Rekordowy rok w Singapurze

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
25 stycznia 2018 08:26
Singapurskie lotnisko Changi odprawiło w 2017 r. 62,2 mln pasażerów, notując tym samym 6 proc. wzrost. To najlepszy wynik w historii portu.
Reklama

Grudzień był po raz kolejny miesiącem z największym natężeniem ruchu w ciągu całego roku. Lotnisko Changi w ostatnim miesiącu ub.r. obsłużyło 5,86 mln pasażerów (+3,3 proc.), 32,9 tys. samolotów (+3,1 proc.) i 188,6 tys. ton cargo (+6,4 proc.). Rekordowym dniem w roku był 22 grudnia 2017 r. kiedy to odprawiono 208 tys. pasażerów.

W ciągu całego roku wykonano 373,2 tys. operacji lotniczych (+3,5 proc.). W ruchu cargo przewieziono po raz pierwszy ponad 2 mln ton towarów - 2,13 mln ton (+7,9 proc.).

We wszystkich regionach odnotowano dodatni wzrost, a Azja Południowo-Wschodnia i Północno-Wschodnia przyczyniła się do około 70 proc. całkowitego ruchu. Spośród rynków regionalnych, Chiny i Indie osiągnęły dwucyfrowy wzrost w wysokości 12 proc. i 16 proc. Połączeniem o największym ruchu na lotnisku Changi okazała się trasa do Kuala Lumpur (+7 proc.), wyprzedzając zeszłorocznego lidera - Dżakartę.

- Rok 2017 był znaczącym rokiem dla lotniska Changi ponieważ obserwowaliśmy silny wzrost zarówno ruchu pasażerskiego, jak i przepustowości ładunków. Otworzyliśmy również nowy, przyjazny technologicznie terminal 4, który obsłużył 1,3 miliona pasażerów w pierwszych dwóch miesiącach funkcjonowania. Uruchamiając wiele bezpośrednich tras długodystansowych rozszerzyliśmy naszą łączność z różnymi regionami świata. Patrząc w przyszłość spodziewamy się, że w Europie dojdzie do dalszych zmian w segmentach długodystansowych. Obejmie to bezpośrednie loty Scoota do Berlina oraz nową trasę PLL LOT łączącą Singapur z Warszawą. Z zadowoleniem patrzymy również na powrót trasy Singapur - Londyn obsługiwanej przez Qantas - powiedział Lim Ching Kiat, dyrektor zarządzający Changi Airport Group.


W ciągu ostatniego roku lotnisko Changi zyskało trzy nowe linie lotnicze - Hebei Airlines, Norwegian i US-Bangla Airlines, które dołączyły do ponad 100 linii lotniczych operujących z singapurskiego lotniska. Uruchomiono także dziesięć nowych połączeń pasażerskich do Chin (Harbin, Shijiazhuang, Yantai), Grecji (Ateny), Indii (Madurai), Japonii (Hiroszima, Okinawa), Malezji (Bintulu), Szwecji (Sztokholm) i USA (Honolulu) .
Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama