Helsinki: Groźny incydent z udziałem ATR-72

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
26 stycznia 2018 09:28
Do groźnego incydentu doszło we wtorek rano (23.01) na lotnisku w Helsinkach, kiedy to przez pomyłkę na drodze startującego ATR-72 linii Norra znalazły się dwie maszyny do odśnieżania.
Reklama

Samolot z 60 pasażerami na pokładzie przygotowywał się do startu, maszyna uzyskała pozwolenie na start, mimo trwającego na płycie lotniska odśnieżania. Załoga ATR-72 o numerze rejestracyjnym OH-ATO rozpoczęła procedurę startu. Piloci w ostatniej chwili zauważyli, że na ich drodze startowej pracują dwa pługi. W ostatniej chwili załodze udało się ominąć jeden z nich, a nad drugim przelecieć w bezpiecznej odległości. Informacje o zdarzeniu potwierdził Veli-Pekka Nurmi, szef OTKES, agencji zajmującej się wypadkami komunikacyjnymi w Finlandii.


- Zarówno pilot samolotu, jak i kierowcy pojazdów działali zgodnie z instrukcjami, które otrzymali. Wygląda na to, że zawiodła kontrola ruchu lotniczego. To duże szczęście, że żaden z pługów nie znalazł się bezpośrednio na drodze samolotu. Urząd ds. bezpieczeństwa zbada przyczyny tego zdarzenia - powiedział Nurmi.

Linia Norra - Nordic Regional Airlines należy do Finnaira i flyBe. Przewoźnik posiada w swojej flocie cztery ATR 42-500, jedenaście ATR 72-500 oraz dwa embraery E170.


fot. Andrzej Otrębski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama