Linie lotnicze przeciwne ubezpieczeniom od upadłości
Europejska Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA) zaapelowała do europejskich polityków o wprowadzenie nowych przepisów i zabezpieczeń dla linii lotniczych na wypadek ich bankructwa.
Reklama
Przewoźnicy uważają, że rzadko upadają, a mechanizmy zabezpieczające w takich sytuacjach już istnieją. Krytykują oni także wprowadzenie nowego funduszu na wypadek ich niewypłacalności - informuje Rzeczpospolita.
Powodem wysłania listu z apelem o zmianę przepisów do Komisji ds. Transportu są ostatnie bankructwa Air Berlin, Monarch Arlines oraz Niki. Innego zdania są organizacje zrzeszające przewoźników takie jak; Europejski Związek Przewoźników Regionalnych (ERA) oraz Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), które mocno podkreślają, że nowe zabezpieczenia nie są potrzebne. ERA oraz IATA uważa, że liniom obecnie potrzeba jedynie rewizji już obowiązujących przepisów. Najważniejszym elementem, który powinien się w nich znaleźć jest umożliwienie liniom w stanie upadłości realizowania dalej połączeń. Taki zapis pozwoliłby skorzystać większej liczbie osób z wykupionych wcześniej lotów.
– ERA całkowicie popiera IATA. Branża lotnicza ma duże doświadczenie w organizacji powrotów dla pasażerów, którzy zostali pozostawieni sami sobie. Sektor lotniczy odgrywa znaczącą rolę w gospodarce europejskiej, generuje przychody i tworzy miejsca pracy, a dalsze regulacje, takie jak utworzenie funduszu, mogą przynieść nieoczekiwane skutki, włączając w to podniesienie kosztów podróży i zaburzenie konkurencji na rynku – mówi Montserrat Barriga, dyrektor generalny ERA.
Zdaniem Barrigi liczba osób, które odczuły problemy związane z bankructwem linii jest zbyt mała w porównaniu do liczby wszystkich pasażerów lotniczych podróżujących w Europie. Pokazuje to brak powodów to tworzenia nowego funduszu - Wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń obniży konkurencyjność linii lotniczych wobec innych firm transportowych - dodaje dyrektor generalna ERA.
fot. Piotr Bożyk