJ jest wciąż planowana w połowie 2020 roku.
gość_c047b 2018-01-29 11:33   
gość_c047b - Profil gość_c047b
32 samoloty
arahja 2018-01-29 10:05   
arahja - Profil arahja
Teraz zobaczymy czy Japończycy potrafią lobbować
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama